Актор (UML)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Актор UML (англ. Unified Modeling Language) - це роль, що виконується сутностями (людина, інша система тощо), які взаємодіють з системою.

Актори є зовнішніми по відношенню до системи. Наприклад, актор Student є зовнішнім по відношенню до системи управління факультетом. Однак, попри це, система зберігає дані про студентів у вигляді об'єктів класу StudentDetails. Треба чітко розрізняти внутрішнє представлення від зовнішнього актора Student.

Час як актор[ред.ред. код]

Актором може виступати час. Якщо щось, що відбувається з системою в строго визначений час, ініціалізується не одним з акторів, можна ввести актора Time (час).

Наприклад, створення резервної копії оцінок студентів 1-го числа кожного місяця.

Ідентифікація акторів[ред.ред. код]

Щоб визначити акторів, потрібно відповісти на такі питання: "Хто або що використовує систему або взаємодіє з нею і які ролі вони виконують при взаємодії з нею?"

Наступні питання також допоможуть ідентифікувати акторів:

  • Що налаштовує систему?
  • Хто запускає та виключає систему?
  • Хто обслуговує систему?
  • Які системи взаємодіють з нею?
  • Хто або що отримує або постачає інформацію системі?
  • Чи відбувається щось в точно визначений час?

Зображення[ред.ред. код]

Актори можуть бути зображені у вигляді класа зі стереотипом "actor" або у вигляді людини. Причому у більшості випадків розробники віддають перевагу першому варіанту, якщо роль виконується іншою системою, та другому - для ролей, які будуть виконуватися людьми.

Джерела та література[ред.ред. код]

Арлоу Д., Нейштадт И. UML 2 и унифицированный процесс. Практический объектно-ориентированный анализ и проектирование, 2-е издание. - Пер с англ. - СПб: Символ-Плюс, 2007. - 624 с.