Великі мітридатські сходи

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Великі мітрідатські сходи)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Керч. Сходи на гору Мітридат

Великі Мітридатські сходи — історична пам'ятка м. Керч, АР Крим; розташована в центрі міста на березі Керченської протоки. Сходи ведуть на вершину гори Мітрідат і складаються з 432 сходинок.

Історія[ред. | ред. код]

Великі мітридатські сходи побудовані в 1833—1840 роках за проектом італійського зодчого Олександра Дігбі[1]. Гора Мітрідат була названа на честь гідного античного царя Мітрідата (Понт Мітрідат VI Євпатор), правителя Боспорського царства. У стародавній Пантікапеї (що існував на місці нинішньої Керчі), там, де зараз горить вічний вогонь і підноситься Обеліск Слави на горі Мітрідат, стояв розкішний палац Мітрідата. На вершині гори на час будівництва і відкриття Сходів знаходився музей старожитностей — копія афінського храму Тесея. Великі Мітридатські сходи в незмінному вигляді зберігалися до часів Кримської війни 1853—1856 років, а при обстрілі міста з кораблів сходи і музей були пошкоджені.

Опис[ред. | ред. код]

Відновили Великі мітридатські сходи аж через 130 років після їх зруйнування у ХІХ ст. При розкопках вдалося знайти залишки кам'яних скульптур, і керченський скульптор Сердюк Роман Володимирович скопіював їх та відтворив у сучасних скульптурах сходів. Дякуючи цьому сьогодні Великі мітридатські сходи прикрашають декоративні вази та кам'яні грифони — казкові леви з головою і крилами орла. Водночас, що показово, грифони — символи міста прикрасили оглядові майданчики сходів. Великі мітридатські сходи — улюблене місце для прогулянок городян. Саме відси відкривається широка панорама центральної частини міста.

На вершині гори Мітрідат сьогодні горить Вічний вогонь і вивищується обеліск Слави — братська могила солдатів і офіцерів Радянської армії, загиблих при штурмі міста в роки німецько-радянської війни.

Майже на осі сходів, на вершині г. Мітрідат розташована каплиця діаметром 8 метрів і висотою 6 метрів. Це каплиця або мавзолей І. О. Стемпковського.

Події[ред. | ред. код]

У 2015 р. частина Великих мітридатських сходів обвалилася.[2] Зокрема, руйнується арочне зведення, виникла тріщина в склепі Деметри, що спричиняє подальші руйнування[3].

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]