Архідієцезія Загреба

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Архідієцезія Загреба (хорв. Zagrebačka nadbiskupija) — католицька архідієцезія-митрополія латинського обряду в Хорватії з центром у столиці країни місті Загреб. Одна з п'яти архідієцезій країни. Архідієцезія Загреба - кафедра примаса Хорватії. Суфраганними дієцезіями для неї є дієцезія латинського обряду міста Вараждина та греко-католицька дієцезія міста Крижевці. Латинська назва архідієцезії — «Archidioecesis Zagrebiensis».

Історія[ред.ред. код]

Базиліка Діви Марії в Марія-Бистриці

1093 року угорський король Ласло I Святий заснував єпископство у поселенні на пагорбі Каптол. Ця дата вважається датою заснування Загреба. У той час населені пункти Градец і Каптол, які зараз входять до історичного ядра ​​міста Загреба, являли собою два незалежні поселення, а єдине місто Загреб було остаточно сформовано лише у XIX столітті.

У 1852 році дієцезія була зведена у статус архідієцезії, що мало відповідати столичному статусу міста. В 1997 році була проведена реформа церковних провінцій Хорватії, в результаті якої з території Загребської архідієцезії були виділені дві нові дієцезії з центрами у містах Пожега та Вараждин. Вараждинська дієцезія стала суфраганною по відношенню до Загребу, а Пожезька дієцезія була передана під контроль митрополії Джаково-Осієк.

Сучасний стан[ред.ред. код]

За даними на 2004 рік в архідієцезії Загреба налічувалося 1455983 вірних (88,5% населення), 722 священика і 312 парафій[1]. Кафедральним собором архідієцезії є собор Вознесіння Діви Марії в Загребі. Два собору дієцезії носять почесний статус «малої базиліки» - Базиліка Серця Ісусового в Загреб е і Базиліка Діви Марії в Марія-Бистриці. Базиліка Діви Марії в Марія-Бистриці і Санктуарій святого Йосипа в Дубоваце (поруч з Карловацем) мають статус національних святинь, є центрами паломництв.

В даний час архідієцезію очолює кардинал Йосип Бозанич (хорв. Josip Bozanić). В дієцезії служать три допоміжних єпископа - Мійо Горський, Валентин Позайч та Іван Шашко.

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]