Бісса

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Бісса

Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Плазуни (Reptilia)
Ряд: Черепахи (Testudines)
Родина: Морські черепахи (Cheloniidae)
Рід: Бісса (Eretmochelys)
Вид: Бісса (E. imbricata)
Eretmochelys imbricata
Linnaeus, 1766
Зона поширення бісси
Зона поширення бісси

Eretmochelys imbricata bissa (Rüppell, 1835)
Eretmochelys imbricata imbricata (Linnaeus, 1766)

Синоніми
Eretmochelys imbricata squamata
Посилання
Вікісховище: Eretmochelys imbricata
EOL: 46559472
ITIS: 173836
МСОП: 8005
NCBI: 27787
Fossilworks: 173402

Бі́сса, справжня каретта (Eretmochelys imbricata, Chelonia imbricata) — черепаха родини морських черепах. Інша назва «черепаха Хоксбіла». Довжина панцира до 75, як виняток — до 85 см. Верхня щелепа дзьобоподібно загнута, пластинки спинного панцира розташовані черепицеподібно. Поширена в усіх тропічних і субтропічних морях. На сушу виходить лише для відкладання яєць, яких самиця за сезон відкладає до 100 шт. Живиться бісса переважно молюсками й рибою. До винайдення пластмас рогові пластинки панцира бісси високо цінились як матеріал для виготовлення галантерейних виробів, що спричинилося до інтенсивного її винищення.

Бісса належить до розряду малих морських черепах, середня маса яких рідко перевищує 45 кг, а довжина панцира — 85 см. Зустрічаються і великі екземпляри масою 55 кг (рекорд 86 кг), з довжиною панцира 55-95 см (рекорд 114 см). За зовнішнім виглядом бісса схожа на зелену черепаху, але помітно поступається тій в розмірах. Свою латинську назву (imbricata) вона отримала завдяки особливій будові панцира, при якому щитки карапакса помітно налягають один на одного. Це особливо помітно у молодих тварин, з віком пластини встають по місцях. Бісс називають гачконосими черепахами завдяки верхній щелепі, що виступає вперед над нижньою, зубець на ній має форму гака. Карапакс (верхній щиток панцира) темно-зелений або коричневий — у молодих черепах, у дорослих — темно-бурий або каштановий з жовтим або рожевим візерунком з плям і променів; пластрон (нижній щиток) жовтий. На передніх ластах по 2 кігті.

Спосіб життя

[ред. | ред. код]

Розмноження

[ред. | ред. код]
Новонароджена бісса

Бісси розмножуються, подібно іншим черепахам, виходячи на сушу тільки для того, щоб відкласти яйця. Іншу частину життя вони проводять у воді. Самиця виходить на низький піщаний берег і вириває гніздову ямку в піску неподалік від води, куди і відкладає яйця. Зробивши кладку, вона повертається в море. У кладці може бути від декількох десятків до 200 і більше кулястих яєць, покритих шкірястою оболонкою — це залежить від розмірів самки. Процес інкубації триває близько 60 діб.

У нумізматиці

[ред. | ред. код]

Монетний двір Австралії (м. Перт) у червні 2011 року представив першу з п'яти монет «Черепаха Хоксбілла» серії «Морська життя Австралії II — Риф».

На аверсі зображено портрет Її Величності Королеви Єлизавети II роботи Яна Бродлі, номінал і рік випуску. Реверс представляє у всій красі цю черепаху, занесену до Червоної книги. Навколо кольорового зображення черепахи є написи: «AUSTRALIAN SEA LIFE II — THE REEF» і «HAWKSBILL TURTLE».

Монета номіналом 50 центів викарбувана зі срібла 999-ї проби, має вагу 15,591 г, діаметр 36,60 мм, товщину 2,3 мм. Дизайнер: Wade Robinson. Тираж — 10 000 шт.

Джерела

[ред. | ред. код]
Commons
Commons
Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Бісса