Костенко Наталія Василівна

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Наталія Костенко
Наталія Василівна Костенко
Народилася 20 січня 1941(1941-01-20) (77 років)
Київ
Громадянство УРСР
Україна Україна
Національність українка
Діяльність науковець
Alma mater КНУ імені Тараса Шевченка
Галузь літературознавство, віршознавство
Заклад Інститут філології КНУ імені Тараса Шевченка
Вчене звання професор
Науковий ступінь доктор філологічних наук
Батько Костенко Василь Семенович
Матір Костенко Марія Феофанівна

Наталія Василівна Костенко (20 січня 1941(19410120), Київ) — український літературознавець, віршознавець, доктор філологічних наук. Професор кафедри теорії літератури, компаративістики і літературної творчості Інституту філології КНУ імені Тараса Шевченка.

Життєпис[ред. | ред. код]

Народилася в Києві в родині радянського партійного діяча Василя Костенка.

Навчалася в Київському педінституті імені Горького (19581961) та в Київському державному університеті ім. Т. Г. Шевченка (1961–1963).

У 1969 році почала викладацьку роботу в Київському державному університеті ім. Т. Г. Шевченка на кафедрі теорії літератури і літератур народів СРСР (нинішня назва — кафедра теорії літератури, компаративістики та літературної творчості), де працює до цього часу.

Понад 20 років очолює університетську літературну студію імені Максима Рильського (у 1980-ті роки — разом з Л. Скирдою, згодом з О. Яровим). Керівник віршознавчого семінару Інституту філології Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Ініціатор видання збірника «Віршознавчі студії» та проведення першої всеукраїнської віршознавчої конференції «Українське віршознавство ХХ — початку ХХІ століть. Здобутки і перспективи розвитку» (Київ, 21 вересня 2009 року).

Наукова діяльність[ред. | ред. код]

Основне наукове зацікавлення — віршознавство. Автор посібника «Українське віршування ХХ століття» (1993, 2006) та численних наукових статей з питань метрики, ритміки, римування та інших аспектів теорії вірша. Власне віршознавчий розгляд поетичної творчості представлений і в її монографіях про поетику Миколи Бажана, Максима Рильского, Павла Тичини. Один з авторів Української літературної енциклопедії (статті з віршознавства).

Студії Н. Костенко над поетикою Шевченка почалися з видання укладеного нею «Метричного довідника до віршів Тараса Шевченка» (1994). Згодом опубліковано розвідки про ритміку, риму та строфіку поезії Шевченка. Статті про окремі твори поета увійшли до Шевченківської енциклопедії, виданої Інститутом літератури НАН України.

Досліджує творчість М. Бажана, звернувшись до розгляду його творчого доробку ще під час праці над кандидатською дисертацією «Поетика Миколи Бажана (1923–1941)» (1969). Найвагомішим внеском Н. Костенко в бажаніану стала книга «Микола Бажан. Життя. Творчість. Особливості віршостилістики» (К., 2004).

Професор Наталія Костенко також підготувала до друку видання творів М. Бажана (Л., 1988; К., 2003–2004), П. Филиповича (К., 1989), та перевидання «Науки віршування» Б. Якубського (К., 2007), організувала дослідження дольника в українській поезії і виступила науковим редактором колективної монографії «Український дольник» (К., 2013).

Основні наукові публікації[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]