Каталанський атлас

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Крескеси уявляли собі обриси Європи краще за інших картографів Середньовіччя.
Східна Європа на Каталнському атласі.

Каталанський атлас — вершина каталонської школи середньовічної картографії. Підготовлено в Пальма-де-Майорка близько 1375 р. євреєм Абраамом Крескесом з сином Єгудієм на замовлення Арагонського короля Жоана I. Як дар французькому королю здавна зберігається в Парижі (нині — в Національній бібліотеці Франції).

Атлас спочатку складався з шести аркушів пергамента, які згодом були розрізані навпіл і натягнуті на дерев'яні щити. У перших аркушах трактуються питання космографії, астрономії та астрології (зокрема, наголошується сферична форма Землі). Також наведено практичні поради мореплавцям.

Чотири останніх аркуші атласу є розгорнутою картою-портуланом з включенням інформації про заморські країни по Марко Поло та Джону Мандевілю. Північ за арабською традицією — знизу. Належність міст позначена прапорами.

Цікаві факти[ред. | ред. код]

  • Напис Русь червоно-синього кольру. Ліворуч Русі зображені гори, підписані: "munt lussom de rossia". Київ розміщено в середній течії Дніпра. В українських причорноморських степах, на Лівобережжі – країна “CCUMANIA”, на Правобережжі – країна “BURGARIA”, на схід від Куманії (CCUMANIA) – країна “ALIANIA” (Аланія). [1]

Посилання[ред. | ред. код]

  1. Байцар Андрій.Русь, Київ та Львів в каталонському атласі 1375 р. https://baitsar.blogspot.com/2017/08/1375.html

Література[ред. | ред. код]