Сходи

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Musée des Beaux-arts de Nancy (4051437750).jpg

Сходи – це споруда, пристосування з горизонтальних виступів або щаблів, на які ступають, піднімаючись куди-небудь або спускаючись звідкись. Сходи можуть бути окремою спорудою, або конструктивним елементом будинку, споруди.

Сходи в багатоповерхових будинках служать для сполучення між поверхами, із приміщеннями, дахами будівель і споруд, обслуговування обладнання. З протипожежних міркувань сходи влаштовують в окремих приміщеннях – сходових клітках. Сходи складаються з маршів і майданчиків. Залежно від числа маршів сходи бувають одно-, дво-, три-, і чотиримаршовими. Число маршів у сходах залежить від висоти поверху, кута нахилу і числа сходинок у марші. Найчастіше застосовують сходи дво- і тримаршові з кутом нахилу маршів 18 – 30о. Марші, що розташовані між поверхами, називаються міжповерховими; марші для виходу на горище – горищними, для спуску в підвал – підвальними. У кам’яних будинках сходи роблять залізобетонними або сталевими. Матеріал сходів і стін, що огороджують сходові клітки, повинен вибиратися відповідно зі ступенем вогнестійкості будинку. Залежно від вогнестійкості будинку і його поверховості визначається також гранична відстань між сходовими клітками: для вогнестійких будинків вона не повинна бути більше 75 – 100 м, для напівгорючих – не більше 50 – 60 м.

Конструкції[ред.ред. код]

Сходи висячі
Сходи гвинтові
Сходи двомаршеві
Сходи одномаршеві
Сходи палладіанські
Сходи розпашні
Сходи тримаршеві
Сходи чотиримаршеві

Розрізняють сходи

  • одномаршові (прямі, криволінійні),
  • з декількома маршами,
  • гвинтові,
  • комбіновані та інші.

Складові сходів[ред.ред. код]

Дерев'яні балки в дерев'яних сходах мають назву тетивів. Марші кам'яних сходів можуть бути без косоурів у разі замурування кінців сходинок у кладку капітальних стін. Горизонтальна частина сходинок має назву проступ, а вертикальна — підсходинок. Сходові марші спираються на балки сходових майданчиків. При цьому верхній майданчик перебуває на одному рівні з підлогою квартир чи інших приміщень.

У будинках використовуються переважно сходи, що монтуються із суцільних залізобетонних маршів або набираються з окремих бетонних сходинок, що кладуться на косоури — похилі залізобетонні або сталеві балки, які спираються на сходовий майданчbк. В одноповерхових будинках для зв'язку з внутрішнім приміщенням улаштовуються зовнішні сходи з майданчиком, а іноді з ґанком.

Технічні особливості обстеження[ред.ред. код]

Незважаючи на конструктивний запас міцності східців, як і сходів загалом, їх технічний стан є важливим фактором під час опису і повинен включати в себе навіть незначні дефекти, що зумовлено їх функціональною важливістю та експлуатаційною безпекою. Особливу увагу слід звернути на прогини косоурів або тетив, хиткість маршів, пошкодження вузлових з'єднань елементів, випадання дерев'яних підсходинок, міцність поручнів.

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]


Будинок Це незавершена стаття з будівництва.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.