Гашпар Корте-Реал

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Гашпар Корте-Реал
порт. Gaspar Corte-Real
Пам'ятник Корте-Реалу у місті Сент-Джонс, Канада
Народився близько 1450
Португалія
Помер бл. 1501
Громадянство
(підданство)
Португалія ПортугаліяІспанське королівство
Діяльність мореплавець
Батько Жуан Ваш Кортиріал
Брати, сестри  • Мігел Кортиріал

Гашпар Корте-Реал (порт. Gaspar Corte-Real) — португальський мореплавець, син Жуана Корте-Реала.

Супроводжував батька під час його напівлегендарного плавання до «Землю тріски» (Ньюфаундленда) у 1470-их роках. Пізніше здійснював і власні заморські експедиції.

Після відкриття Колумбом Америки виклопотав у короля Мануела I права на «всі острови або материк, які він знайде або відкриє», і в травні 1500 року відплив з Лісабона на північний захід. Перетнув Атлантичний океан і відкрив Лабрадор. Назву Терра-ду-Лаврадор (тобто «земля робітників») пояснюють тим, що Корте-Реал сподівався перетворити відкриті території на джерело нових рабів для португальських плантацій. Мандрівник і справді привіз на батьківщину кілька «лісових людей», а також білих ведмедів.

У січні 1501 року Корте-Реал з трьома кораблями знову відправився на північний захід, але взяв курс дещо південніше, ніж в 1500 році. Проробивши, як йому здавалося, набагато більший шлях, ніж у попередньому році, він відкрив на півночі землю, названу ним Терра Верді («Зелена Земля»). У жовтні того ж року два судна експедиції повернулися на батьківщину і привезли в Лісабон кілька дивних людей. Третій же корабель, на якому перебував сам Гашпар, зник безвісти.

Венеціанський посол в Лісабоні Паскуаліго через десять днів після повернення першого судна повідомив свій уряд про наступне:

« Вони знайшли в двох тисячах ліг звідси між північним заходом і заходом країну, досі зовсім невідому. Вони пройшли приблизно 600-700 ліг уздовж берега землі і не знайшли їй кінця, що змушує їх думати, що це - материк. Ця земля розташована за іншою землею, відкритої в минулому році на півночі. Каравели не могли досягти тієї землі з-за льодів і безмежної кількості снігу. Вони думають, що відкрили материк, це підтверджується безліччю великих річок, які вони там знайшли ... Вони кажуть, що ця країна дуже населена і що дерев'яні житла тубільців дуже великі і покриті зовні риб'ячими (тюлень) шкірами ... Сюди доставили сімох тубільців - чоловіків, жінок і дітей ... Вони всі однакового кольору, статі і зросту; дуже схожі на циган; одягнені в шкури різних тварин ... Ці шкури не зшиті разом і не дублені, але такі, які вони здирають з тварин. Ними вони покривають плечі і руки ... Вони дуже полохливі і лагідні ... Їхні обличчя розфарбовані, як в індіанців ... Вони розмовляють, але ніхто їх не розуміє. У їхній країні немає заліза, але вони роблять ножі та наконечники для стріл з каменів. У них дуже багато лососів, оселедців, тріски та іншої риби. У них багато лісу - буків і особливо хороших сосен для щогл і рей ... »

Про цю подію тоді вже писав в Італію герцогові Феррарському його лісабонський агент Кантіно. Його донесення мало відрізняється від розповіді Паскуаліго. Кантіно доклав до нього яскраво розфарбовану карту відкритих земель, що дійшла до нас. Карта Кантіно свідчить, що португальці вважали, ніби відкриті Корте-Реалом нові землі лежать на схід від папського меридіана, отже, повинні належати Португалії, а не Іспанії.

Посилання[ред. | ред. код]