Бараниця грушева

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Бараниця грушева
Nymphalis polychloros.jpg
Біологічна класифікація
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Членистоногі (Arthropoda)
Клас: Комахи (Insecta)
Ряд: Лускокрилі (Lepidoptera)
Надродина: Papilionoidea
Родина: Сонцевики (Nymphalidae)
Підродина: Nymphalinae
Триба: Nymphalini
Рід: Nymphalis
Вид: Бараниця грушева
Біноміальна назва
Nymphalis polychloros
Carolus Linnaeus, 1758
Синоніми
Vanessa polychloros
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Nymphalis polychloros
EOL logo.svg EOL: 162857
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 171594

Бараниця грушева або сонцевик рябий (Nymphalis polychloros L.) — метелик родини сонцевики. Гусінь пошкоджує грушу, вишню, черешню, берест та інші культури.

Опис[ред.ред. код]

Великий цегляно-червоний метелик з чорними плямами на крилах. З нижнього боку крила темно-бурого кольору з білою крапкою. Розмах крил 50-55 міліметрів. Гусениця синювато-чорна, з іржаво-бурою поздовжньою смужкою на спині і двома такими самими смужками по боках. Все тіло гусениці вкрите довгими твердими розгалуженими жовтими шипами (колючками). Голова чорна. Довжина дорослої гусениці 45 мм. Лялечка (звичайно висить на павутині вниз головою) кутаста, з шипиками на голові і перламутровими плямами на спині, жовтувато-сіра, завдовжки 25 мм.

Спосіб життя[ред.ред. код]

Зимує бараниця у стадії метелика. Навесні він відкладає яйця на гілки, розташовуючи їх суцільним шаром на корі. Яйця бурі, ребристі, майже кулясті. У кожній яйцекладці буває від 50 до 150 яєць. З них виходять гусениці, які живуть цілими виводками (колоніями), обідаючи листя та обплітаючи гілки павутиною. За зовнішнім виглядом характер пошкоджень нагадує пошкодження гусеницями кільчатого шовкопряда. Гусениці заляльковуються на різних предметах, залишаючи місця живлення. За рік розвивається одна генерація. Барвиця дуже поширена в Україні. Шкодить в садах, парках і полезахисних лісових смугах.

Джерела[ред.ред. код]