Бразіл

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
ПІзнє зображення острова Бразіл на карті Ортелія (1572)

Бразіл (лат. Brasil, Bresil) — легендарний острів, який на переконання картографів XIV–XVI ст., існував в Атлантиці на захід від Британських островів.

Назва, швидше за все походить від кельтського слова breas у значенні «славетний», «славнозвісний», за іншою версією — від назви невідомого сильного барвника, що позначався словом brasa або brasil.

Вперше був позначений на карті 1325 року під назвою Insula montonis sive abresil. Пізніші карти уточнюють, що острів був вкритий горами і був постачальником барвників.

У Каталанському атласі (1375) має форму серпанка з дев'ятьма маленькими острівцями у глибокій затоці. На думку В.Бабкока таким чином могла бути позначена затока Святого Лаврентія — а відтак повідомлення Каталонського атласа є свідченням відкриття Північної Америки принаймні за століття до Колумба і Кабота.

Після відкриття (точніше — чергового відкриття) у 1427 р. Азорських островів острів Бразіл був ототожнений з Терсейрою — саме так вона була позначена на карті Андреа Бьянко (1436), проте ця версія проіснувала недовго.

У 1452 р. на пошуки землі Бразіл вирушив португалець Діогу де Тейве, який зрештою відкрив найвіддаленіші острови Азорського архіпелагу — Флореш та Корву — і Саргасове море.

У 1472 р. Жуан Ваш Кортиріал замість Бразіла відкрив Ньюфаундленд.

Мандрівка англійця Джона Ллойда (1480), який теж шукав Бразіл, не мала результатів. У 90-х роках XV ст. бристольські торгівці здійснили принаймні ще дві подорожі з тією ж метою. Сподівався знайти Бразіл і Джон Кабот, який врешті відкрив Північну Америку.

У 1500 р. у пошуках Бразіла Гашпар Кортиріал відкрив Лабрадор, але врешті назва Бразіл закріпилася за відкритою того ж року Педру Алварішем Кабралом землею Чесного Хреста — майбутньою Бразилією, яка, однак була розташована набагато південніше, аніж позначався на картах острів Бразіл.

Проте і після цього на деяких картах легендарний острів позначався на «звичному» місці, щоправда, із часом поступово «зменшуючи» свої розміри. Останній раз зустрічається на карті, датованій 1853 роком. Найпізніше повідомлення про «відвідини» острова — 1872 рік.

Див. також[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

  • Raymond H. Ramsay, No Longer on the Map: Discovering Places that Never Were, New York, 1972


Хвиля Це незавершена стаття з океанології.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.