Кафедра (християнство)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Трибуна, катедра єпископа в базиліці св. Димитрія
Кафедра святого апостола Петра (собор Святого Петра)

Ка́федра[1] або кате́дра[2][3] (від грец. καθέδρα, лат. cathedra) — у християнстві почесне крісло в храмі, призначене для єпископа.

Синоніми — горі́шнє місце, місце горішнє, місце го́рнє, ви́шнє місце, го́рній престол, заст. го́рнє сідалище[4].

Український термін горішнє місце, як і рос. горнее место (церк.-слов. горнѣе мѣсто) є калькою з грец. ἡ ἄνω καθέδρα — «верхнє сидіння»[5].

Символізм

[ред. | ред. код]

У переносному значенні кафедра — символ єпископської влади, трон і резиденція владики, символ учительського авторитету єпископа у католицькій церкві і православній церкві, в деякому сенсі залишилося таким в англіканській церкві та в лютеранській церкві. У християнській літературі як лат. cathedrae Apostolorum вказує на отримане безпосередньо від Апостолів, конотація римської влади зарезервованої для імператора, що пізніше було утвердженим для єпископів після IV століття; а церква, де є єпископська кафедра — встановлений собор.

У багатьох європейських мовах звідси походить слово, що означає «собор» (англ. cathedral, нім. Kathedrale, ісп. catedral та інші). Від цього слова виникла і назва центрального собору єпархії — «кафедральний» храм, або називають «катедральна церква», чи «кафедральний собор»[6][7].

Див. також

[ред. | ред. код]

Галерея

[ред. | ред. код]


Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Кафедра // Словник української мови : у 20 т. — К. : Наукова думка, 2010—2022.
  2. Катедра // Словник української мови : у 20 т. — К. : Наукова думка, 2010—2022.
  3. Український правопис (PDF) (українська) . 2018. Архів оригіналу (PDF) за 30 січня 2022. Процитовано 27 березня 2022.
  4. Горішнє сідалище //Словник церковно-обрядової термінології. — Львів; Свічадо.. 2001. Архів оригіналу за 24 грудня 2016. Процитовано 19 листопада 2016.
  5. Православний єпископ сидить на «горішньому місці» (катедрі, кафедрі): сайт «Официальная страница архиерейского синода Русской Православной Церкви заграницей» [Архівовано 27 вересня 2007 у Wayback Machine.] (рос.)
  6. Tertullian, «De Praescriptione Haereticorum: XXXVI» [Архівовано 11 жовтня 2013 у Wayback Machine.], Tertullian.org, Accessed January 30, 2010 (лат.)
  7. Tertullian, «The Prescription Against Heretics: Chapter 36» [Архівовано 11 жовтня 2013 у Wayback Machine.], Tertulllian.org, Accessed January 30, 2010 (англ.)

Джерела

[ред. | ред. код]

Посилання

[ред. | ред. код]