Аристарх Самофракійський

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Аристарх Самофракійський. Деталь картини «Апофеоз Гомера». Робота Жана Енгра, 1827 рік

Аристарх Самофракійський (217 — 144 рік до н. е.) — давньогрецький граматик, філолог, голова Александрійської бібліотеки з 180 до 145 року до н. е.

Життєпис[ред.ред. код]

Стосовно особистого життя Аристарха мало відомостей. Народився він острові Самофракія. За часів Птолемея VI Філометора його запросили до праці в Александрійській бібліотеці. Тут він створив свої праці, виконуючи обов'язки бібліотекаря, після смерті Аристофана Візантійського у 180 році до н. е. очолював цю установу. Водночас виховував царевих нащадків.

З приходом до влади у Єгипті царя Птолемея VIII Аристарха було відправлено у заслання на Кіпр. Тут він заморив себе голодом у 144 році до н. е.

Діяльність[ред.ред. код]

Аристарх Самофракійський мав 800 творів з різного напрямку. Втім, до нашого часу дійшли лише невеличкі уривки. Особливо багато праць Аристарх мав з граматики. Він першим започаткував розподіл слів за частинами мови: іменник, дієслово, дієприкметник, займенник, прислівник, член речення, прийменник, союз.

Особливе місце Аристарх приділяв аналізу праць Гомера «Іліада» та «Одіссея». Ним були видані твори з критичними зарисами гомерівських творів. Ці літературні роботи Аристарха Самофракійського стали основними та керівними для багатьох поколінь.

Джерела[ред.ред. код]

  • Geoffrey S. Kirk, «Aristarchus and the scholia», in The Iliad: a Commentary, vol. I (chants I–IV), Cambridge University Press, Cambridge, 2005 (1re édition 1985) (ISBN 0-521-28171-7).