Варез (програмне забезпечення)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Варез (англ. warez — сленгова версія «wares» (МФА[ˈwɛərz]), скорочення від «software» — «програмне забезпечення») — комерційна програма, що поширюється безкоштовно (рідше — на носіях за символічну плату) незаконним шляхом без дозволу автора. Обов'язково містить зміни і/або доповнення, що дозволяють використовувати її безкоштовно.

Види варезу

[ред. | ред. код]
  • ПЗ із спочатку знятим захистом. До цієї категорії відносять програми, дистрибутиви яких були змінені третіми особами з метою видалення з них систем захисту програми від незаконного використання. Використовується найчастіше для тих програм, які перевіряють легальність свого розповсюдження через Інтернет. Єдиний засіб обходу таких видів захисту, як WGA.
  • ПЗ, укомплектовані утилітами для зняття захисту (крек або генератор ключів). Найчастіше такі утиліти розповсюджуються окремо — через спеціалізовані «крекерські» сайти. Цей вид варезу також використовується на піратських комплектах ПЗ.
  • ПЗ, укомплектовані ключем. Цей вид варезу набув найширшого поширення. Найчастіше ключ міститься у файлах *.reg, serial.txt або *.nfo. Готовий ключ разом з генератором ключів вважається найбільш переважним і безпечним способом злому ПЗ, оскільки сама програма не змінюється, і тому немає ризику появи «глюків» від зміни програмного коду. Крім того, якщо «крек», як правило, підходить тільки до одному або декількох білдам програми, то ключ підходить до цілих версій, а то і до сімейств версій, тобто на піратську копію можна навіть ставити оновлення.

Окремою категорією такого ПЗ можна вважати так званий Script Warez або Nulled Warez Scripts. Це винятково скрипти для WWW-сайтів на різних мовах програмування, найчастіше PHP і Perl. Як правило, такі скрипти розповсюджуються в початкових кодах. Статус Nulled дані скрипти отримують після виключення з їх коду захисту і систем контролю, залишених розробниками.

Джерела варезу

[ред. | ред. код]

Джерелами варезу можна назвати «варезні сайти», тобто сайти, що спеціалізуються на зломі ліцензійного ПЗ і його подальшому розповсюдженні, також IRC-мережі і Usenet. Варез створюється програмістами-ентузіастами без переслідування вигоди. Існують цілі колективи програмістів, що займаються зломом ПЗ, наприклад «TEAM ROR», «Team EQUiNOX», «BEAN», «SSG» та інші. З погляду законодавства багатьох країн виготовлення і розповсюдження вареза є кримінальним злочином.

Складання дистрибутивів і їх іменування відбувається по спеціальних правилах, так званих releasing rules (правила випуску). Наприклад, «PROPER INCLUDING_KEYGEN», «KEYGEN_ONLY», «NUKED», «RETAIL», «READ_NFO» і тому подібне

Більшість програм супроводжуються NFO-файлами, що містять опис програми, замітками до її використання, а також контрольними сумами і розміром дистрибутиву. У цей же файл входить інформація про групу[en], що «зламала» дистрибутив, і малюнок в стилі ASCII-графіка — своєрідний логотип групи.

Див. також

[ред. | ред. код]

Посилання

[ред. | ред. код]