Антирасистський протест у Москві (1963)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Антирасистський протест у Москві 1963 року — акція протесту африканських студентів, що вібдулась на Червоній площі 18 грудня 1963 року. Приводом стала смерть ганського студента Едмунда Ассаре-Аддо. Це була перша політична акція на Червоній площі, з часів протестів троцькістів у 1920-х роках[1].

Передумови[ред. | ред. код]

50-60-ті роки ХХ століття стали періодом деколонізації Африки, що призвело до появи низки нових незалежних країн, за вплив на які розгорнулась боротьба між Заходом та СРСР. У січні 1960 року було опубліковано указ ЦК про розширення культурних зв’язків із Африкою на південь від Сахари, а в лютому створено Університет Дружби Народів ім. Патріса Лумумби. Для покращення інтеграції іноземних студентів було створено мережу студентських організацій, насамперед земляцтв. Однак, замість інтеграції в офіційну вузівську вертикаль африканські студенти стали використовувати їх як реальний механізм захисту своїх інтересів від побутового расизму.

Хід протестів[ред. | ред. код]

9 грудня 1963 року студенти з Гани отримали від посольства країни запрошення прибути до Москви на певний захід на вихідних 14-15 грудня. Хоча пізніше в посольстві заявили, що нікого не запрошували, 13 грудня біля установи зібралось близько 300 африканських студентів.

В цей час стає відомо, про вбивство ганського студента Едмунда Ассаре-Аддо, що вчився в Калінінському університеті. Його тіло було знайдено біля сільської дороги, що вела на МКАД. Офіційна версія стверджувала, що він помер через переохолодження, перебуваючи в нетверезому стані. Його друзі стверджували, що Едмунд мав намір одружитись з російською дівчиною, що не подобалось її родичам та знайомим і могло стати причиною вбивства. Небажання влади розслідувати смерть стало причиною протестів[2].

Посол Гани в Москві Джон Еліот, на зустрічі з офіційними особами СРСР заявив, що посольство не викликало студентів у Москву, і звинуватив у провокації США, Велику Британію, Францію, ФРН та Нідерланди. Крім того, він підкреслив своє негативне ставлення до протесту, попросивши взяти посольство Гани під охорону, а учасників протестів відрахувати з університетів[3].

18 грудня 1963 р. декілька сотень студентів зібрались на Червоній площі у Москві. Вони написали меморандум для представлення радянській владі. Протестуючі несли плакати з гаслами "Москва - центр дискримінації", "Припиніть вбивати африканців!" і "Москва, друга Алабама ", вигукуючи гасла англійською, російською та французькою мовами. Демонстранти стали біля Спаських воріт, де дали коментарі для представників зарубіжних ЗМІ[4].

Для зустрічі із студентами прибули В'ячеслав Єлютін - міністр вищої і середньої спеціальної освіти СРСР, Василь Снастін - аступник завідувача ідеологічного відділу ЦК КПРС та Сергій Курашов - іністр охорони здоров'я СРСР. Вони запропонували протестуючим обрати ініціативну групу, яка вестиме переговори, але студенти заявили, що на зустрічі мають бути присутні всі. Зустріч відбулась в актовому залі Архітектурного інституту. Три студента, які були обрані делегатами від протестувальників, наголосили, що це був протест не для політичних або матеріальних невдоволень в цілому, а для того, щоб підкреслити загрози, які відчувають африканські студенти. За очевидної підтримки натовпу всі троє категорично відкинули «аномальну» інтерпретацію радянського расизму. Студенти люто аплодували, коли перший оратор, однокурсник Ассаром-Аддо з Гани в Калінінському медичному інституті, відкрито заявив: «Ми не впевнені в нашій безпеці в цій країні. Коли нас б'ють, ніхто не звертає уваги. Можливо, міністр про це не знає». Цей студент висунув тезу про те, що росіяни вбили Аддо через зв’язок з російської жінкою. Другий оратор, нігерієць, який навчається в Університеті дружби народів, розповів про своє розчарування в радянському суспільстві після побиття росіянами в Парку Горького, коли міліція стояла і спостерігала; попереджений про расистські настрої з боку комсомолу; і прийшов до висновку, після ретельного розрізнення альтруїзму радянського уряду і расизму багатьох радянських людей, що «ми краще будемо жити без друзів, ніж прийняти таку дружбу». Третій оратор, студент-медик з Гани, який спостерігав розтин, повернувся до теми смерті Ассаром-Аддо. Менш полемічний, ніж попередні два, він просто підтвердив той факт, що Аддо замерз, але спростував заяву радянських офіційних осіб про те, що він був п'яний, і підкреслив, що для студентів було ключем до розгадки всієї загадки: як він опинилися в 22 кілометрах від Москви в смузі безлюдній пустки. За результатами зустрічі було підписано меморандум, який підкреслював необхідність розслідування вбивства.

Наслідки[ред. | ред. код]

Протести не призвели до зменшення дискримінації чорношкірих студентів в СРСР. Прояви побутового расизму збереглися, а офіційна влада на сторінках газети «Правда» заперечували наявність дискримінації, пропонуючи всім незадоволеним африканцям покинути країну: «Якщо наші законні порядки комусь не подобаються, якщо хто-небудь не бажає рахуватися з ними, то ці особи в будь-який момент можуть покинути нашу країну»[5].

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Russia: We Too Are People. Архів оригіналу за 25 липня 2021. Процитовано 25 липня 2021.
  2. Они учились в СССР [Архівовано 25 липня 2021 у Wayback Machine.] (рос.)
  3. Из истории обучения африканских студентов в СССР (конец 1950 - первая половина 1960-х годов). Архів оригіналу за 25 липня 2021. Процитовано 25 липня 2021.
  4. Julie HESSLER Death of an African Student in Moscow. Архів оригіналу за 18 листопада 2021. Процитовано 25 липня 2021.
  5. «Маяковцы», отказники и диссиденты. Кто и зачем выходил на протесты в Советском Союзе. Архів оригіналу за 25 липня 2021. Процитовано 25 липня 2021.

Джерела[ред. | ред. код]