Академія української преси

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
«Академія української преси»
(«АУП»)
Дата заснування 19 квітня 2001
Голова Валерій Іванов
Адреса Україна Україна, м. Київ, вул. Січових Стрільців, 37-41, 7 поверх офіс 720, кімната 2, 04053
Офіційний сайт aup.com.ua

Академія української преси (АУП) (англ. The Academy of Ukrainian Press) — міжнародний благодійний фонд, неприбуткова, неурядова та незалежна організація, розміщена в Києві та представлена в регіонах. АУП заснована 2001 року та підтримується європейськими й американськими інституціями.

Головні засади діяльності[ред. | ред. код]

Діяльність Академії ґрунтується на принципах практичного журналізму, свободи слова та розвитку демократії в Україні.

Програма АУП спрямована на досягнення західних медіастандартів журналізму та сприяння розвитку незалежних медіа в Україні. АУП є ініціатором низки заходів у сфері медіаосвіти в Україні, та одним з ресурсів для підвищення стандартів журналістики.

Місія Академії української преси — сприяти поінформованому та критичному сприйняттю медіа українським суспільством та дотриманню стандартів соціально відповідальної журналістики.

Метою діяльності Академії української преси є запропонувати українським журналістам і прес-секретарям, незалежно від їхніх політичних поглядів, можливості підвищення кваліфікації, професійного рівня та здійснювати координацію журналістських заходів.

Діяльність АУП ініціатив реалізується шляхом[ред. | ред. код]

 • підготовки та публікації інформаційно-аналітичних матеріалів й експертних досліджень в сфері медіа;
 • здійснення моніторингу медіа методом контент-аналізу;
 • реалізації проектів з медіаосвіти та медіаграмотності та створення можливостей для комунікації в цій сфері;
 • проведенням освітніх програм для медіапрофесіоналів;
 • перекладу та видання найкращих світових зразків літератури з масової комунікації та медіаграмотності.

Медіаосвіта[ред. | ред. код]

АУП розпочала медіаосвітнію діяльність з 2010 року, позиціонуючи медіаосвіту як один з усталених і апробованих способів формування попиту на якісний журналістський контент.

АУП є одним з громадських лідерів у сфері медіаосвіти і медіаграмотності, інспірує ключові ініціативи в сфері медіаосвіти, підтримує опорні точки формування медіаосвітнього руху.

Академія української преси вбачає свою роль в упровадженні медіаосвіти через:

 • формування та підтримку групи лідерів-медіапедагогів для початкової, середньої та вищої освіти
 • підготовку навчальних посібників для різних аудиторій;
 • залучення світового досвіду з впровадження медіаосвіти;
 • створення можливостей для пожиттєвої медіаосвіти в партнерстві з бібліотеками та громадським сектором.

Одними з заходів, спрямованих на впровадження та підтримку рівня медіаграмотності серед населення, є Літні та Зимові Школи АУП і Міжнародні науково-методичні конференції «Практична медіаграмотність: міжнародний досвід та українські перспективи», які відбуваються щороку.

Портал «Медіаосвіта та медіаграмотність»[ред. | ред. код]

Портал «Медіаосвіта і медіаграмотність» розпочав свою роботу у вересні 2013 року. Це інтерактивна платформа для спілкування медіапедагогів задля сприяння відкритості та публічності процесів у медіаосвітньому середовищі (www.medialiteracy.org). Структура порталу включає спеціальні розділи — для вчителя середньої школи (з градацією по групам класів), для викладачів ВНЗ та для медіаспоживачів. Створена мапа медіаосвітніх ініціатив України. На порталі розміщуються новини медіаосвіти, постійно оновлюється електронна бібліотека. Академія української преси акумулює новини різних локальних осередків і допомагає поширити їх через портал, соціальні майданчики та серед мережі медіапедагогів, бібліотекарів, громадських активістів Медіаосвітні ініціативи АУП реалізуються за підтримки Програми У-Медіа Інтерньюз, IREX, Міжнародного фонду «Відродження», Програми Матра Міністерства закордонних справ Нідерландів та MYMEDIA/DANIDA.

Моніторинг політичних новин[ред. | ред. код]

З 2002 року Академія реалізує проект моніторингу політичних теленовин методом контент-аналізу.

Моніторинг політичних теленовин методом контент-аналізу провідних українських медіа використовує якісно-кількісний метод вивчення документів, який дозволяє отримати дані про рівень якісного інформування, збалансованості та плюралізму в подачі інформації провідними медіа, а саме — восьми провідними українськими телеканалами, тобто каналами, які мають найвищі рейтинги і традиційно значний вплив на аудиторію (Інтер, 1+1, Новий канал, СТБ, ICTV, Україна), Першого національного як телеканалу державної форми власності (тепер — суспільному), та 5 каналу, який належить Президенту України.

Мета проекту — покращити доступ громадян до інформації, що поширюється мас-медіа, підвищити рівень медіаграмотності та сприяти професіоналізації роботи мас-медіа України, посилюючи їх підзвітність громадськості через проведення контент-аналізу змісту новинних повідомлень електронних ЗМІ.

Моніторинг інтенсифікується під час передвиборчої кампанії та виборів, так, наприклад, у 2012 році під час виборів до парламенту його підтримав консорціум донорів, куди ввійшли Міжнародний фонд «Відродження», Програма У-Медіа та Посольство Великої Британії в Україні.

Загалом впродовж кожного року проводиться від 2 до 11 хвиль контент-аналізу.

Наукові керівники дослідження:

Валерій Іванов — президент Академії української преси, проф., д.ф.н.

Наталя Костенко — завідувачка відділу соціології культури і масової комунікації Інституту соціології НАН України, проф., д.с.н.

Сергій Макеєв — завідувач відділу соціальних структур Інституту соціології НАН України, проф., д.с.н. З архівом досліджень можна ознайомитись за посиланням.

Школа соціальної журналістики[ред. | ред. код]

У 2007 році АУП започаткувала проект «Школа соціальної журналістики». Шляхом проведення тренінгів та семінарів АУП підвищує кваліфікацію журналістів зі всієї України. Під час конфлікту на Донбасі АУП провела більше 30 заходів в зоні АТО. Тренінги та семінари:

 • Як писати про медичну реформу
 • Як писати про енергетичну реформу
 • Як писати про судову реформу
 • Як писати про адміністративну реформу та децентралізацію
 • Як писати про економіку доступно
 • Світові стандарти журналістики
 • Політика ЄС в інформаційному просторі України
 • Європейські стандарти друкованих медіа. Менеджмент та маркетинг газет
 • Онлайн-журналістика
 • Стандарти журналістики в умовах військового конфлікту
 • Воєнний репортаж
 • Цифрова та фізична безпека журналістів

Бібліотека масової комунікації та медіаграмотності[ред. | ред. код]

З 2003 року АУП видає серію «Бібліотека масової комунікації та медіаграмотності АУП», куди ввійшли найкращі світові зразки практичних посібників з журналістики, медіаосвіти та праць з масової комунікації, які допомагають українським журналістам підвищити загальний професійний рівень.

Контакти[ред. | ред. код]

 • Адреса поштова:

04208 Київ, вул. В. Порика, 11-а, оф. 56

 • Адреса фактична:

Київ, вул. Січових Стрільців (Артема), 37-41, 7 поверх офіс 720, кімната 2, 04053 Тел.: +38 044 223 73 11 Ел. пошта: info@aup.com.ua

Видання АУП[ред. | ред. код]

2001 рік[ред. | ред. код]

1. Мас-медіа на перехідному етапі: система мас-медіа, політична комунікація, аспекти журналістики, методи дослідження / За ред. Р. Блюма, М. Герольд, В. Іванова, В. Різуна. — К., 2001.

2002 рік[ред. | ред. код]

1. Європейська Конвенція з прав людини. Свобода вираження поглядів: Довідник з українського та європейського інформаційного законодавства / Укл. В. Ф. Іванов, Ю. Є. Зайцев. — К.: ЦВП, 2002.

2003 рік[ред. | ред. код]

1. Наталія Костенко, Валерій Іванов. Досвід контент-аналізу: Моделі та практики: Монографія. — К.: Центр вільної преси, 2003. — 200 с. (http://i-soc.com.ua/files/k/kostenko.pdf)

2. Іванов В. Ф., Костенко Н. В. Моніторинг політичних новин: Основні результати. — К., 2003. — 50 с.

2004 рік[ред. | ред. код]

1. Вайшенберг З. Новинна журналістика: Навчальний посібник / За загал. ред. В. Ф. Іванова. — К.: АУП, 2004.

2005 рік[ред. | ред. код]

1. Kostenko N.V., Ivanov V.F. Experience of Content Analysis: Models and Practices: Monograph. — K.: Centre for Free Press, 2005. — 234 p. [1]

2. НОВИНИ VS. НОВИНИ. Виборча кампанія в новинних телепрограмах / За редакцією Наталії Костенко і Валерія Іванова; Інститут соціології НАН України, Інститут журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Академія української преси. — К.: ЦВП, 2005. — 212 с [2]

3. «Твій вибір» — як зробити вибір громадян свідомим за допомогою ЗМІ / За редакцією Олега Хоменка; Академія української преси. — К.: ЦВП, 2005. — 95 с. [3]

4. «Твой выбор» — как сделать выбор граждан сознательным при помощи СМИ / За редакцией Олега Хоменка; Академия украинской прессы. — К.: ЦВП, 2005. — 95 с. [4]

5. Вальтер фон Ла Рош Вступ до практичної журналістики: Навчальний посібник / За загал. ред. В. Ф. Іванова та А. Коль. — К.: Академія Української Преси, 2005. — 229 с. [5]

2006 рік[ред. | ред. код]

1. Міхаель Халер Пошук і збір інформації: Навчальний посібник/ За загал. ред. В. Ф. Іванова та А. Коль. — К.: Академія Української Преси, Центр Вільної Преси, 2006. — 308 с. [6]

2. Костенко Н. Парламентські вибори-2006 в новинах, рекламі, пресі [Текст]: Моніторинг матеріалів ЗМІ / Н. Костенко [та ін.] ; Акад. укр. преси, Ін-т соціол. НАН України, Ін-т журналістики КНУ ім. Тараса Шевченка. — К. : [б.в.], 2006. — 94 с.

2007 рік[ред. | ред. код]

1. Реформування державних та комунальних ЗМІ: законодавчі реалії. — К.: ЦВП, 2007.

2. Іванов В., Костенко Н., Макеєв С. Політична реклама та новини на українському телебаченні під час дочасних виборів 2007 р. — К.: АУП, ІС НАН України, 2007. — 96 с.

3. Іванов В. Ф. Стандарти новинної журналістики: навч. посіб. / В. Ф. Іванов. — К.: Академія Української Преси, Центр Вільної Преси, 2007. — 72 с.

4. Публіцистика. Масова комунікація: Медіа-енциклопедія / За загал. ред. В. Ф. Іванова. — К.: Академія української преси, Центр Вільної Преси, 2007. — 780 с.

2008 рік[ред. | ред. код]

1. Сучасний медіа-менеджмент в друкованих ЗМІ: Шляхи роздержавлення української преси: Вид. 2-ге, доповн. та виправлене / За ред. В. Іванова та Н. Ланге. — Київ: ЦВП, АУП, 2008. — 300 с. [7]

2. Халер М. Інтерв'ю: Навчальний посібник / За загал. ред. В. Ф. Іванова. — К.: Академія Української Преси, Центр Вільної Преси, 2008. — 404 с.

3. Журналістське розслідування в сфері громадського здоров'я: Збірка мат-в / Під загал. ред. В. Іванова та О. Волошенюк. — К.: ЦВП, АУП, 2008.

2009 рік[ред. | ред. код]

1. ЄС у кишені: довідник із європейської інтеграції України. — К.: Фонд Конрада Аденауера, Академія української преси, 2009. [8]

2. Иванов В. Ф. Аспекты массовой коммуникации: Информация и коммуникация: Монография. — Киев: ЦВП, 2009—2010. — Часть I. Информация и коммуникация. — 190 с.; Часть IІ. Массовая коммуникация. — 109 с.; Часть ІІІ. Теории и модели массовой коммуникации. — 330 с.; Часть IV. Информационное общество. — 425 с.; Часть V. Глобализация. — 119 с. (рос.)

3. Пошук інформації та журналістське розслідування: засоби та засади: Матеріали міжнародної конференції. — Київ: ЦВП, АУП, 2009. — 32 с.

2010 рік[ред. | ред. код]

1. ЄС у кишені: довідник із європейської інтеграції України: 2-ге вид. — К.: Фонд Конрада Аденауера, Академія української преси, 2010.

2. Луман Ніклас Реальність мас-медіа. / За ред. Іванова В. та Мінакова М. — К.: ЦВП, 2010—158 с. [9]

3. Валерій Іванов. Основні теорії масової комунікації і журналістики: Навчальний посібник / За науковою редакцією В. В. Різуна — К.: Центр Вільної Преси, 2010. — 258 с. [10]

4. Етика в редакційному повсякденні. — К. : Академія Української Преси, Центр Вільної Преси, 2010—232 с.

2011 рік[ред. | ред. код]

1. Манфред Май Медіа-політика в інформаційному суспільстві / Пер. з нім. В. Климченко та В. Олійник; За ред. В. Іванова. — К.: Академія Української Преси, Центр Вільної Преси, 2011. — 286 с. [11]

2. Український медіа-ландшафт 2010 / В. Іванов, Т. Котюжинська, В. Єрмоленко, О. Хоменок, В. Мороз, О. Волошенюк — К.: Академія української преси, 2011. — 40 с. [12]

3. Як писати про громадське здоров'я. Права пацієнтів: Довідник. Частина перша / Д. Полтавець, Л. Солоп, О. Хоменок; Редактори-упорядники: О. Волошенюк, В. Іванов. — Частина перша. — К.: Центр Вільної Преси, Академія Української Преси, 2011. — 141 с. [13]

4. Міхаель Галлер Репортаж: Навчальний посібник / Пер. з нім. В. Климченко, В. Олійник; За загал. ред. В. Ф. Іванова. — К.: Академія Української Преси, Центр Вільної Преси, 2011. — 348 с. [14]

5. Ліберальний дискурс мас-медіа: Навчальний посібник / За загал. ред. В. Ф. Іванова. — К. : Академія Української преси, 2011. — 168 с.

6. Вайшенберг З. Новинна журналістика: Навчальний посібник / За загал. ред. В. Ф. Іванова. — К.: Академія Української Преси, 2011. — 262 с. [15]

7. Вайшенберг З. Журналістика та медіа: Довідник / Зіґфрід Вайшенберґ, Ганс Й. Кляйнштойбер, Бернгард Пьорксен / Перекл. з нім. П. Демешко та К. Макєєв; за загал. ред. В. Ф. Іванова, О. В. Волошенюк. — К. : Центр Вільної Преси, Академія Української Преси, 2011. — 529 с. [16]

2012 рік[ред. | ред. код]

1. Медіаосвіта та медіаграмотність: короткий огляд / Іванов В., Волошенюк О., Кульчинська Л., Іванова Т., Мірошниченко Ю. — 2-ге вид., стер. — К.: АУП, ЦВП, 2012. — 58 с. [17]

2. Медіаосвіта та медіаграмотність: підручник / Ред.-упор. В. Ф. Іванов, О. В. Волошенюк; За науковою редакцією В. В. Різуна. — Київ: Центр вільної преси, 2012. — 352 с. [18]

3. Экономическая журналистика. Пособие / В. Иванов, И. Полтавец, О. Хоменок. — К. : Центр Свободной Прессы, 2012. — 90 с. (рос.) [19]

4. Доступ до медіа: вибори 2012: аналітичний звіт / За ред. Н. В. Костенко та В. Ф. Іванова. — К.: АУП, ЦВП, 2012. — 72 с. [20]

2013 рік[ред. | ред. код]

1. Ян Шмідт Нова мережа: Ознаки, практики і наслідки веб 2.0: Посібник для вузів / Пер. з нім. В. Климченко; за заг. ред. В. Іванова. — Київ: Центр Вільної Преси, 2013. — 284 с. [21]

2. Иванов Валерий Феликсович. Массовая коммуникация: Монография / В. Ф. Иванов. — Киев: Академия Украинской Прессы, Центр Свободной Прессы, 2013. — 902 с. (рос.) [22]

3. Український медіаландшафт: аналітичний звіт / За ред. В. Іванова, О. Волошенюк, А. Кулакова. — К.: ФКА, АУП, 2013. [23]

4. Медіаосвіта та медіаграмотність: підручник / Ред.-упор. В. Ф. Іванов, О. В. Волошенюк; За науковою редакцією В. В. Різуна. — Київ: Центр Вільної Преси, 2013. — 352 с. [24]

5. Практична медіаосвіта: авторські уроки. Збірка / Ред.-упор. В. Ф. Іванов, О. В. Волошенюк; За науковою редакцією В. В. Різуна. — Київ: Академія української преси, Центр вільної преси, 2013. — 447 с. [25]

6. Рус-Моль, Штефан Журналістика: Посібник / Пер. з нім. В. Климченко; наук. ред. В. Іванов. — К.: Академія української преси, Центр вільної преси, 2013. — 343 с. [26]

7. Компанія «Нью-Йорк Таймс» Питання етики в журналістиці (Пер. С. Дьома) [27]

8. Посібник з журналістської етики, переклад Академія української преси (Сергій Дьома), 2013 рік. — 63 с. [28]

2014 рік[ред. | ред. код]

1. Шейбе С., Рогоу Ф. Медіаграмотність: Підручник для вчителя / Сінді Шейбе, Фейз Рогоу/ Перекл. з англ. С. Дьома; за загал. ред. В. Ф. Іванова, О. В. Волошенюк. — К. : Центр вільної преси, Академія української преси, 2014. — 319 с. [29]

2. Вольф Шнайдер, Пауль-Йозеф Рауе Новий посібник з журналістики та онлайн-журналістики / Перекл. з нім. В. Климченко; за загал. ред. В. Іванова — К. : Центр Вільної Преси, Академія Української Преси, 2014. — 358 с. [30]

3. Медіаосвіта та медіаграмотність: підручник для студентів педагогічних коледжів / Ред.-упор. В. Ф. Іванов, О. В. Волошенюк; За науковою редакцією В. В. Різуна. — Київ: Центр Вільної Преси, 2014. — 431 с. [31]

4. Основи медіаграмотності: Навчально-методичний посібник для вчителя 8 (9) клас. Плани-конспекти уроків / За ред. В. Ф. Іванова, О. В. Волошенюк, О. П. Мокрогуза. — Київ: Академія української преси, Центр вільної преси, 2014. — 190 с. [32]

5. Гід для вчителя зі створення учнівських газет «Press Ahead» [Електронний ресурс]: гід для вчителя. — К. : Академія української преси, 2014. [33]

6. Вступ до новинної грамотності [Електронний ресурс]: Навчальна програма з інтегрованого мистецтва слова і журналістики для учнів середньої школи. — К. : Академія української преси, 2014. [34]

7. Чернявський Сергій. Як створити сучасну шкільну газету: Навчальний модуль. — Київ: Академія української преси, Центр вільної преси, 2014. — 75 с. [35] українською мовою [36] білоруською мовою

2015 рік[ред. | ред. код]

1. Иванова Татьяна Викторовна HR-менеджмент современной организации / Методические материалы. — К.: ЦВП, 2015. — 264 с. [37]

2. Практична медіаграмотність [Електронний ресурс]: Посібник для бібліотекарів. — К. : Академія української преси, 2015. [38]

3. Больц Норберт Абетка медіа / За загал. ред. В. Ф. Іванов; Переклад з нім. В. Климченка. — Київ: Академія української преси, Центр вільної преси, 2015. — 177 c. [39]

4. Український медіаландшафт — 2015: аналітичний звіт / За ред. В. Іванова. — К.: ФКА, АУП, 2015. [40]

5. КАРЛ-ГЕРМАНН ФЛАХ Влада і злиденність преси / Ред.-упор. В. Ф. Іванов; Переклад В. Климченка — Київ: Академія української преси, Центр вільної преси, 2015. — 186 с. [41]

2016 рік[ред. | ред. код]

1. Медіаграмотність на уроках суспільних дисциплін: Посібник для вчителя. За ред. В. Іванова, О. Волошенюк, О. Мокрогуза — К.: Центр вільної преси, Академія української преси, 2016. — 201 с. [42]

Навчальні програми[ред. | ред. код]

1. Навчальна програма «Медіаосвіта (медіаграмотність)» (для слухачів курсів підвищення кваліфікації педагогічних і науково-педагогічних працівників) (2011 рік) [43]

2. Навчальна програма «Медіаосвіта (медіаграмотність)» для студентів вищих навчальних педагогічних закладів, педагогічних та науково-педагогічних працівників Схвалена для використання в навчальному процесі вищих педагогічних навчальних закладів Інститутом інноваційних технологій і змісту освіти Міністерства освіти і науки України (2013 рік) [44]

3. Навчальна програма з основ медіаграмотності 8 (9) клас пропедевтичний курс Схвалена для використання в навчальному процесі загальноосвітніх шкіл Інститутом інноваційних технологій і змісту освіти Міністерства освіти і науки України (2013 рік) [45]

4. «Медіаграмотність у запитаннях та відповідях» для науково-педагогічних, педагогічних працівників, студентів вищих навчальних закладів та осіб, які прагнуть взаєморозуміння з медіа Для науково-педагогічних, педагогічних працівників, студентів вищих навчальних закладів та осіб, які прагнуть взаєморозуміння з медіа. Програма ухвалена Науково-методичною комісією галузі знань «Журналістика та інформація» та Науково-методичною радою Міністерства освіти і науки України. (2014 рік) [46]

5. «Медіаграмота в педагогічних училищах і коледжах» Програма ухвалена Науково-методичною комісією галузі знань «Журналістика та інформація» та Науково-методичною радою Міністерства освіти і науки України. (2014 рік) [47]

6. Навчальна програма «Основи медіаграмотності» для учнів 10–11 класів загальноосвітніх шкіл (2014) [48]

7. Навчальна програма «Сходинки до медіаграмотності» Для загальноосвітніх навчальних закладів 2 — 4 класів із навчанням українською мовою, а також російською та іншими мовами національних меншин [49]

Посилання[ред. | ред. код]