Битва біля озера Дурбе

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Битва біля озера Дурбе
Лівонський хрестовий похід
Teutonic Order 1260.png

Координати: 56°34′ пн. ш. 21°22′ сх. д. / 56.567° пн. ш. 21.367° сх. д. / 56.567; 21.367
Дата: 13 липня 1260 року
Місце: озеро Дурбе
Результат: перемога жемайтів
Сторони
жемайти Den tyske ordens skjold.svg Тевтонський Орден
Командувачі
Невідомо (можливо Тройнат) Буркхард фон Хорнхаузен
Генріх Ботель†
Військові сили
близько 4 000 близько 3 000, з них 200 лицарів
Втрати
невідомо близько 150 лицарів

Битва біля озера Дурбе (латис. Durbes kauja, лит. Durbės mūšis, нім. Schlacht an der Durbe) — битва між жемайтами та об'єднаними військами Тевтонського та Лівонського ордену та їх союзників.

Передумови[ред. | ред. код]

Жемайтське (литовське) військо, яке налічувало близько 4 000 чоловік, обложило стратегічно важливий замок св. Георгія на Німані. Магістр Лівонського ордену Буркхард фон Хорнхаузен виїхав по військову допомогу в Пруссію. На чолі зібраних сил він попрямував до Мемеля на з'єднання з лівонською армією, щоб разом зняти облогу із замку та доставити оборонцям харчі.

Сили ордену складались з декількох сотень лицарської кінноти обох орденів, лицарів-добровольців з Німеччини, а також декілька тисяч піхоти — кнехтів ордену та підлеглих куршів, естів та пруссів.

Литовські війська відступили від замка св. Георгія та спустошила Куронію, змусивши хрестоносців перенести туди військові дії.

Хід битви[ред. | ред. код]

Битва розпочалась 13 липня 1260 року поблизу броду через річку, що витікала з озера Дурбе. Перед початком битви курші дезертирували з поля бою (за деякими даними, вдарили у спину хрестоносцям). Раптова зміна співвідношень сторін викликала масову втечу естів та багатьох пруссів. Покинуті більшою частиною своєї піхоти, лицарі були повністю оточені та повністю знищені жемайтами (литовцями). У битві загинули Буркхард фон Хорнхаузен, маршал Пруссії Генріх Ботель, 150 братів ордену, та багато інших лицарів, кнехтів та пруссів. Тільки небагатьом вдалось вирватись з оточення та сховатись у лісах.

Наслідки[ред. | ред. код]

За кількістю загиблих битва була найзначнішою в XIII столітті в Прибалтиці. Великі людські втрати призвели до значного послаблення могутності обох орденів та падіння їхнього авторитету. Це викликало масові повстання проти панування ордену в Куронії та Пруссії, розриву Короля та Великого князя Литовського Міндовга з хрестоносцями та утворення антиорденської коаліції Литви, Жемайтії та князівств Русі. У 1261 році жемайти попросили Міндовга прийняти їхні землі під владу короля Литви Міндовга та почати війну проти Тевтонського ордену, що й було зроблено.

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Бітва на Дурбе / Вялікає Княства Літоўскае. Энцыклапедыя ў двух тамах/Мінск, «Беларуская энцыклапедыя імя Петра Броўкі», 2007. ISBN 978-985-11-0393-1