Бананова республіка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Бана́нова респу́бліка (англ. Banana republic, ісп. República bananera) — жартівлива і часто принизлива назва типової невеликої країни так званого «Третього світу», частіше за все латиноамериканської, яка політично недорозвинена — а саме не має власної політичної еліти або класу; політично нестійка, економічно слаборозвинена та несамостійна і управляється самопризначеною або захопившою владу в результаті змови або заколоту місцевою корумпованою клікою або хунтою.

В більшості випадків в таких країнах зберігається колоніальний або постколоніальний суспільний кустрій, з маленьким, в значній мірі вільним, соціальним шаром на верхівці та великим шаром селян, робітників і слуг, які живуть у нестерпних умовах. Крім вищеназваних ознак, «бананові республіки» зазвичай мають бідну інфраструктуру, нерозвинену систему народної освіти, відсталу економіку, низькі внутрішні інвестиції, залежність від іноземних інвестицій, дефіцит бюджету і слабку власну валюту. Політичний устрій також часто нестабільний, а влада змінюється в результаті переворотів. Великий політичний вплив в таких країнах мають інші держави або корпорації.

Історія[ред.ред. код]

Поняття «бананова республіка» запровадив О. Генрі, американський письменник-гуморист у своїй збірці оповідань «Королі і капуста». Республіканська форма правління в Латинській Америці часто була прикриттям для диктатури, а «банан» символізував орієнтацію економіки країни на монокультурне сільське господарство та відсутність сучасної промисловості. Відтоді бананові республіки є частою темою висміювання і гумору. Після початку російсько української війни, банановими республіками в Україні стали позначати будь-які квазі-держави на кшалт ДНР та ЛНР.

Посилання[ред.ред. код]