Адамауа (держава)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Golf von Guinea um 1890.jpg

Адама́уа (Адамава, Фомбіна) — держава у верхів'ях річки Бенуе, на території сучасних Нігерії та Камеруну, у складі халіфату Сокото.

Адамауа утворилась на початку XIX століття в результаті повстання Османа дан Фодіо та завоювань місцевої феодальної верхівки фульбе. Спочатку держава називалась Фомбіна, а остаточну назву отримала за ім'ям свого засновника та першого правителя — Адами, сина одного з вождів фульбе. Адама приєднався до джихаду («священної війни»), що був оголошений Османом. Той надав Адамі титул ламідо фомбіна («правитель півдня»). Джихад, початий Адамою в 1806 році (за іншою версією, в 1809), продовжувався більш як 40 років.

До моменту утворення Адамауа процес формування феодальних відносин знаходився тут на початковій стадії: найважливішими джерелами прибутків верхівки фульбе були кормління, дань, військова здобич, а також експлуатація невільників. Соціальне розчленування збігалося в більшій мірі з етнічними. На середину XIX століття невільники були значною групою залежного населення. Після смерті Адами в 1848 році влада та вплив ламідо (правителя) зменшувалась через зростання могутності верхівки фульбе та династичних міжусобиць та знову посилились тільки за правління 4-го ламідо — Зубейру (18901901). Він здійснив опір англійським та німецьким колонізаторам, які увійшли на територію Адамауа та захопили її в 1901-03 роках. На початку 1903 року Зубейру загинув. Окраїнні землі були захоплені Францією. У 1907-11 роках територія Адамауа була розділена між Великою Британією, Німеччиною та Францією та в подальшому входила в склад британської колонії та протекторату Нігерія (провінція Йола, з 1926 року — провінція Адамауа), Британського Камеруну1922 року) та Французького Камеруну.

Література[ред. | ред. код]

  • Африка. Енциклопедичний довідник. Т.1-2. Москва, 1986