Ахашверош

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search

Ахашверош - невідомий перський або мідійський цар, один з персонажів біблійної Книги Естер. В деяких перекладах це ім'я передане також як "Ксеркс" та "Артаксеркс". Окрім Книги Естер, цей цар згадується також у біблійних книгах Даниїла, Езри та неканонічній Книзі Товита.

Ахашверош
Єврейською: אחשורש
Англійською: Ahasuerus
Куліш: Артаксеркс
Огієнко: Ахашверош
Хоменко: Ксеркс
Турконяк: Артаксеркс

Стосовно ідентифікації цього царя ведуться численні дискусії. В багатьох перекладах він вказаний як Ксеркс чи Артаксеркс. Ця ідентифікація здійснена на основі Книги Ездри, де один раз згадується цей цар. Проте в Книзі Естер події відбуваються набагато раніше, невдовзі після зруйнування Єрусалиму і депортації жителів Юдеї у Месопотамію у 586 році до н.е. (оскільки один з персонажів книги, Марходей, є депортованим юдеєм).

У Книзі Даниїла цар Ахашверош є батьком мідійського царя Дарія Мідянина. В неканонічній Книзі Товита Ахашверош - це мідійський цар, сучасник вавилонського царя Навуходоносора. В самій книзі Естер Ахашверош жодного разу не названий перським царем, а події відбуваються не в Персії, а в Мідії. Тому найбільш ймовірною є версія про те, що біблійний цар Ахашверош є невідомим мідійським царем, сучасником Навуходоносора, що правив у першій половині 6 ст. до н.е. Проте жодних небіблійних доказів існування цього царя не існує.