Бартоломео Євстахій

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Бартоломео Євстахій
Bartolomeus Eustachius.jpg
Народився 1500[1][2][…]
Сан-Северино-Марке, Провінція Мачерата, Марке, Папська держава
Помер 27 серпня 1574[4][5]
Фоссомброне, Провінція Пезаро і Урбіно, Марке, Папська держава
Діяльність анатом, викладач університету
Галузь анатомія[6] і медицина[6]
Знання мов латина[4][6]
Заклад Римський університет ла Сапієнца

Бартоломео Євстахій [Eustachi (Eustachio, Eustachius) Bartolomeo, 1510—1574] — анатом епохи Відродження.

Народився в Сан-Северино-Марке. Освіту здобув у Римі на медичному факультеті знаменитого університету Sapienzarteria.

З 1539 року працював міським лікарем на батьківщині, а пізніше у герцога Урбіно. Величезний інтерес до класичної стародавності спонукав Бартоломео Євстахія зайняти в Римі посаду архіваріуса-бібліотекаря при дворі одного з кардиналів, де він мав можливість займатися гуманітарними науками і математикою.

У 1549 році був запрошений на кафедру анатомії в рідний університет. На початку своєї професорської діяльності він виступав як щирий прихильник К. Галена і захищав його вчення від нападок А. Везалія та його послідовників. Під впливом об'єктивних досліджень Бартоломео Євстахій поступово відійшов від старих галенівских догм і став брати активну участь у створенні засад нової медичної науки. Здійснив численні й різнобічні анатомічні дослідження. Вивчив і описав багато органів людини і тварин: серце, артерії і вени, нирки, грудну лімфатичну протоку, зуби, м'язи обличчя, глотки, шиї, симпатичну нервову систему. Відомі й важливі його дослідження органа слуху.

Результати багаторічної наукової діяльності Б. Євстахій готувався опублікувати у великому ілюстрованому анатомічному творі, який він, однак, не завершив. Частково ця праця була надрукована у Венеції під назвою «Анатомічні листи про органи слуху» (1562). Деякі таблиці були знайдені і опубліковані тільки в 1714 році Джованні Марія Ланчізі.[7]

Євстахієва труба[ред. | ред. код]

Євстахієва труба (синонім: слухова труба, tuba auditiva) — кістково-хрящовий канал, що з'єднує барабанну порожнину з носовою частиною глотки.

Євстахієвий м'яз[ред. | ред. код]

Євстахієвий м'яз (синонім: м'яз, що напружує барабанну перетинку, musculus tensor tympani) — м'яз середнього вуха, що починається від хрящової стінки слухової труби, стінки м'язовотрубного каналу, ості клиноподібної кістки, кам'янистої частині скроневої кістки і прикріпляється до рукоятки молоточка поблизу його шийки; напружує барабанну перетинку.

Євстахієва мигдалина[ред. | ред. код]

Євстахієва мигдалина (синонім: трубчаста мигдалина, tonsilia tubaria)— парна мигдалина, розташована на бічній стінці носової частини глотки у глоткового отвору слухової труби.

Євстахієва заслінка[ред. | ред. код]

Євстахієва заслінка (синонім: заслінка нижньої порожнистої вени, сільвієв клапан, valvula vena cavae inferioris) — тонка складка ендокарда, що тягнеться від нижнього краю отвору нижньої порожнистої вени до медіальної стінки передсердя; у зародка направляє струмінь крові до овального отвору, у дорослого — частково редукована.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Deutsche Nationalbibliothek Record #100125670 // Німецька нормативна база даних — 2012—2016.
  2. opac.vatlib.it
  3. Alvin
  4. а б Bibliothèque nationale de France Ідентифікатор BNF: платформа відкритих даних — 2011.
  5. Istituto dell'Enciclopedia Italiana Enciclopedia on line
  6. а б в Czech National Authority Database
  7. Архівована копія. Архів оригіналу за 29 грудня 2016. Процитовано 28 грудня 2016.