Книга Естери

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Esther Megillah Italy 1616.jpg

Книга Есфири або Книга Естери (івр. אֶסְתֵּר‎) — одна з книг Старого Завіту та Танаху. У православному каноні Біблії розміщена між книгами Юдифи і Йова. ЇЇ автор не відомий, традиційно ним вважається Мордехай — дядько Есфири. Вона написана пізньою біблійною єврейською мовою з домішками перських і арамейських слів.

Хоча в єврейському тексті книги жодного разу не зустрічається ім'я Бога, вона цілком пройнята глибоким релігійним духом. Деякі дослідники вважають книгу Есфири не реальною історією, а свого роду притчою або псевдоісторичною повістю; інші — правдивою, через докладний опис царського побуту, характеру царя Артаксеркса, особливості мови, велику кількість справжніх перських і зендських імен.

Зміст книги[ред.ред. код]

Головною героїнею книги є Есфира — родичка і вихованка іудея Мордехая, що жив в Сузах і одного разу врятував життя царя Артаксеркса. Коли перед царем постала проблема вибору нової дружини (замість покинутої ним Астини), вибір його впав на Есфиру.

Один з придворних Артаксеркса, Аман-амалекітянин був украй роздратований тим, що Мордехай відмовлявся схилятися перед ним. Інтригами Гаман домігся згоди царя на знищення всього єврейського народу.

Дізнавшись про це, Мордехай зажадав від Есфири, щоб та вступилася перед царем за свій народ. Всупереч суворому придворному етикету, порушення якого загрожувало їй втратою свого становища і самого життя, Есфира з'явилася до Артаксеркса без запрошення і переконала його відвідати підготовлений нею бенкет, під час якого й звернулася до нього з проханням про захист євреїв.

Дізнавшись про інтриги Амана, Артаксеркс наказав повісити його на тій же шибениці, яку він приготував був для Мордехая, а в додаток до указу про винищення євреїв був розісланий новий указ: про право їх противитися виконанню попереднього. В результаті євреї зі зброєю в руках повстали на захист свого життя і знищили безліч ворогів, у тому числі десятьох синів Гамана. На згадку про це у євреїв було започатковано свято Пурім.

Цікаві факти[ред.ред. код]

Біблійні вчені вважають, що імена двох головних героїв книги є похідними від імен двох головних вавилонських богів. Мордехай — від імені головного вавилонського бога Мардука, а Есфира — від головної вавилонської богині Іштар[Джерело?].

Посилання[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

  • Святе Письмо Старого та Нового Завіту. Видавництво отців Василіан «Місіонер», 2005.
Релігія Це незавершена стаття про релігію.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.
Юдаїзм Це незавершена стаття про юдаїзм.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.