Альтернативна історія (наука)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Герб Гетьманату у альтернативі «Гетьманат 1920-30-х рр.»[1]

Альтернативна історія — сучасний теоретичний напрям в історичній науці, який доводить багатоваріантність історичного розвитку, незумовленість його якимось сенсом, спрямуванням чи метою[2].

Теоретичне обґрунтування[ред. | ред. код]

Початок становленню альтернативної історії покладений теоретичними працями Брюссельської школи термодинаміки і теор. механіки (I.Пригожин, I.Стенгерс). Як доводить I.Пригожин, притаманне класичній фізиці уявлення про зворотність часу (про абсолютну тотожність перебігу подій від минулого до майбутнього і, якби це стало можливим, навпаки) було зумовлене особливостями пізнавальних засобів дослідників, однак на сучасному етапі фізика виявила обмеженість таких уявлень, що вимагає перегляду заснованих на них лінійних причинно-наслідкових концепцій розвитку, зокрема й концепції детермінізму історичного та прогресу історичного теорії.[3]

Згідно з новою концепцією розвитку, усі системи містять підсистеми, які постійно «флуктуюють» (коливаються, трансформуються), іноді комбінація флуктуацій руйнує існуючий перед тим стан речей (систему), і в цей момент («точка біфуркації») принципово неможливо передбачити, як буде відбуватися подальший розвиток — вийде система на складніший рівень упорядкування чи стане більш хаотичною й розпадеться. Концепція нелі- нійності розвитку знайшла відгук у працях Анналів школи (Ф.Бродель та ін.), зокрема в концепціях «процесів великої тривалості» та структури істор. часу.[4]

У творах, створених в жанрі альтернативної історії, неодмінним елементом сюжету є зміна історії в минулому. За ідеєю автора, в деякий момент минулого з якої-небудь причини, або випадково, або в результаті втручання зовнішніх сил (наприклад прибульців з майбутнього) відбувається щось відмінне від того, що відбувався в реальній історії. Те, що трапилося може бути пов'язане з широко відомими історичними подіями чи особами, а може видаватися, на перший погляд, малозначним. В результаті цієї зміни відбувається «розгалуження» історії — події починають розвиватися за іншим сценарієм.

«Без альтернативних варіантів будь-яке осмислення історії буде спочатку неповноцінним, таким, що виключає засвоєння уроків історії. Адже саме в уроках історії, якщо вірити підручникам, суть і сенс занять історією. І якщо та чи інша подія могла відбутися тільки так, як відбулося — то який звідси урок? Іншими словами, якщо у минулого немає альтернатив, то їх бути не може і у сьогодення та майбутнього. Оскільки те й інше є, як загальновідомо, всього лише логічним продовженням минулого. З цієї позиції майбутнє стає таким же фатальним, жорстко детермінованим, як і минуле» (І. В. Бестужев-Лада «Ретроальтернативистика в философии истории»)

Альтернативна історія в Україні, на відміну від ряду інших країн тільки розпочинає розвиватися. Так науково-популярні сценарії альтісторичного розвитку розробляв Д. Шурхало, художні — О. Ірванець, В. Кожелянко, П. Станіславський.

Основоположником жанру альтернативної історії вважається римський історик Тіт Лівій, що описав можливу історію протистояння Риму і імперії Олександра Македонського передбачивши, що Македонський не помер в 33 роки, а продовжив жити і правити своїй імперією.

Термінологія[ред. | ред. код]

Основні поняття[ред. | ред. код]

Сценарій альтісторичного розвитку — синонім другому визначенню терміну альтернативна історія — поетапний аналіз можливого історичного розвитку минулого.

Альтісторичний факт — найменша одиниця альтісторичних знань можливість якого доведена історичними фактами.

Історична розвилка — вигаданий альтісториком альтісторичний факт, який дозволяє будувати новий сценарій історичного розвитку.

Альтісторичний світ — глибоко розроблений в деталях і часі варіант альтісторичного сценарію.

Авторське свавілля є необхідним елементом будь-якого альтернативного світу через вибір автором здійснення (нездійснення) тієї чи іншої події, що відрізняє альтернативний світ від реального світу. Навіть якщо два і більше за варіанти однієї і тієї ж події рівноймовірні (схема монети, грального кубика, рулетки), то автор все одно вибирає (встановлює своїм вольовим рішенням) той або інший варіант розвитку подій.

Альтернативна Карта Європи (розвилка у 1918 р. — перемога Четвертного союзу)

Завдання альтісторії[ред. | ред. код]

 • аналіз варіантів історичного розвитку народів, країн, людства;
 • аналіз причин неможливості варіантів розвитку народів, країн, людства;
 • аналіз впливу історичного випадку на історію;
 • аналіз взаємовпливу історичних фактів на історію;
 • аналіз впливу персоналій на історію.

Суміжні галузі та піджанри альтісторії[ред. | ред. код]

Псевдоальтернативна історія — піджанр альтернативної історії, де розвилка або розгалуження виникли внаслідок діяльності або впливу т.з. «прогресорів» (данеліани з «Delenda est» Пола Андерсона, герой повісті Ліона Спрега де Кампа «Lest the Darkness Fall», «Андріївське братство» Василя Звягінцева та ін.), або будь-яких «перенесених» артефактів, споруд, груп людей та навіть цілих заселених регіонів за майбутнього (див. перенесення).

Криптоісторія (від грецбкого kryptós — таємний, прихований)- вивчає приховані або неявні розвилки, які призвели до сучасного історичного розвитку, або події, які зовсім не вплинули на хід історії, але залишилися поза увагою істориків. Можна також зазначити, що об'єктом вивчення К. є все те, що залишається «поза лаштунками» сучасної офіційної істореографії.

Перспективна історія — можливий сценарій історичного розвитку майбутнього при тому, що розвилка знаходиться в сучасному світі.

Історична фантастика — нереальний сценарій історичного розвитку минулого без доведеності його можливості історичними фактами (швидше історичні факти спростовують цей сценарій), це можуть бути сценаріії історії паралельних світів, сценарії історії інших планет.

Альтернативна еволюція — можливий сценарій біологічного розвитку нашої (іншої) планети.

Альтісторична художня література — продукт альтісторії (див. альтернативна фантастика).

Галерея[ред. | ред. код]

Відомі автори і твори жанру[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

Художня література[ред. | ред. код]

Літературні твори в жанрі альтернативної історії, написані в основному письменниками-фантастами.

 • Аксенов Василь (Аксёнов Василий) «Острів Крим» Форма: роман. Розбіжність: 1920. Припущення: Крим не був узятий «червоними». Вид АІ: чиста. Опис: Врангелівські війська відстояли Крим. Поряд з Радянським Союзом виникла процвітаюча держава з невеликою, але потужною армією. Час дії книги — кінець 70-х XX століття, є згадки минулого, до точки дивергенції. Кримський впливовий журналіст Андрій Лучніков бореться за об'єднання Криму і СРСР. Замість об'єднання відбувається захват Криму безжалісним Великим Братом.
 • Андерсон Пол (Anderson Poul William) цикл «Патруль часу» — розповіді про таємну організацію, метою якої є запобігання діям людей з майбутнього, що можуть привести до небезпечних змін історії. У деяких розповідях описуються альтернативні світи.
 • Анісімов Сергій (Анисимов Сергей) «Варіант „Біс“» — альтернативна історія Другої Світової Війни. У романі описаний варіант, що було б, якби в кінці війни Антигітлерівська коаліція виступили разом з німцями проти СРСР. «Рік мертвої змії» («Варіант „Біс-2“») — відмінна від нашої реальності версія подій війни в Кореї.
 • Гаррісон Гарі (Harrison Harry Maxwell)"Кільця анаконди" Форма: трилогія у романах. Розбіжність: 1852. Припущення: Герцог Велінгтон живе на десять років довше, принц Альберт вмирає на пару тижнів раніше. Вид АІ: чиста. Опис: Починається війна Англії із північчю США. Проте каральна експедиція англійців здійснює фатальну помилку, атакувавши південне місто Білокси, і зробивши там жахливі безчинства. Північ і Південь об'єднуються в боротьбі проти англійців. Друга книга описує звільнення від англійців Ірландії, третя — захоплення Англії.

«Трансатлантичний тунель! Ура!» Форма: роман. Розбіжність: 1212. Припущення: Маври перемогли іспанців. Вигляд АІ: чиста. Опис: Маври здолали іспанців в битві при Тулузі в 1212 році, король Луї XI вмирає завчасно. Колумб не відкрив Америку, і історія пішла іншим шляхом. Американці програли війну за незалежність, зрадник Джордж Вашингтон був страчений, і головними силами цього світу є Британія і Франція. На цьому світі теж є літаки — але вони літають на вугіллі, є поїзди — але їх буксирують атомні локомотиви, і між Англією і Америкою будується гігантський залізничний тунель.

«Сталевий Щур рятує світ» Форма: роман. Розбіжність: близько 1805 року. Припущення: Наполеон завоював Англію. Вид АІ: псевдо. Опис: Друга книга серіалу про Сталевого Щура. Гість з далекого майбутнього потрапляє в альтернативну реальність, де Наполеон захопив Англію.

 • Джежич Іопо «Гіперборея» Форма: повість. Розбіжність: 1382 р. Припущення: литовський князь Ягайло убитий в 1382 році. Вид АІ: псевдо. Зміст: правителем Литви стає Артур Лівонський, який береться за підкорення Західної Європи. Шість століть опісля — Литва найбільша держава континенту і всього світу.
 • Ірванець Олександр «Рівне/Ровно» Форма: нібито роман. Вид АІ: чиста. Опис: РОВНО — обласний центр Соціалістичної Республіки України. Чисельність населення — 120 тис. чол. за переписом 2001 р. Розвинуте сільськогосподарське машинобудування, льонопереробна промисловість. При підтримці та потуранні реакційних сил ЗУР і ряду держав Європи західна частина міста насильницьким шляхом відторгнута зі складу СРУ і являє собою окреме політичне утворення під юрисдикцією ООН. Населення Західного сектора Рівного — 150 тис. чол. на вересень 2001 р. Економіці Західного сектора Рівного притаманні всі хиби та недоліки капіталістичної системи господарювання: високе безробіття, інфляція, корупція. Грошова одиниця Західного сектора Рівного — гривня ЗУР. Соц.-демократична партія Західного сектора Рівного — 2,4 тис. чол. Давні демократичні та національно-визвольні традиції.
 • Кір Буличов (Кир Булычёв) цикл творів «Ріка Хронос» в жанрі альтернативної історії, що описує Росію XX століття.
 • Кожелянко Василь «Дефіляда в Москві» Форма: роман. Розбіжність: 1941 р. Припущення: Гітлер погодився на створення союзної Райху Української держави. Вид АІ: чиста. Опис: Це історія про перемогу військ Вермахту і Української повстанської армії (як найбоєздатнішого союзника Райху) під час Другої світової війни. Червону армію відкинули за Урал, Гітлер і Бандера приймають парад на Червоній площі в Москві. По суті у художньому просторі книжки Україна постає геополітичною потугою, яка у Другій світовій війні здолала Росію і протистоїть Німеччині. Твір написано в гумористичному стилі.
 • Сиріл Корнблас (Kornbluth, C.М.) «Дві долі» Форма: повість. Розбіжність: 1945. Припущення: Американцям не вдалося створити атомну бомбу; Гебельс втік з обложеного Берліна і підняв повстання проти союзних військ. Вид АІ: чиста. Опис: Війна продовжувалася до 1955 року і закінчилася перемогою країн Осі.
 • Кубатієв Алан (Кубатиев Алан) «У пошуках пана П.» Пушкін на дуелі вбиває Дантеса.
 • Лазарчук Андрій (Лазарчук Андрей) «Всі здатні тримати зброю» альтернативно-історичний світ, в якому Німеччина отримала перемогу в Другій світовій війні.
 • Лаумер Кит (Keith Laumer) «Імперіум» Форма: цикл романів. Розбіжність: 1893. Припущення: Геніальний італійський учений винаходить апарат для подорожі по альтернативних світах. Вид АІ: псевдо. Опис: Британія, що оволоділа цим апаратом, об'єднується з Німеччиною і Швецією в єдиний Імперіум, який віднині вершить світову політику і одночасно займається розвідкою і торгівлею в інших світах.
 • Лукшиц Юрій (Лукшиц Юрий) «З вогню та в полум'я». Форма: розповідь. Розбіжність 1649. Припущення: Богдан Хмельницький переміг у народно-визвольній війні 1648–1654 рр. (у творі — 1648–1649 рр.). Опис: хроноагент випадково патрапляє у паралельну реальність і виявляє, що Україна там стала могутньою супердержавою. Наталя Соловйова, жительниця паралельного світу, показує прибульцю Україну в іншому варіанті розвитку подій.
 • Мур Ворд (MOORE) «Дарую вам свято» Форма: роман. Розбіжність: 1863 рік. Припущення: Південці виграли Громадянську війну в Америці. Вид АІ: псевдо. Опис: Конфедерація отримує незалежність і стає могутньою і процвітаючою державою, яка поступово поглинає більшість країн Центральної і Південної Америки. Тоді як Північні Штати є задвірками цивілізації.
 • Муркок Майкл (Moorcock Michael) «Небесний полководець» Форма: Перший роман з серії «Кочівники Часу». Розбіжність: 1902. Припущення: Аероплани і бензинові мотори не прижилися на Землі; людство віддало перевагу дирижаблям і паровим двигунам. Вид АІ: псевдо («стимпанк»). Опис: У 1973 році у напрямку до Хіросіми рухається повітряний корабель, на борту якого знаходяться граф Рудольфо Че Гевара, емігрант-довгожитель Володимир Ілліч Ульянов і атомна бомба.

«Левіафан крокує по землі» Форма: другий роман з серії «Кочівники Часу». Розбіжність: близько 1870. Припущення: Якийсь ірландський геній задався метою облагодіяти людство і почав винаходити різні корисні машини, відкривати нові джерела енергії і тому подібне. Але бідолаха забув, куди веде дорога, викладена благими намірами. Вид АІ: псевдо. Опис: Перша світова починається на десять років раніше, ніж на реальному світі. Південна Англія піддалася бактеріологічній атаці, по Лондону бродять полчища мутантів; Нью-Йорк зруйнований; африканський диктатор на кличку Чорний Аттіла вторгається до Європи. І лише в Південній Африці, керованій індійцем Ганді, панують мир і спокій…

«Сталевий Цар» Форма: третій роман з серії «Кочівники Часу». Розбіжність: близько 1905. Припущення: Революція 1905 року привела до скидання царя; Росія перетворилася на буржуазну республіку під правлінням Керенського. Вид АІ: псевдо. Опис: У 1941 році ССР (Союз Слов'янських Республік) веде війну з Японією. А в цей час на півдні Росії починається повстання козаків під керівництвом збіглого ченця Джугашвілі і анархіста Нестора Махно

 • Ньюмен Кім, Бірн Юджин «У вільному польоті» Розвилка: 1912, революція в Америці і утворення ССША — Сполучених Соціалістичних Штатів Америки.
 • Пол Фредерік (Pohl Frederick) «В очікуванні Олімпійців» Форма: повість. Розбіжність: 9 рік нашої ери. Припущення: Римський полководець Друз, прийомний син Августа, не загинув. Пізніше він став імператором. Його брат Тіберій зайняв пост губернатора Юдеї. За його наказом Ісуса не стратили, а всього лише випороли і відпустили на всі чотири сторони. Вид АІ: псевдо. Опис: Християнство так ніколи і не стало пануючою релігією. Римська імперія розповсюдила свою владу від Америки ка Антарктиди, і від Місяця до Марса. Через дві тисячі років людство чекає Пришестя Олімпійців…

«Навала Квантовіх Котів» Форма: роман. Розбіжність: 1918 р. Припущення: Ленін загинув в результаті замаху, до влади прийшов Троцький. Вид АІ: псевдо. Опис: В 1983 році Німеччина і Китай розділені на безліч дрібніх держав. В Англії правлять більшовіки, а Лаврентій Джугашвілі — посол Радянського Союзу в США.

«Флот вторгнення» Форма: тетралогія. Розходження: 1942 р. Припущення: прибульці з космосу. Вид АІ: псевдо. Опис: Під час Другої Світової війни на Землю нападають прибульці з космосу — войовничі відсталі ящури. З причини того, що запасів ними було узято замало, а заповзятливість і злість землян перевершила все раніше ящурам відоме, війна стає затяжною. Ящури кидають атомну бомбу на Берлін. У відповідь німці знищують крейсер ящурів прямим попаданням з 800-міліметрового снаряду. Німці, росіяни і американці з англійцями об'єднуються перед зовнішньою загрозою і укладають перемир'я. Польща, Італія і частина Америки — в руках ящурів.

 • Трускіновська Дарія (Трускиновская Дария) «Секунданти». Пушкін бере участь в змові декабристів і вирушає до Сибіру.
 • Фармер Філіп (Farmer Philip Jose) «Врата часу» Форма: роман. Розбіжність: приблизно 30-40 тисяч років тому. Припущення: Американський континент потонув. Вид Аі: псевдо. Опис: У результаті природного катаклізму Американський континент пішов на дно океану. Над поверхнею води залишилися лише вершини найбільш високих гір. Предки індіанців не змогли переселитися з Азії до затонулої Америки і рушили на завоювання Східної Європи. В ХХ столітті індіанські держави ведуть війну проті Литовської імперії. В цей світ потрапляє американський льотчик з «іншої» Землі.

«Підняти вітрила». Форма: розповідь. Розбіжність: близько 1280 року. Припущення: Роджер Бекон винайшов радіо, ґрунтуючись на теологічних принципах. Вид АІ: псевдо. Опис: Коли Колумб відправився до Америки, його кораблі підтрімували постійний зв'язок з берегом.

 • Харріс Роберт (Harris Robert) «Фатерлянд» Форма: роман. Розходження: 1942 р. Припущення: Німеччина перемогла СРСР у Другій світовій війні. Вид АІ: чиста. Опис: Автор описує світ, в якому в другій світовій війні перемогла Німеччина. 1964 рік. Кордон проходить по Уралу, десь в Сибіру ховається радянський уряд. Гітлер готується відзначати свій ювілей, на святкування якого повинен прибути президент США Кенеді-старший. В центрі романа розслідування, проведене офіцером СС з приводу вбивств бонз Третього Рейху.
 • Шеклі Роберт (Sheckley Robert} «Три смерті Бена Бакстера» Форма: Розповідь. Розбіжність: безліч. Припущення: Безліч паралельніх світів. Вид АІ: псевдо. Опис: Людина на ім'я Бен Бакстер повинна померті 12 квітня 1959 року. Одночасно в трьох різніх реальностях — на нашому світі, у світі хрестоносців, що перемоглі і у світі релігійніх Фанатиків. Але від Бена Бакстера багато що залежіть і його необхідно врятуваті за будь-яку ціну…
 • Шидловський Дмитро (Шидловский Дмитрий)— тетралогія «Орден. Далека дорога», «Майстер», «Вороги», «Протистояння». Форма: роман. Розбіжність: ХІІІ ст. Припущення: не було Олександра Невського. Вид АІ: чиста. Опис: німецькі лицарі створили Інгрійський орден на території Північної Русі. Далі ці землі перетворяться в Сєвєроросію, історична доля якої різниться від історії Московської Русі, але нерозривно пов'язана з нею аж досі.
 • Бердник Олесь (Бердник Олесь)— «Камертон Дажбога». Припущення: до влади приходить Лев Троцький, Ленін у вигнанні в Китаї, перерозподіл світового політичного впливу Комуністичного Союзу й фашистської Німеччини.
 • Сорокін Ігор (Сорокин Игорь) - "Флагман флотилії. Вижити всупереч ..." альтернативно-історичний цикл про Велику Вітчизняну війну на Чорному морі.

Документальна література[ред. | ред. код]

Варіанти іншого результату історичних подій, виконані в основному професійними істориками.

Зміст:

розділ зміст розділу
Випадковості, що змінили світ Теорія альтісторії
1 Мінарети на дніпровських кручах Володимир Великий приймає іслам
2 Вкрадене королівство і вбита нація Вітовт коронується на короля Литовського
3 Втеча патріарха Князь Костянтин Острозький створює Київський патріархат
4 Хмельниччина: як козацька революція мало не стала «буржуазною» Тиміш Хмельницький продовжує династію самодержців руських. 1657 р. Польщу поділено між Швецією, Семиграддям та Князівством Руським
5 Півцарства за коня — пів-України за дружину. Петро Дорошенко утримує лівобережжя і розбудовує Гетьманат по обидві сторони Дніпра
6 Львів, Батурин, Полтава: зрада як «золотий ключик» до перемоги. Ніс не зрадив — у північній війні Петро І зазнає поразки
7 Війна втрачених можливостей Прутський похід з перемогою росіян. Прутський похід з перемогою антиросійської коаліції — Україна стає незалежною.
8 Історія козацької попелюшки: сексуальна перемога над російським імперіалізмом Олексій Розумовський не потрапив до Санкт-Петербургу — автономію Гетьманщини скасовано на пів-століття раніше.
9 Як «польська» війна ледь не стала «українською» Перемога Наполеона у Французько-російській війні 1812—1813-го рр. Створення українських «наполеонід».
10 Рятівний «неудобозабываемый тормоз». Перемога декабристів як передумова асиміляції українців.
11 Центральна зрада Самостійники розпочинають і виграють. Україна як центр федеративної Росії.
12 «Неукраїнська» Україна гетьмана Скоропадського. Гетьманат вистояв!
13 Невиконаний наказ Варіанти альтернатив ЗУНР
14 Народження і смерть революції Отаман Григор'єв виконав наказ — комуністична Угорщина врятована. Розпочалася комунізація Європи.
15 «Прапородерці» УНР і «білі» стають союзниками.
16 Як війна проти Англії стала війною за Україну Створення незалежної України в часи Другої світової війни.
17 Берія замість Хрущова, «перебудова» замість «відлиги» Берія поглиблює самостійність радянських республік.
18 Втеча від подій Альтернативи України 1991 року.
19 Дві канапи президента Кучми Україна без Кучми 2001 року.
20 Гаряча осінь 2004 року Янукович стає президентом 2004 року.
Висновки: невтішні, але обнадійливі…

Дослідження[ред. | ред. код]

Дослідження теорії та методики дослідження альтернативної історії.

Телебачення[ред. | ред. код]

Кінематограф[ред. | ред. код]

Комп'ютерні ігри[ред. | ред. код]

Адреси форумів альтісторії[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Станіславський Пилип «Протистояння. Інша реальність. Повітряні чорнороби війни» «Йшов четвертий день війни»
 2. http://www.history.org.ua/?l=EHU&verbvar=Alternatyvne&abcvar=1&bbcvar=15
 3. http://www.history.org.ua/?l=EHU&verbvar=Alternatyvne&abcvar=1&bbcvar=15
 4. Пригожин И., Стенгерс И. Порядок из хаоса. М., 1986; Їх же. Время, хаос, квант. М., 1994; Павленко Ю. Стадійна та полінійна структура цивілізаційного процесу. «Сучасність», 1996, № 5; Галушко К. Проблема альтернативності історичного розвитку міжвоєнної Європи. В кн.: IV міжнародний конгрес україністів. Історія, ч. 2. Одеса—К.—Львів, 1999.