Прийменник

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Прийме́нник — службова частина мови, яка разом з відмінковими закінченнями іменників, займенників і числівників виражає відношення між словами у реченні. Прийменники не мають самостійного лексичного значення, тому членами речення не виступають. Належачи до іменників, числівників, займенників, вони входять до складу другорядних членів речення.

Типи і приклади[ред.ред. код]

Приклади прийменників:

  • первинні: без, у, в, від, для, по, через, при, над, під, до, з, із, за;
  • вторинні: задля, з-під, із-за, поза, щодо;
  • утворені від інших частин мови: близько, внаслідок, після, поруч, перед, протягом, під час, з допомогою, у зв'язку, завдяки, незважаючи на тощо.

Прийменники поєднуються з іменниками або займенниками. Деякі з них поєднуються тільки з одним відмінком (без, до, крізь, про), деякі — з двома (над, перед, під,), а іноді з трьома (в, з, за).

Особливості[ред.ред. код]

Зверніть увагу:

  • можна сплутати прийменники з префіксами. Наприклад: без дороги — бездоріжжя, попід вікнами — попідвіконню, з боку друзів — збоку, з початку місяця — спочатку;
  • складні прийменники, утворені з допомогою прийменника з (із), пишуться через дефіс, наприклад: з-за, з-над, з-поза, з-під, з-попід, з-серед;

В інших мовах[ред.ред. код]

У мовах, де відсутнє або обмежене використання відмінків дієслів тощо (наприклад, англійська), прийменник — один з основних способів відображення просторових, часових, причинних та інших видів відносин між двома значущими словами.

Правопис прийменників у російській та українській мовах є подібним, але така подібність викликає багато помилок перекладу, наприклад: учебник по математике (рос.) — підручник з математики (укр.), отсутствующий из-за болезни (рос.) — відсутній через хворобу (укр.), согласно закону (рос.) — згідно з законом (укр.) тощо.

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

  • Вихованець І. Р. Прийменникова система української мови. — К.: Наук. думка, 1980. — 285 с.
  • Колодяжний А. С. Прийменник. Матеріали до лекцій з курсу сучасної української літературної мови. — Харків: Вид-во Харківського ун-ту, 1960. — 165 с.
  • Кущ Наталія. Прийменник: основні підходи вивчення, лексико-граматичні ознаки, перспективи дослідження // Лінгвістичні студії: Зб. наук. праць. Випуск 14 / Укл.: Анатолій Загнітко (наук. ред.) та ін. — Донецьк: ДонНУ, 2006. — С. 90-95.
  • Сучасна українська літературна мова: Морфологія / За заг. ред. І. К. Білодіда; Відп. ред. В. М. Русанівський; Ін-т мовознавства ім.. О. О. Потебні АН УРСР. — К.: Наук. думка, 1969. — 583 с.