Балто

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Гуннар Каасен та Балто (1925)

Ба́лто (Бо́лто, англ. Balto) — собака породи сибірський хаскі,напів вовк, їздовий собака з упряжки, яка доставила медикаменти до Нома під час епідемії дифтерії 1925-го року на Алясці, США.

Життя[ред. | ред. код]

Слава[ред. | ред. код]

Балто на відкритті пам'ятника в Нью-Йорку

Через деякий час після повернення упряжки Гуннара Каасена в Ном він організував тур по країні. Балто і його упряжка хасок збирали натовпи людей, створюючи ажіотаж і привертаючи увагу. Для підтримки формиеса. Преса зробила Балто героєм всієї нації. Газети повняться статтями по всьому світу, і наприкінці року в Центральному парку Нью-Йорка встановили статую Балто, вирізьблену Ф. Г. Ротом (FG Roth), з вигравіруваними словами: «Витривалість, відданість, розум».

Через деякий час повідомлення пропали, і ажіотаж cпав. По сліду Балто пішов Джордж Кемпбелл. Він з'ясував, що разом зі зростанням популярності Балто виріс й інтерес комерційних організацій до нього. Врешті-решт Балто з упряжкою викупив Сем Хьюстон і організував вистави в одному з міських театрів. Вхід туди був тільки для джентльменів. Джордж прийшов у театр і побачив жахливу картину: Балто й інших собак посадили на сталеві ланцюги. При спробі вирватися собак сильно били.

Обурений Кемпбелл прийшов до Х'юстона і зажадав викупити собак. Той погодився продати їх за 2 тис. доларів і дав Джорджу термін два тижні. Гроші збирали по всій країні. Собак викупили і привезли до Клівленда.

Вшанування пам'яті[ред. | ред. код]

У Клівлендському музеї Балто і інші хаскі знову стали популярними, на них приходили дивитися діти, проводили екскурсії, з них малювали картини.

Після смерті Балто його опудало виставили в музеї Клівленда, потім його пересунули в підвал музею.

У школах Аляски проходять історію Балто, його вчинок не помер, він навіки залишиться символом доблесті, честі, гідності та незламної волі до перемоги. З того часу кожен рік по тому ж шляху, пройденому Гуннаром, Балто і знаменитою упряжкою хаскі стали проводити змагання. Суворі умови і той самий маршрут під силу небагатьом учасникам, попри те, що температура під час змагань бувала куди вище тієї, що встановилася у 1925 році. Щорічна гонка їздових собак тривала аж до 1973 року.

Протягом декількох десятиліть відвідувачі Центрального парку Нью-Йорка можуть захоплюватися видом бронзової статуї хаскі, єдиної такої у своєму роді. Ця статуя Балто стала символом гордості всього американського народу в середині 1920-х.

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]