Анкус

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Азіатські слони в Каліфорнійському заповіднику і погонич з сучасним аналогом анкуса в руках

Анкус, або слон-слон, бугайс,або Анкуша (elephant goad, bullhook, санскр. अंकुश aṅkuśa IAST ), штрикало - це інструмент, який використовує магут при обробці та навчанні слонів, а також інструмент дресирувальника і погонича слона[1]. Являє собою короткий спис з товстою рукояткою і багром[2]. Він складається з гачка (зазвичай бронзовим або сталевим), який кріпиться до ручки довжиною 60-90см з конічним кінцем.

Застосування[ред. | ред. код]

Гак використовували для точкових уколів в районі шкіри голови, таким чином, за допомогою больових відчуттів, керуючи напрямком і швидкістю руху слона [3] [4].

Барельєф в селі Санчі і фреска в печерах Аджанти зображують екіпаж з трьох чоловік на бойовому слоні. Погонича з анкусом, елітного воїна, що сидить за погоничем, і ще одного воїна, який сидить позаду [5].

Носса і Деніс (2008: Додати с. 16) вказують:

« Анкус, загострене штрикало з гострим гаком, є основним інструментом керування слоном. Вперше анкус з'явився в Індії в 6-5 сторіччі до.н.е. і з того часу використовується повсюди, де слони служили людині[6].
Оригінальний текст (англ.)
An ankusha, a sharpened goad with a pointed hook, was the main tool for managing an elephant. The ankusha first appeared in India in the 6th-5th century BC and has been used ever since, not only there, but wherever elephants served man.
»

Конструкція[ред. | ред. код]

Індійська зброя та аксесуари, праворуч видно по-багатому прикрашений анкус

У стародавніх анкусів ручка може бути зроблена з будь-якої доступної на той час речовини, зазвичай з дерева або слонової кістки, в залежності від соціального статусу власника. Сучасні інструменти погоничів, які дуже нагадують анкус, зроблені з різних матеріалів - фибергласа, пластику, металу, дерева та інших.

Анкуси знаходять в стародавніх збройових і храмах по всій Індії, де для будь-якої цілі використовувалися слони (у військових, робочих і релігійних цілях). Дуже часто вони добре оформлені, мають орнаменти різної складності, малюнки, прикрашені дорогоцінним камінням. Найбільш по-багатому прикрашені екземпляри використовувалися в церемоніальних цілях.

В літературі[ред. | ред. код]

Біла кобра згорнута навколо королівського анкуса на обкладинці Другої Книги Джунглів. Видання 1894 року

У Другій Книзі Джунглів Редьярда Кіплінга Мауглі знаходить по-багатому прикрашений анкус королівського погонича слонів в скарбниці покинутого міста. Не усвідомлюючи цінності цієї речі, він відбирає її у берегині печери - білої кобри, а потім залишає в джунглях, що веде до ланцюга вбивств людей, які знайшли його. Слідуючи за вбивцями і жертвами, він знаходить останніх жертв анкуса, які вбили один одного, і повертає коштовність охоронниці скарбниці.

Іконографія[ред. | ред. код]

Індійський бог Ганеша тримає в одній зі своїх лівих рук сокиру, а в іншій з правих - анкус

Слон фігурує в культурах багатьох народів по всьому світу. В азіатських культурах слон є символом мудрості і розважливості як і китоподібні[7] і гомініди[8] Аристотель одного разу сказав, що слон: «тварина, яка вище всіх за своїм розумом і мудрістю»[9]. Слово «елефант» походить від грецького ἐλέφας, що означає «слонова кістка» або «слон»[10].

В іконографії і церемоніальних ритуальних інструментах анкус часто представлений як інструмент, який поєднує в собі риси іншої ритуальної зброї, наприклад пхурби, дігуга ( тиб. Gri-gug, Сансько. Kartika), ваджри і сокири. Ритуальні анкуси оформлялися карбованими пластинами з дорогоцінних металів і зазвичай виготовлялися зі слонової кістки, прикрашалися дорогоцінним камінням. У дхармічних традиціях штрикало і ласо є символами підпорядкування[11].

Індуїзм[ред. | ред. код]

В індуїзмі, а також деяких інших релігіях Індостану, анкус є одним з восьми предметів відомих як Аштамангала. Анкус є і незмінним атрибутом різних індуїстських богів, включаючи Ганешу.

Буддизм[ред. | ред. код]

Алан Уоллес і Даніель Гоулман (2006: с. 79) обговорюють поняття шаматха, пов'язане з поняттями усвідомлення і інтроспекції і пов'язують їх з метапізнанням.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. African Elephant. National Geographic. Архів оригіналу за 2012-06-19. Процитовано 2007-06-16. 
 2. Анкус. БЭС на Словопедия. Архів оригіналу за 2012-06-19. Процитовано 2010-09-16. 
 3. http://www.upali.ch/hook_en.html Elephant encyclopedia written by an elephant keeper
 4. Elephant Training Backgrounder
 5. Nossov, Konstantin & Dennis, Peter (2008). War Elephants. llustrated by Peter Dennis. Edition: illustrated. Osprey Publishing. ISBN 1-84603-268-7 (accessed: Monday April 13, 2009), p.18
 6. Nossov, Konstantin & Dennis, Peter (2008). War Elephants. llustrated by Peter Dennis. Edition: illustrated. Osprey Publishing. ISBN 1-84603-268-7 [1] (accessed: Monday April 13, 2009), p.16
 7. What Makes Dolphins So Smart?. Discovery Communications. Архів оригіналу за 2012-06-30. Процитовано 2007-07-31. 
 8. Cognitive behaviour in Asian elephants: use and modification of branches for fly switching. BBC. Архів оригіналу за 2012-06-19. Процитовано 2007-07-31. 
 9. O'Connell, Caitlin (2007). The Elephant's Secret Sense: The Hidden Lives of the Wild Herds of Africa. New York City: Simon & Schuster. с. 174, 184. ISBN 0743284410. 
 10. Soanes, Catherine (2006). Concise Oxford English Dictionary. Oxford University Press. ISBN 0-19-929634-0. 
 11. Beer, Robert (2003). The handbook of Tibetan Buddhist symbols. Serindia Publications, Inc. Source: (accessed: Sunday April 12, 2009), p.146

посилання[ред. | ред. код]