Вертикальна аеродинамічна труба

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Дослідницька вертикальна аеродинамічна труба у ЦАГІ.
Не рециркуляційна внутрішня рекреаційна вертикальна аеродинамічна труба.
Рециркуляційна внутрішня рекреаційна вертикальна аеродинамічна труба
Не рециркуляційна Мобільна Рекреаційна Вертикальна Аеродинамічна Труба у Києві, Україна

Вертикальна аеродинамічна труба (також Вертикальний аеродинамічний тунель) - це аеродинамічна труба, у якій повітря рухається у вертикальному напрямку. На відміну від звичайних аеродинамічних труб, які мають тестувальні відділи, розташовані горизонтально, як у рівноважному польоті, вертикальна орієнтація дозволяє гравітації бути протиставленою потоку повітря, що відбувається подібно ситуаціям, коли літальний апарат потрапляє у штопор, чи скайдайвер знаходиться на граничній швидкості.

Незважаючи на те, що спершу аеродинамічні труби розроблялися для досліджень у сфері аеродинаміки, найбільш високопрофільними є рекреаційні аеродинамічні труби, які часто рекламуються у якості "внутрішнього скайдайвінгу" ("скайдайвінгу у приміщеннях", "indoor skydiving" (англ.)), "бодіфлайт"-у, в результаті чого вони стали популярними тренажерами для скайдайверів.

Рекреаційні вертикальні аеродинамічні труби

[ред. | ред. код]

Рекреаційна вертикальна аеродинамічна труба дозволяє людині відчути досвід польоту без застосування літальних апаратів (літаків. гелікоптерів тощо), без парашуту, за допомогою сили вітру у вертикальному напрямку. Повітря рухається вверх на швидкостях близько 195 км/год (120 миль/год ли 55 м/с), що є граничною швидкістю падаючого людського тіла на животі. Вертикальна аеродинамічна труба часто називається 'внутрішнім скайдайвінгом' ('indoor skydiving'(англ.)) через популярність останньої серед скайдайверів, які стверджують, що відчуття надзвичайно близькі до скайдайвінгу. Людське тіло 'зависає' у повітрі у вертикальній аеродинамічній трубі, відтворюючи фізику тіла під назвою 'бодіфлайт' ('body flight' (англ.)), яка має місце під час вільного падіння.[1]

Історія

[ред. | ред. код]

Першою людиною, яка здійснила політ у вертикальній аеродинамічній трубі, був Джек Тіффані у 1964 році на військовій базі Wright-Patterson Air Force Base(англ.), розташованій у Грен та Монтгомері, штат Огайо.

У 1982 році Джон Ст-Герман, винахідник з Драммондвілля, Квебек,[2] продав концепт вертикальної аеродинамічної труби Лесу Томпсону та Марвіну Краттеру, обидва з яких почали виготовляти їхні власні аеродинамічні труби. Незабаром Ст-Герман продав по франшизі права Краттеру за $1.5 мільйони.[3] З початковою назвою "Aérodium", він був запатентований з новою назвою "Левітейшенаріум" Джоном Ст-Германом у США у 1984 році та 1994 році за Патентом номер 4,457,509 та 5,318,481 відповідно.[4] [5]

Ст-Герман опісля допомагав будувати дві вертикальні аеродинамічні труби у Америці. Перша вертикальна аеродинамічна труба, побудована виключно з комерційною метою, відкрилася влітку 1982 року у Лас Вегасі, Невада. Пізніше цього ж року друга вертикальна аеродинамічна труба відкрилася у Піджин Форж, Теннесі. Обидві установки були відкриті та працювали під однаковою назвою "Флайевей Індор Скайдайвінг" ("Flyaway Indoor Skydiving"). У 2005 році 15-річний Менеджер Флайевей Кейт Філдз купив установку у Лас Вегасі та пізніше перейменував її на "Вегас Індор Скайдайвінг" ("Vegas Indoor Skydiving").

Перша друкована згадка про вертикальну аеродинамічну трубу, яка використовувалася для скайдайверів, була опублікована у журналі CANPARA(англ.) (Канадський Спортивний Парашутний Журнал) у 1979 році.[6]

Ще однією віхою у історії вертикальних аеродинамічних труб була 'Вінд Машина' на церемонії закриття 2006 Зимових Олімпійських Ігор.[7] Це була спеціально виготовлена установка, збудована компанією Aerodium (Латвія/Канада) для церемонії закриття. Багато людей до цього ніколи не бачили вертикальних аеродинамічних труб та були причаровані літаючими людьми без дротів і мотузок.[8][9]

У 2010 році вертикальна аеродинамічна труба була продемонстрована на латвійській виставці "Експо 2010" у Шанхаї, Китай.[10]

Схема роботи внутрішньої вертикальної аеродинамічної труби у Боттропі, Німеччина

Вертикальні аеродинамічні труби відкритого типу можуть бути або мобільними (портативними), або стаціонарними. Мобільні вертикальні аеродинамічні труби часто використовуються у фільмах і демонстраціях, а також часто орендуються для великих подій, таких як конвенції чи державні ярмарки тощо. Мобільні модулі є дуже емоційно впливовими для людини, що літає в ньому і спостерігачів, так як стінки навколо польотної області відсутні. Ці вертикальні аеродинамічні труби дозволяють людям літати з повністю чи частково відкритим оглядовим простором. Відкриті вертикальні аеродинамічні труби можуть також мати стіни або сітки навколо польотної області з метою запобігання випадання початківців з неї.[11]

Стаціонарні внутрішні вертикальні аеродинамічні труби бувають двох типів - рециркуляційні та не-рециркуляційні. Не-рециркуляційні вертикальні аеродинамічні труби зазвичай затягують повітря через спеціальні секції біля біля нижньої частини будівлі, яке далі йде через польотну область, та виходить через верхню частину будівлі. Рециркуляційні вертикальні аеродинамічні труби формують аеродинамічне замкнене коло з поворотними частинами, схожими на сценічні аеродинамічні труби, які використовують вертикальну частину цього кола з польотною камерою у верхній частині даного кола. Рециркуляційні вертикальні аеродинамічні труби зазвичай будуються у місцинах з кліматом, який є занадто холодним для не-рециркуляційних аеродинамічних труб. Потік повітря у внутрішній вертикальній аеродинамічній трубі зазвичай більш плавний та контрольований, ніж у аеродинамічній трубі відкритого типу. Внутрішні вертикальні аеродинамічні труби є більш температурно контрольованими, через що вони можуть працювати цілий рік навіть у холодному кліматі.

У вертикальних аеродинамічних трубах використовують велике різноманіття пропелерів і типів вентиляторів у якості механізмів, які рухають повітря. Використовують дизельні двигуни та електричні, генеруючи зазвичай вертикальну колону повітря від 6 до 16 футів завширшки. Модуль, що контролює потік повітря, має зазвичай вивід інформації у польотну камеру, щоб літаючі у ній люди могли бачити швидкість потоку повітря та іншу інформацію. Швидкість потоку повітря може коригуватися у багатьох вертикальних аеродинамічних трубах, зазвичай від 130 до 300 км/год (від 80 до 185 миль/год, або від 35 до 80 м/с), щоб забезпечити можливості кожного індивідуального літаючого та компенсувати провалювання і злітання тіла при різних акробатичних трюках.[12]

Безпека і ринкова привабливість

[ред. | ред. код]

Внутрішній скайдайвінг має привабливість для аудиторії масового ринку, яка має боязкість висоти, так як у вертикальній аеродинамічній трубі політ відбувається на висоті лише декілька метрів над сіткою, схожою на таку, що використовується у трамплінах. У вертикальних аеродинамічних трубах людина літає у спеціальній камері, закритій стінами. Незважаючи на те, що політ у вертикальних аеродинамічних трубах вважається таким, що не несе можливостей для потенційно можливих серйозних уражень, він має певний вплив на спину літаючого, а також шию і плечі. Тому людям з проблемами у плечовому поясі чи спинних/шийних проблемах треба спершу проконсультуватися з лікарем. В той час як справжній скайдайвінг з літального апарату має вікові обмеження, які варіюються від країни до країни, і навіть від штату до штату у США, бодіфлайт не має таких вікових обмежень. Діти літають у вертикальних аеродинамічних трубах із задоволенням, за умови що їх не змушують це робити, і згоди їх батьків чи опікунів.

Змагання

[ред. | ред. код]

Було проведено серію конкурсів і змагань, які базовані на внутрішньому скайдайвінгу, такі як від Міжнародної федерації повітроплавання Світовий кубок Внутрішнього Скайдайвінгу[13] і Windoor Вінд Геймз.[14][15]

Вертикальні аеродинамічні труби в Україні

[ред. | ред. код]

Діючі

[ред. | ред. код]

Відкритого типу

[ред. | ред. код]

Закритого типу

[ред. | ред. код]

(на разі відсутні)

Заплановані до відкриття

[ред. | ред. код]

Відкритого типу

[ред. | ред. код]

(на разі відсутні)

Закритого типу

[ред. | ред. код]
 • Заплановане відкриття вертикальної аеродинамічної труби (рециркуляційна, закритого типу) в Києві в ТРЦ "Art Mall"[24][25][26] (від латвійського виробника AerodiumЛатвія[27] висота 12 метрів, діаметр 4 метри[28])
 • Заплановане відкриття вертикальної аеродинамічної труби (закритого типу) в Києві в ТРЦ "Республіка"[29][30][31] (від латвійського виробника AerodiumЛатвія[32], висота 12 метрів, діаметр 3.7 метрів[31])
 • Заплановане відкриття вертикальної аеродинамічної труби (закритого типу) в Києві в ТРЦ "Lavina"[33]

Див. також

[ред. | ред. код]

Зовнішні посилання

[ред. | ред. код]


Примітки

[ред. | ред. код]
 1. , Discovery News Blog Post about Indoor Skydiving (англ.)
 2. Ha, Tu Thanh (23 вересня 2016). Jean St-Germain, Quebec’s eccentric inventor of diverse devices. The Globe and Mail. (англ.)
 3. Повна історія Вертикальних Аеродинамічних Труб [Архівовано 28 серпня 2017 у Wayback Machine.] (англ.)
 4. US patent 4457509, Jean St-Germain, "Levitationarium for air flotation of humans", published 1984-07-03, assigned to Airflite, Inc. 
 5. US patent 5318481, Jean St-Germain, "Levitating apparatus", published 1994-06-07, assigned to Aerodium International Ltée (англ.)
 6. CANPARA Journal from Self-published source(англ.)
 7. Olympic Wind Machine 2006 Closing Ceremonies. Bodyflight Network Vertical Wind Tunnels. Архів оригіналу за 25 серпня 2006. Процитовано 2 серпня 2006.(англ.)
 8. Picture of flying snowboarder (англ.)
 9. Picture gallery on Aerodium website [Архівовано 2017-08-28 у Wayback Machine.] (англ.)
 10. Description of the Latvia pavilion for Shanghai World Expo 2010 in Archdaily(англ.)
 11. About.com description [Архівовано 2016-03-04 у Wayback Machine.] (англ.)
 12. University Of Florida, THESIS, VERTICAL WIND TUNNEL (VWT) Final Report, November 16, 2011 (англ.)
 13. Singaporean crowned junior freestyle champion at indoor skydiving World Cup. Channel NewsAsia (англ.). Архів оригіналу за 6 лютого 2017. Процитовано 6 лютого 2017. (англ.)
 14. Skydivers compete in Wind Games 2017 (брит.), 3 лютого 2017, процитовано 6 лютого 2017 (англ.)
 15. Wong, Jonathan (16 жовтня 2016). Singapore teen Kyra Poh wins junior freestyle gold at Indoor Skydiving World Cup. The Straits Times (англ.). Процитовано 6 лютого 2017. (англ.)
 16. Для рожденных летать: аэродинамическая труба в Киеве (рос.)
 17. Аерофлай [Архівовано 25 серпня 2017 у Wayback Machine.](рос.)
 18. Аэродинамическая труба в Киеве (рос.)
 19. Аэродинамическая труба "Свободный полет" [Архівовано 2017-08-11 у Wayback Machine.] (рос.)
 20. 10.11.2011 Аэродинамическая труба "Свободный полет" - Изготовлена и отправлена в город Киев новая аэротруба. [Архівовано 2017-08-25 у Wayback Machine.] (рос.)
 21. European based vertical wind tunnels (англ.)
 22. Мобильный Вертикальный Аэродинамический Тренажер [Архівовано 2017-08-25 у Wayback Machine.](рос.)
 23. Третій день народження Ulet.pro 19 квітня 2017 року
 24. ТРЦ "ART Mall" (рос.)
 25. Аэродинамическая труба в ТРЦ ART Mall [Архівовано 2017-08-25 у Wayback Machine.] (рос.)
 26. Art Mall - Аэродинамическая труба (archive.org) (рос.)
 27. Труба (трубы) в Украине (рос.)
 28. ART MALL – больше чем торгово-развлекательный центр [Архівовано 25 серпня 2017 у Wayback Machine.](рос.)
 29. Первая в Украине «аэродинамическая труба» появится в ТРЦ RESPUBLIKA [Архівовано 2017-08-25 у Wayback Machine.] (рос.)
 30. Indoor Skydiving World - Aerodium Ukraine
 31. а б Kyiv, Ukraine, opening in 2020. Архів оригіналу за 21 серпня 2019. Процитовано 21 серпня 2019.
 32. Aerodium official website(англ.)
 33. Какие ТРЦ скоро откроются в Киеве [Архівовано 2017-08-25 у Wayback Machine.](рос.)