Белжець

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Белжець, давніше також Белзець (пол. Bełżec, Bełzec) — село Томашівського повіту Люблінського воєводства Польщі. Центр однойменної ґміни.

Географія[ред.ред. код]

Розташоване неподалік українського кордону.

Туризм[ред.ред. код]

Белжець — важливий вузол пішохідних і велосипедних туристичних маршрутів, які провадять до найцікавіших місць гміни.

Історія[ред.ред. код]

Белжець утворився на початку XVI ст. 1 березня 1607 р. король Сигізмунд ІІІ видав привілей белзькому войському Самуелю (Самійлу) Липському, згідно з яким той отримував право заснувати місто на «ґрунтах переворських», поселення отримало міські права (магдебурзьке право), встановлювались ярмарки на дні святих Аґнешки та Вавжинця.

Однак місто не розвинулось в результаті конкуренції з боку Нароля і Томашова Любельського. Недалеко від нього, у Чарнецькій Долині, відбулась, за переказами, сутичка гетьмана Стефана Чарнецького з шведами; курган, який знаходиться тут недалеко від каплички св. Яна Непомуцького, вважається могилою солдатів, що загинули в цій сутичці. Село стало у 1887 році значним прикордонним пунктом залізниці Львів — Белжець.

У 19181919 р. у Белжці та його околицях відбувались запеклі бої між поляками та українцями під час нападу військ Польщі на ЗУНР.

Найтрагічнішим періодом була німецька окупація, коли гітлерівці заснували тут у 1940 р. концентраційний табір для циган, пізніше для євреїв. В ньому загинуло близько 434,500 чол.[1], у тому числі близько 1,5 тис. поляків, в більшості засуджених за допомогу євреям. В пам'ять жертв нацизму споруджено монументальний мавзолей-музей, відкритий у 2004 р. На військовому цвинтарі відпочивають солдати Вересня, які полягли під Белжецем.

Церква[ред.ред. код]

Церква у Белзці

Дерев'яна греко-католицька церква у Белжеці — це приклад старовинної сакральної архітектури XVIII ст. Тутешній парафіяльний костел з 1912 р. має старовинне обладнання, наприклад, дерев'яну фігуру св. Антонія і ковчеги для святих мощей. На південно-західному кінці села росте історичний екземпляр ялівця звичайного висотою 7,5 м.

Неподалік, у селі Хиже, знаходиться цікава каплиця Непорочного Серця Пресвятої Діви Марії з 1840 р., капличка св. Антонія XIX ст. У багатьох місцевостях збереглись старовинні будинки та обійстя.

Транспорт[ред.ред. код]

SA134-018.jpg

Через Белжець проходить залізниця, у селі є залізична станція.

Примітки[ред.ред. код]

  1. Between March and December 1942, the Germans deported some 434,500 Jews, and an indeterminate number of Poles and Roma (Gypsies)to Belzec, to be killed. http://www.ushmm.org/wlc/article.php?lang=en&ModuleId=10005191

Джерела[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]