Башкирське повстання (1735—1740)
Ця стаття містить текст, що не відповідає енциклопедичному стилю. (лютий 2018) |
Башкирське повстання | |
Країна | Російська імперія |
---|---|
Місце розташування | Башкортостан |
Час/дата початку | липень 1735 |
Час/дата закінчення | 1740 |
Башкирські повстання 1735—1740 років — найбільше в серії башкирських повстань XVII—XVIII століть. Безпосереднім приводом для виступів башкирів стала діяльність Оренбурзької експедиції[1].
Основна причина полягала в побоюваннях башкирів втратити внаслідок російської експансії вотчинні права на землі, отримані за умовами приєднання до Росії. Крім того, башкири виступали за збереження системи внутрішнього самоврядування Башкортостану і виражали невдоволення зростанням податків, зловживаннями чиновників під час їх збирання, прагнули захистити свої культурно-релігійні та побутові традиції.
|
Характер, цілі, ідеї, рушійні сили повстання отримали в історіографії різну інтерпретацію. Одні історики бачать в ньому прояв соціальних і класових протиріч, підкреслюючи провідну роль соціальних низів башкирського етносу, вважають, що воно „стало озброєним протестом трудових мас проти феодального і національного гніту“ (І. Г. Акманов , А. Н. Усманов). Інші виходять з уявлень про специфічний характер взаємин Росії і Башкирії як етнополітичних систем різного рівня цивілізації і визначають характер російської присутності в Башкортостані як експансіоністський, а після приєднання до Росії тлумачать як форму підкорення, доводячи наявність у всіх повстанських рухах башкирів середньовічної ідеології вільного васалітет а. У Башкирських повстаннях визнається лідерство соціальних верхів, ідея відмови від російського підданства, його загальнонародний характер з ознаками преднаціонального руху і тенденцією створення своєї державності (А. С. Доннеллі, Р . Г. Кузьо, Р. Порталь, Н. В. Устюгов).
Повстання поширилося на всю територію Башкирії в межах її адміністративного устрою — Ногайської, Казанської, Сибірської, Осинського доріг, охопивши площа від річки Білій на заході до річки Тобол на сході і річки Яїк на півдні. Північна межа повстання доходила до міст Оса і Кунгур.
В історії повстання виділяють 3 етапи[2]:
- 1-й — 1735—1736 рр. (Т. Зв. „Акаевщіна“)
- 2-й — 1737—1738 рр. (Т. Зв. „Повстання Бепені“) В 3-й — 1739—1740 рр. (Т. Зв. „Повстання Карасакал“)
Про підготовку Оренбурзької експедиції башкири дізналися в 1734 році з листа з Петербурга від башкирського старшини і мулли Токчури Алмякова , адресованого Кільмяку Нурушеву — видному бію Ногайської дороги. В кінці 1734 і навесні 1735 років представники всіх 4 доріг з'їхалися на курултай, (поблизу сучасного селища Чесноковка Уфимського району). З побоювання втратити свої земель і свободи, вони, за свідченням П. І. Ричкова[3], башкири прийняли рішення
»… всіма силами опиратися і місто Оренбург (нині місто Орськ) будувати не давати, тлумачачи, що через те їм ніякої волі не буде ". </ blockquote> В кінці травня — початку червня 1735 башкири, які зібралися під Уфою під керівництвом Кільмяка Нурушева і Акая Кусюмова, направили до і. К. Кирилова двох представників з вимогою скасування рішення про будівництво Оренбург а. Посланці були піддані допиту і катуванням, один з них помер. Сигналом до повстання послужило просування експедиції Кирилова 15 червня 1735 року через Уфи до річки Ор. Перші зіткнення відбулися 1-6 липня: 3 тисячний загін К. Нурушева напав на роти Вологодського полку, що йшли слідом за експедицією з метою її охорони.
Влітку 1735 року масовий рух башкирів охопило всю європейську частину Башкирії. Нападу піддалися російські села під Уфою, Табинской фортеця, в облозі опинилися Мензелинськ і інші населені пункти. У серпні був розгромлений продовольчий обоз, що йшов з Теченской слободи в Оренбург. Основні сили повстанців зосередилися в закруті річки Білої і вздовж річки Дёми. У столиці про початок повстання дізналися в кінці липня. Для боротьби з ним була створена Комісія башкирських справ. На чолі її і в якості головного командира збройними силами в Башкирію 13 серпня 1735 року був призначений генерал-лейтенант А. І. Румянцев. У його розпорядження надійшли 3 регулярних полку, 500 яїцьких козаків, 3000 калмиків. Проти повстанців було проведено ряд каральних експедицій. Загальна чисельність каральних загонів перевищувала 20 тисяч осіб. Найбільшою і жорстокої з'явилася розправа А. І. Тевкелева з башкирами села Сеянтус Баликчінской волості.
Урядові укази від 11 лютого 1736 і від 16 лютого 1736 року було націлені на встановлення контролю над системою внутрішнього самоврядування в Башкирії. Особливу неприязнь у башкирів викликали положення указів, спрямовану на ліквідацію недоторканності їх вотчинного земельного фонду. Один з осередків повстання сформувався на території майбутньої Ісетської провінції, що примикала до Сибірської дороги Башкирії. Навесні 1736 року нападу башкирів піддалися Утятська, Крутихинська слободи, Окуневський острог, Польовський завод. Боротьба з повстанцями в цьому районі здійснювалася військової командою на чолі з В. Н. Татищев.
Причинами нового підйому повстання з'явилися жорстоке придушення руху в 1735—1736 роках, важкі умови принесення винних. Першими навесні 1737 року виступили башкири Сибірської і Осинської доріг. У квітні-травні повстанці нападали на Чебаркульську, Челябінську, Красноуфимську фортеці.
Взимку-навесні 1738 року на території Сибірської, Осинський і Ногайської доріг повстання спалахнуло знову. У квітні-травні башкирські загони атакували Чебаркульську, Челябінську, Красноуфимську фортеці, Ревдинський завод, у червні вели бої з урядовими командами полковника І. С. Арсеньєва і майора Люткіна. Карателями під керівництвом начальника Комісії башкирських справ Л. Я. Соймонова влітку-восени 1738 року був розорене і спалено понад 30 сіл, вбито близько 900 осіб[4].
Найбільшою великою операцією повсталих був напад загону під керівництвом батира Кусяпа Султангулова на військовий табір генерала Л. Я. Соймонова. Заходи розроблені влітку Татищев і Соймоновим по оточенню Башкирії військами, привели до припинення активних дій повстанців і викликали початок переговорів. У вересні 1738 року видатні ватажки башкирів Бепеня Торопбердін і Аллазіангул Кутлугузін прийшли з повинною[4].
Начальник Оренбурзької експедиції В. Н. Татищев вважав що башкири навряд чи зуміють знову підняти повстання. Він доповідав в уряд обстановку в краї:
".. Дві найнебезпечніші — Казанська і Ногайський — дороги так розорені, що ледь половина залишилося, а протчем — Осінський і Сибірська дороги — хоча й не так пропало, однак у всіх коня і худобу пропали, села пожже, і не маючи їжі, багато з голоду померли .. «— Історія Башкортостану. Ч 1. Під ред. І. Г. Акманова. Уфа: Кітап, 1996.- С.106
Приводом для відновлення повстання стало рішення влади про перепис населення Башкирії, що почалася в січні 1739 року. Перепис сприймалася як засіб обкладання новими податками, зокрема подушним. Саботаж цього заходу башкирами, вимоги видачі паспортів їх представникам для поїздки в Петербург з чолобитною змусили призупинити перепис. На 3-му етапі відродилася ідея колишніх башкирських повстань — відмова від російського підданства. Одна група башкирів на чолі з Юлдаш-муллою в пошуках нового покровителя звернулася за підтримкою до джунгар. Інші башкири орієнтувалися на союз з казахами, але Молодший і Середні жузи відмовили повстанцям в допомоги та заступництво. У грудні 1739 перепис населення відновилася. Башкири і раніше ігнорували її, але населення створених в краї фортець було враховано. На рубежі 1739—1740 років з'явилася Переписна книга Челябінськ ой фортеці. У січні 1740 на чолі повстання став новий ватажок — Карасакал, проголошений ханом Башкирії під назвою 'Султангірей' . Повстання знову набуло форми збройних зіткнень. Видатними ватажками повстанців з оточення Карасакал а були Аллазіангул Кутлугузін , Мандару Карабаєв . Повстання охопило всю територію Сибірської дороги. З середини березня під ударами Арсеньєва , Павлуцького , князя Путятіна і С. Ф. Кублицький повсталі відступили в гори. Карасакал перебрався на територію Ногайської дороги. На останньому етапі загострилася боротьба повстанців і „вірних башкирів“, які воювали на боці російських військ. У травні — червні 1740 загін Карасакал зазнав ряд поразок. 3 червня команда Павлуцького наздогнала повстанців в районі річки Тобол, де повстанці зазнали поразки. Залишки загону з пораненим Карасакалом пішли в казахські степи, за річку Яїк. Операція зі знищення повстанців, які сховалися в горах і лісах, тривала до кінця вересня 1740 року.
Башкирські повстання в 1735—1740 рр. є найбільшим виступом башкирів за всю історію багатовікової боротьби народу після приєднання Башкирії до Російської держави[5].
Сучасник тих подій П. І. Ричков наводить такі дані щодо покарання повсталих:[6]
Також він так описує екзекуції, до яких В. А. Урусов приступив восени 1740 в Оренбурзі і сакмарська:
»… Одинадцять чоловік, і в тому числі згаданого Карасакал сім осавулів за ребра, восімдес'ят людина за шию повісили, двадцять одній людині відсічені голови і встромлені на кілки, в тому числі і самого найголовнішого порушника башкирського Аландзі Айгуль, який частопомянутого Карасакал придумав, голова відсічена у мертвого, бо він, як везли його під вартою в Оренбург, сам себе вбив тим, що не пив, не їв більше десяти днів, а іншим Залишається лиходіям екзекуція була 17 вересня, після прибуття його, генерал-лейтенанта в сакмарська, де ста двадцяти людям відсічені голови, п'ятдесят чоловік повішено та триста одна людина покарані відрізання носів і вух … "
З огляду на, що командою генерал-лейтенанта князя Урусова покарані урізанням носів і вух 301 чоловік, Ричков все призводить до загальної суми — 28491 осіб. Незважаючи на те що його дані по жертвам неповні, але все ж вони дають певне уявлення про жорстокий характер придушення повстання.
Російський історик Б. Е. Нольде у своїй книзі представив наступну статистику підсумків повстання :
«16634 страчених, 3236 висланих; 12283 коня, конфіскованих в якості штрафу, 6076 убитих коней, 696 зруйнованих сіл ... »
За підрахунками американського історика А. С. Доннеллі, з башкирів загинув кожен четвертий чоловік. В ході даного повстання багато спадкові землі башкирів були забрані і передані служивим Мещеряков.
За Г. К. Валєєва, крім самих повстанців, було роздано дружин і дітей обох статей для поселення всередину Росії 8380 чоловік . Не піддається підрахунками і залишили назавжди свою батьківщину башкир, які втекли від карателів до казахам і калмикам. З них більша частина потрапила в полон і стали рабами місцевих феодал. Багато із захоплених в полон учасників, а також їхні діти та дружини також були хрещені і віддані російським «охочим людям», непокірних — стратили. Наприклад, в квітні 1738 року в Єкатеринбург е був спалений Тойгільдя Жуляков — один з новокрещен, «за те, що, хрестячись, прийняв таки магометанський закон», в квітні 1739 року було спалено хрещену башкирку Кісябіку Байрясову, що тричі намагалася втекти на батьківщину до одновірців.
Всього в ході повстання 1735—1740 рр. були вбиті, страчені або заслані на каторгу понад 40 тис. (за даними В. Н. Татіщева, близько 60 тис.) башкирів.
- ↑ Башкирія в складі російської держави. Повстання проти гніту і насильства. Архів оригіналу за 30 грудня 2011. Процитовано 31 січня 2018.
- ↑ Стаття в Башкортостан: коротка енциклопедія . Архів оригіналу за 2 червня 2013. Процитовано 31 січня 2018.
- ↑ Жуковський П. В. Доповнення до „Історії Оренбурзької“ П. І. Ричкова // Праці Оренбурзької ученої архівної комісії. Вип.33. Оренбург.1916. с.102-103; РГАДА. Ф.248. Кн.1236. Л.34-35.
- ↑ а б Стаття в Башкірській енциклопедії. Архів оригіналу за 18 листопада 2018. Процитовано 18 листопада 2018.
- ↑ Алеврас Н. Н., Конюченко А. І. Історія Уралу. XI - XVIII століття. — Челябінськ : Південно-уральське книжкове видавництво, 2000. — С. 172. — ISBN 5-7688-0771-3.
- ↑ Ричков П. І. Історія Оренбурзька по установі Оренбурзької губернії. Уфа: ЦЕІ УНЦ РАН, 2002. с.105-106
- Акманов І. Г. Башкирські повстання XVII — початку XVIII ст. — Уфа: Кітап, 1998..
- Акманов І. Г. Башкирія в складі Російської держави в XVII — першій половині XVIII століття. — Свердловськ: Вид-во Урал. ун-ту, 1991.
- Акманов І. Г. Чолобитна башкирів Уфимської провінції на ім'я імператриці Росії .// Стаття в ж. «Ватандаш» [Архівовано 4 березня 2016 у Wayback Machine.]
- Амантай Ірек Взаємини влади і башкирів в документах першої третини XVIII століття .// Стаття в ж. «Ватандаш», 2013, № 11. [Архівовано 2 лютого 2017 у Wayback Machine.]
- Башкирські повстання 30-х років XVIII ст. [Архівовано 1 лютого 2018 у Wayback Machine.]
- Жуковський П. В. Доповнення до «Історії Оренбурзької» П. І. Ричкова // Праці Оренбурзької ученої архівної комісії. Вип.33. Оренбург.1916. с.102-103; РГАДА. Ф.248. Кн.1236. Л.34-35.
- Устюгов H. В. Архівована копія. — 154 с. — 2000 прим. Архівовано з джерела 22 січня 2018
- [Http: //башкірская-енціклопедія.рф/index.php/read/8-statya/1868-bash-ort-ikhtilaldary-1735-40 Стаття в Башкирській енциклопедії] (башк.)
- Башкирське повстання 1735—1740 рр. [Архівовано 15 листопада 2016 у Wayback Machine.]
- Вожді повстань XVII—XVIII ст. з башкир Казанської дороги [Архівовано 17 листопада 2020 у Wayback Machine.]
- Стаття в Башкортостан: коротка енциклопедія
- Башкирія в складі російської держави. Повстання проти гніту і насильства
- Башкирські повстання [Архівовано 23 вересня 2018 у Wayback Machine.]
- Башкирські повстання 17-18 ст. [Архівовано 7 лютого 2018 у Wayback Machine.]
- Башкирські повстання 30-х років XVIII ст. [Архівовано 1 лютого 2018 у Wayback Machine.]
- Ізбасарова Г. Башкирські повстання XVIII століття
- Сагідулін Р. [1] // Ватандаш. — 2014.
- Акаевщіна або Башкирське повстання 1735-1736 рр. на YouTube
- Повстання Бепені або Башкирське повстання 1737-1738 рр. на YouTube
- Повстання Карасакал або Башкирське повстання 1740 рр. на YouTube