Чакра (зброя)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Чакрам (санскр. चक्र — коло, кільце, диск) — індійська метальна зброя.

Сикх з чакрами

Чакра являє собою плоске металеве кільце, відточене по зовнішньої кромці. Діаметр кільця становить від 120 до 300 мм і більше. Ширина металевої смуги від 10 до 40 мм, товщина — від 1 до 3,5 мм. Чакра могла метатися на відстань до 50 метрів і сильно ранити людей, не захищених збруєю.

Перші згадки про чакри були в Рамаяні і Махабхараті, де чакра була зброєю Вішну (Сударшана-чакра, вогненний диск). Також це зброя використовували індійські воїни, в основному сикхи. Чакру часто носили на головному уборі (конусоподібних капелюхах), надягаючи на нього кілька дисків одразу і знімаючи їх при необхідності.

Одним з перших європейців, хто описав це незвичайне зброю, був португальський мандрівник Дуарте Барбоса (Duarte Barbosa). У своїй книзі він наводить такий опис: «У королівстві Делі у них є сталеві колеса, які вони називають чакарані, у два пальці шириною, гострі з зовнішнього боку як ножі і без леза на внутрішній стороні; і розміром вони з невелику тарілку. І вони носять їх з собою по сім чи вісім, надівши на ліву руку; вони беруть одне, надягають на палець правої руки, змушують кружляти навколо пальця багато разів і таким чином метан його у своїх ворогів».

За індійською легендою, у створенні першої чакри брали участь боги. Брахма роздмухав вогонь, Шива дав новому зброї силу свого третього ока, а Вішну передав йому силу свого божественного гніву. Шива спресувавши ногою все це в палючий диск і, метнувши його на могутнього демона Джаламдхару, і відтяв йому голову.

Використання[ред.ред. код]

Найменші «чакри» метали, затискаючи між великим і вказівним пальцями руки, попередньо надавши їм обертання навколо осі, але на відміну від «сякенов», тільки по горизонталі. «Чакри» середніх розмірів перед кидком розкручувалися над головою на вказівному пальці, великі — на випрямлених вказівного та середньому пальцях (мал. 13в). 3-4 потужних обороту навколо пальців — і «чакра» летить на 25-30 м, зрізаючи на своєму шляху перешкоду.

Цікаве[ред.ред. код]

Чакра є зброєю Зени — Королеви Воїнів з однойменного серіалу.

Посилання[ред.ред. код]