Бій на Красному полі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Бій на Красному полі
Угорсько-українська війна
Схема нападу на Карпатську Україну

Схема нападу на Карпатську Україну
Дата: 15 березня 1939
Місце: річка Тиса
Результат: Поразка Карпатської України
Сторони
Flag of Ukraine.svg Карпатська Україна Flag of Hungary 1940.svg Королівство Угорщина
Військові сили
до 1000 вояків за різними даними від 4000 до 20000 вояків
Втрати
230 вбитих, 450 полонених 160 вбитих, 400 поранених

Бій на Красному полі — бій між підрозділами Карпатської України та Угорщини на рівнині Красне Поле 15 березня 1939, поблизу міста Хуст.

Опис[ред. | ред. код]

Через внутрішні політичні чвари, сумнівність ідеології й методів, а також непевність керівництва Карпатської України, армія молодої держави не мала особливої підтримки з боку населення[1].

У цих умовах нечисленні патріоти вийшли на бій проти військ Угорщини, знаючи наперед фінал. Сили були занадто нерівними, угорська сторона мала значно більше бійців, українські січовики мали дуже слабке озброєння і майже відсутній військовий вишкіл. Трапилася типова різня.

Подвиг людей, що пішли на смерть за рідну землю, спричинив зміну конотації народної пісні «Плине кача по Тисині», яка до того була журливим епосом закарпатської еміграції в США кінця XIX століття і нині є піснею-реквієм Небесній Сотні.

Бій на Красному Полі є повторенням подвигу героїв Крут. 14 березня 1939 року в Хусті був убитий капітан чехословацького гарнізону , угорськими диверсантами-списоносцями. В Хусті почались сутички та стрілянина між залишками чехословацького гарнізону та волошинцями. Того ж дня у парламенті Угорщини оголосили дати вказівку відправити до Хуста посланця з двома ультиматумами. Чеським військовим підрозділам і адміністрації за 24 години залишити територію Карпатської України, через Румунію яка вже дала згоду. Волошину звільнити всіх заарештованих угорців, та видати зброю всім угорським організаціям, навіть тим, що діяли нелегально. 15 березня перед боєм чеська армія залишила зброю в окопах за 10 хвилин до закінчення 24 годинного ультиматума. На їх місце в окопи засіли шістнадцяти-сімнадцятирічні семінаристи, які за деякий час підняли руки догори й були розстріляні угорськими кулеметниками . Бій закінчився під вечір.

Вшанування пам'яті[ред. | ред. код]

Поблизу села Рокосова розташовано меморіальний парк «Красне поле», він розміщений між Хустом і Виноградовом. Його було створено на місці трагічної загибелі захисників України[2].

2009 року парк «Красне поле» було оновлено, він став філіалом Закарпатського обласного краєзнавчого музею.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]