Крило комах

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Структура крила бабки (родина Gomphidae)

Крила — бічні складки екзоскелета тіла комах, які дозволяють їм літати. Вони розташовані на другому (середньогруди) та третьому (задньогруди) сегментах грудей — передні і задні крила відповідно, хоча в деяких комах задні крила відсутні (навіть у вигляді рудиментів). Міцності крилам надають поздовжні жилки, які часто з'єднуються між собою поперечними жилками, утворюючи комірки.

Повністю функціональні крила з'являються лише в імаго. Єдиним виключенням є ряд одноденок (Ephemeroptera), в яких передостання стадія (субімаго) має добре розвинені крила, які під час останнього линяння також скидаються. Крила присутні лише в представників підкласу крилатих (Pterygota), а в комах архаїчного підкласу первиннобезкрилих (Apterygota) вони відсутні. У деяких крилатих комах (блохи, воші) крила втрачені в процесі еволюції.

У деяких груп крила можуть бути присутні лише у особин однієї статі (частіше — у самців) і відсутні у іншої (віялокрильці, деякі метелики), або відсутні у робочих особин соціальних комах, таких як мурахи або терміти. В рідких випадках крилатими особинами є самки, а безкрилими самиці (деякі оси). Іноді крила з'являються лише на окремій стадії життєвого циклу, наприклад, на стадії розселення у попелиць. Окрім присутності чи відсутності крил, різні морфи можуть також відрізнятися за структурою та забарвленням крил, як, наприклад, попелиці, мігруючі стадії сарани та поліморфні метелики.

Морфологія і функція[ред.ред. код]

Будова крил[ред.ред. код]

У комах крила не є придатками, оскільки кожен сегмент тіла несе лише одну пару придатків. Крила рухомо приєднані до грудей між тергітом та плейритом за допомогою складної системи склеритів та мембран. Поблизу від місця прикріплення крило спирається на виріст плейрита — стовпчик, який є для нього точкою опори і утворює важіль з коротким осьовим й довгим кінцевим плечима. У стані спокою крила можуть бути розпластані або складені декілька разів (найчастіше складаються лише задні крила, але, наприклад, у веспоїдних ос складається передня пара).

Крило утворене двома шарами гіподерми, що вкрита досить розвиненою кутикулою. Між цими шарами знаходиться щілина, що з'єднана із міксоцелем тіла та заповнена гемолімфою. Крило має систему хітинових трубочок-жилок. Біля переднього краю крила знаходиться вічко, або стигма.

На крилах виділяють три краї: передній (костальний), зовнішній і задній (анальний). Часто крило поділяють на корінь, вершину та задній (анальний) кут. Крила можуть мати візерунок того чи іншого походження, пігментний або лускуватий. На крилах зустрічаються плями, штрихи, крапки, стрічки, перепаски тощо.

Жилкування[ред.ред. код]

Жилкування метеликів (Lepidoptera)

Жилки — порожні структури, утворені зчіплюванням верхньої та нижньої стінок крила. Більші жилки можуть мати нерви, трахеї та гемолімфу. Менші — найчастіше є затверділими хітиновими утвореннями. Жилкування дуже різниться серед комах і використовується для їх визначення. Особливого розгалуження жилкування досягає в бабок та надряду Neuropteroidea.

Завдяки жилкам крило набуває міцності та гнучкості, що дозволяє комахам літати. Ще важливішим є те, що крилова пластинка між жилками не рівна, а утворює складки для надання крилу ще більшої міцності, а також збільшення площі поверхні крила та покращення його профілю.

Жилки, сполучаючись між собою, утворюють комірки — ділянки крила, що оточені жилками. Можуть бути відкритими (межують із краєм крила) та закритими (оточені жилками з усіх боків).

Гіпотетичне примітивне жилкування крила часто застосовується для описання жилкування існуючих форм. Це примітивне жилкування називається архедіктіон (archedictyon).

Назви жилкам та коміркам дають за системою Комстока-Нідема (1898). Жилкування часто має діагностичне значення для деяких еволюційних ліній та може застосовуватися у визначенні до рівня родини, а в багатьох рядах — навіть до роду.

Політ комах[ред.ред. код]

Політ комах може бути дуже швидким, маневреним, із швидкою зміною напрямку. Це можливо завдяки змінам форми крила, можливості його руху в різних площинах та надзвичайному контролю. Механізм польоту сильно різниться між рядами.

Походження[ред.ред. код]

Як і навіщо у комах виникли крила ще не зовсім добре зрозуміло. Існує дві основні гіпотези: одна — що крила виникли з паранотальних лопатей — додатків грудних тергітів, інша — що крила є видозміненими абдомінальними зябрами, які присутні у наяд одноденок

Типи крил[ред.ред. код]

Крила поділяють в залежності від кількості жилок і видозмін. Наприклад, сітчасті, перетинчасті крила розрізняються за числом комірок. Крила лускокрильців і волосистокрильців вкриті лусками та волосками. В деяких рядів крила зазнають деяких змін для виконання спеціальних функцій.

Для орієнтації[ред.ред. код]

Для захисту[ред.ред. код]

Хрущ травневий (Coleoptera) піднімає надкрила, готуючись до польоту

У комах декількох рядів передні крила набули твердості і перетворилися на надкрила. Вони захищають тонкі задні крила, а також виконують низку інших додаткових функцій.

Джерела[ред.ред. код]