Північні хрестові походи

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Північні хрестові походи
Хрестові походи
Deutscher Orden 1260.png
Тевтонський орден (1260)
Дата: ХII — XIII століття
Місце: Східна Балтика
Результат: християнізація Балтики; створення держав хрестоносців
Сторони
Християни: Язичники:

Північні хрестові походи (інша назва Балтійські хрестові походи) — це війни (1198–1411) німецьких, данських і шведських лицарів проти фінських племен (фінів, лівів, естів), західних слов'ян (бодричів, поморян, лютичів, поляків), балтійських народів (прусів, литовців і жемайтів) з метою підкорення цих народів та захоплення їх земель для створення нових феодальних володінь. Експансія завойовників прикривалася благочестивим наміром — проповідуванням християнства серед язичників.

Інколи хрестовими походами у літературі та кінематографі називають військові кампанії шведських та німецьких лицарів проти православних Галицько-Волинського князівства та Новгородської республіки.

Північний хрестовий похід офіційно розпочався у 1193, коли Папа Римський Целестин III закликав до християнизації язичників Північної Європи, хоча, ще до цього скандинавські королівства та князівства Священної Римської імперії вже вели військові дії проти північних народів Східної Європи. Захоплені землі Померанії, Пруссії, Південно-західної Фінляндії, Західної Карелії активно колонізувалися, на них утворювалися нові держави (німецькі герцогство Мекленбурзьке, маркграфство Бранденбурзьке, Тевтонський і Лівонський духовно-лицарські ордени), які брали активну участь в подальших завоюваннях. Місцеве населення примусово християнізувалося, особливо непокірні народи винищувалися. На завойованих хрестоносцями територіях, іноді на місці колишніх поселень, виникали нові міста і фортеці: Рига, Берлін, засновані німцями, Ревель — данцями, Виборг — шведами тощо. Деякі з них, як, наприклад, Рига, були важливими форпостами католицької церкви, резиденціями архиєпископів.

Особливо запеклий опір хрестоносцям чинили жмудь і аукштайти, які спромоглися зберегти свою незалежність.

Серію військових походів хрестоносців проти язичників Лівонії (сучасні Латвія та Естонія), що відбулася у 11981290 роках, часто виокремлюють під назвою Лівонський хрестовий похід.

Останньою хвилею експансії хрестоносців вважається Велика війна 1409–1411 років. Об'єднане військо Польського Королівства і Великого князівства Литовського остаточно зупинило наступ німецьких лицарів, завдавши їм нищівної поразки у Грюнвальдській битві 1410 року.

Далеко не всі воєнні операції Північних хрестових походів вважалися хрестовими походами в Середніх віках, деякі з них були названі хрестовими походами тільки в XIX столітті національними істориками на хвилі націонал-романтизму.

Див. також[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

Геннадій Саганович. Білорусь і Німецький орден (до Кревської унії) // З глибини віків. Наш Край. Вип. 2. — Мн., 2002. ISBN 985-08-0515-3.

Посилання[ред. | ред. код]

Генріх Латвійський. Хроніка Лівонії (рос.)