Бруталізм

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Театр Марії Карреньо, Каракас

Бруталі́зм (від фр. béton brut — «цементне покриття без оздоблення»[1]) — напрям у дизайні та архітектурі з використанням простих геометричних форм із неприкрашеного бетону. Виник у середині XX століття та набув найбільшого розвитку в 1970-і роки.

Історія виникнення[ред. | ред. код]

Виник у середині 1950-х рр. у Великій Британії і пов'язаний з архітекторами Алісоном і Пітером Смітсонами, авторами терміну, утвореного від французького виразу «Beton brut», — «необроблений бетон». Архітектори-бруталісти всіляко підкреслювали грубу фактуру бетону, яку не вважали за потрібне приховувати ні штукатуркою, ні облицюванням, ні фарбуванням. Віддавали перевагу підкреслено важким, монотонним, прямолінійним формам («будинки-коробки»). Бруталізм набув найбільшого поширення у Великій Британії (особливо в 1960–70-і рр.) і в СРСР (особливо в 1980-і рр.). Багато прихильників цього стилю сповідали соціалістичні погляди, виділяючи серед його переваг не тільки дешевизну будівництва (особливо актуальну в перші післявоєнні роки), але і безкомпромісну антибуржуазність і «чесність» цього стилю.

Головні представники[ред. | ред. код]

Королівський національний театр, Лондон

У Великій Британії:

В інших країнах:

Будівля УкрДорЗв'язку в Києві. Архітектор А. Мілецький, 1971—1976

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Веб-брутализм: принципы послевоенной архитектуры в дизайне интерфейсов. Архів оригіналу за 2 серпня 2017. Процитовано 2 серпня 2017.