ASCII-графіка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

(рос.)

============,.V+.;============
===========;.X##..;===========
===========..####..===========
==========,.##M###.:==========
=========;.R##WW##=.;=========
=========..##MWMW##,.=========
========:.I##WWMWW#W.,========
=======;.:##WWWWWW##I.;=======
=======:.W########M##..=======
=======.:############V.;======
=======.####...,.,M###,.======
======,.###:..+++;,B..#.;=====
=====;.#;.#i+YXVVY:#V.#..:====
====:..#..##.RYYIt##...#=.,===
==;..+#;...#######W....##W..:=
:..t###......iVV=....,.+#iM#..
.B#i,#..,,..........,,..#,..#I
V#...#..,,,,,.,,,,:,,,..R#..V#
;#+.i#..,,,,,,,,,.,,,,,.iX.X#,
.i#=MV..,,,,.,,,,,,.,,,..###..
,.t##..,,,,,,,,,,,,,,:,..V##.;
..M#M..,,,,.,.,,,,,,,:,,.=##..
i###M..,...........,,:,,..###.
.####........=II;.....,,.;##R.
,...#....X####MW###B.....Wi..:
==;,##,###;........##i...#;,==

ASCII-графіка (вимова: /а́скі/) — вираження графічних елементів (зображення, текст тощо) за допомогою ASCII-символів. Найвідоміший приклад використання — смайли. Розвитку ASCII-графіка зазнала на початку розвитку комп'ютерної техніки, коли використання ASCII-символів було доцільнішим, аніж використання окремих графічних файлів. Коли зображення складається з окремих символів, його легше закодувати, зменшивши у розмірі, аніж графічний файл. Різниця у символьних зображень із графічними у декілька кілобайт, чи мегабайт, що відігравало важливу роль на початку становлення комп'ютерної техніки, зважаючи на обмеженість ресурсів перших комп'ютерів. Ще один із прикладів використання ASCII-графіки і на сьогоднішній день — телетекст.

Iсторiя[ред.ред. код]

У перших поколіннях комп'ютерів не було можливості відображати графіку. Тому програмісти зацікавилися можливістю відображення графіки за допомогою текстових символів і виведення отриманих зображень на екран терміналу і друкуючий пристрій. Починаючи з 1960-х рр., це стало популярною розвагою програмістів. Приклади цього в радянських кінофільмах: "Службовий роман" (репродукція Мони Лізи) і "Бережіть чоловіків"[ru] (портрет Графа). Пізніше ці розваги отримали назву ASCII-арту. ASCII-арт розвивався, зокрема, в середині 1980-х на платформах Amiga та Commodore 64. Стандартний шрифт комп'ютера Amiga містив дуже високі символи «/» і «\», з яких, розташовуючи їх в різних рядках, можна було скласти абсолютно рівні безперервні лінії. Найчастіше такими лініями зображувалися назви груп, чим і пояснюється, що, говорячи про ASCII-арт, кажуть насамперед саме про шрифти. На самому початку шрифти були чіткими, добре читалися. Пізніше шрифти ускладнювалися, робилися цікавішими. Так вперше заговорили про школи «Oldschool» і «Newschool».


Платформу PC мистецтво текстового режиму уподобало з появою нового стандарту ANSI, який дав реальну перевагу перед Amiga. ANSI дозволяв ставити колір символу, що в сукупності з наявними у таблиці символів блоками, породило новий потужний відгалуження - ANSI-арт. Першою арт-групою, яка показала образотворчі можливості на високому рівні, стала Aces of ANSI Art (AAA)[en], за якої потягнулися послідовники.

І лише пізніше було помічено, що якщо використовувати символ, майже повністю заповнюючий комірку (наприклад $), а до нього додати менш щільний символ, - то таким чином можна згладжувати загальну форму (цей прийом отримав назву антиаліасинг). Так, зрештою, зародилася сучасна школа малювання ASCII.

До середини дев'яностих сцена повністю сформувалася, головними напрямками малювання в текстовому режимі стали ASCII scene, ANSI scene і Amiga style (який часто називають oldschool).

ASCII-анiмацiя[ред.ред. код]

ASCII-анімація є одним з напрямків ASCII-арту. В цьому напрямку малюються набори ASCII-картинок, під час прокручування яких виходять мультфільми. Зазвичай висота картинки вибирається рівної стандартній висоті програми переглядача тексту, під яку він оптимізується. При цьому зміна кадрів проводиться натисненням клавіші Page Down.

Також на PC в середовищі DOS можливо отримати ASCII-анімації з BAT-файлів через драйвер ANSI.SYS з використанням Esc-послідовностей. Цей метод не отримав широкого розповсюдження через те, що він вимагає завантаження драйвера, який рідко використовується за призначенням і займає місце в пам'яті.

Відомі також анімаційні ролики, реалізовані за допомогою протоколу telnet. Найбільш відомим серед них є ASCII-версія IV епізоду космічної саги «Зоряні війни».

Застосування[ред.ред. код]

Крім «чистого мистецтва» (малюнка заради малюнка), ASCII-арт часто використовується в оформлювальних цілях у варез-груп, у демомейкерів. Варезні групи зазвичай включають файли .nfo в своє програмне забезпечення, креки[en] або інші нелегальні релізи. Такий ASCII-арт зазвичай включає ім'я варез-групи і, можливо, кілька ASCII-картинок. Прикладом такої групи є Echelon[ru].

ASCII-арт часто використовується для оформлення 1-2-3-рядкової підпису в електронних листах. @} -> --- Зображує трояндочку, *, ..., * зображує оскал.

За часів BBS ASCII-арт використовувався для графічного оформлення оних, так як застосовувати інші види графіки можливості не було.

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]