Файл

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Файл (англ. file — шухляда, папка) — це концепція в обчислювальній техніці: сутність, що дозволяє отримати доступ до певного ресурсу обчислювальної системи і має такі ознаки:

 • фіксоване ім'я (назва файлу) (послідовність символів, число чи щось інше, що однозначно характеризує файл);
 • певне логічне представлення і відповідні йому операції читання/запису.

На практиці це іменований блок інформації, який зберігається на носії інформації.

Файл обов'язково має ім'я і може мати будь-який розмір інформації (максимальна довжина імені та розміру файлу обмежується властивостями конкретної файлової системи). Файл може мати набір атрибутів. Треба зазначити, що файл може мати більш ніж одне ім'я (наприклад в Unix можна створювати жорсткі посилання на файл, які стають повним аналогом початкового імені файлу).

В інформатиці використовується наступне визначення: файл — це впорядкована сукупність даних, що зберігається на диску і займає іменовану область зовнішньої пам'яті. Згідно з термінологією, прийнятою в програмуванні, файл — це довільний блок інформації, пристрій вводу-виводу. Кожна комп'ютерна програма відкриває принаймні три файли стандартних потоків: вхідний файл (stdin), вихідний файл (stdout), файл виводу повідомлень про помилки (stderr). Вхідний файл зазвичай асоціюється із клавіатурою, вихідний файл та файл виводу помилок- із екраном терміналу, проте кожен із цих файлів може бути перенаправлений на інший носій інформації, наприклад, на дисковий файл, про який мовилося вище, на мережу, яка також є файлом, на контролер будь-якого периферійного пристрою комп'ютера, зчитувача інформації тощо. Файлом може бути також ділянка оперативної пам'яті програми.

Історія[ред.ред. код]

Двійка твердих дисків системи IBM 305

Слово «файл» вперше було публічно використане в контексті зберігання даних комп'ютером в лютому 1950-го. В рекламі RCA (Radio Corporation of America) у журналі Popular Science[1] описуючи нову «запам'ятовуючу» вакуумну трубку, RCA стверджували:

«…the results of countless computations can be kept „on file“ and taken out again. Such a „file“ now exists in a „memory“ tube developed at RCA Laboratories. Electronically it retains figures fed into calculating machines, holds them in storage while it memorizes new ones — speeds intelligent solutions through mazes of mathematics.»

У 1952 році «файл» використовували для означення інформації, що зберігалась на перфокартах.[2] Спочатку люди розглядали як файл відповідну апаратуру (а не вміст). Наприклад, тверді диски комп'ютера IBM 350 називались «disk files».[3] Такі системи, як Compatible Time-Sharing System, увели ідею файлової системи, яка керувала кількома віртуальними «файлами» на одному пристрої зберігання, надаючи терміну його сучасне значення. Імена файлів у CTSS мали дві частини, прочитне для користувача «основне ім'я», і «вторинне ім'я», яке вказувало на тип файла.[4][5]

Такий підхід до сьогодні зберігся в кількох операційних системах, включно з Microsoft Windows. Хоча сучасний термін «регістровий файл» ілюструє раннє поняття файла, це поняття загалом зникло.

Файли в Unix[ред.ред. код]

В Unix існує 6 типів файлів

 1. Звичайний (regular)
 2. Каталог (directory)
 3. Файл зовнішнього пристрою.
 4. Канал з іменем (FIFO)
 5. Зв'язок (link)
 6. Сокети (socket)

Звичайний файл зустрічається найчастіше. Для операційної системи такий файл має вигляд простої послідовності байтів.

Каталог — це файл, який містить імена файлів, які в ньому містяться, та посилання на інформацію, яка дозволяє ОС виконувати операції над цими файлами. На запис у каталог має право тільки ядро. Каталог є таблицею, кожен запис якої відповідає певному файлу.

Файл зовнішнього пристрою дозволяє доступ до цього пристрою. UNIX розрізняє символьні та блочні файли. Символьні файли використовуються для небуферизованого обміну, а блочні — в обміні порціями даних фіксованої довжини.

Канали з іменем — це файли, які використовуються для зв'язку між процесами.

Сокети використовуються для взаємодії між процесами. Інтерфейс socket використовується, наприклад, для доступу до мережі TCP/IP.

Інші значення[ред.ред. код]

Докладніше: Файл (канцелярія)
 • Файл (канцелярський) — тонка плівкова обкладинка стандартного розміру (формату); відноситься до канцелярського приладдя.

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

 1. Журнал Popular Science, лютий 1950, сторінка 96
 2. Robert S. Casey, et al. Punched Cards: Their Applications to Science and Industry, 1952.
 3. Martin H. Weik. Ballistic Research Laboratories Report #1115. March 1961. pp. 314—331.
 4. Fernando J. Corbató et al. «An Experimental Time-Sharing System.» May 3, 1962.
 5. Jerome H. Saltzer CTSS Technical Notes. Project MIT-LCS-TR016