Верхньорейнський грабен

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Верхньорейнський грабен (URG) на мапі Європи
Схематичний розріз Верхньорейнського грабену

Верхньорейнський грабен[1], також Верхньорейнська рівнина, або Верхньорейнська долина[2](нім. Oberrheinische Tiefebene/ Oberrheingraben, фр. Vallée du Rhin) — рифт, близько 350 км завдовжки і в середньому 50 км завширшки, між містами Франкфурт/Вісбаден і Базель та отчена: горами Юра (південь), Рейнськими Сланцевими горами (північ), Шварцвальдом і Оденвальдом (схід), Вогезами і Гардтом (захід).

Є частиною європейської кайнозойської рифтової системи, яка простягається по всій центральній Європі. Грабен було утворено в олігоцені через еволюцію Альп на півдні; він залишається активним до наших днів. Сьогодні грабен утворює долину, якою тече річка Рейн.

Утворення

[ред. | ред. код]

Верхньорейнський грабен було створено під час альпійського орогенезу, ранній кайнозой — пізній еоцен, через те що зіткнення Євразійської і Африканської плит. Вважається, що через зіткнення були нерегулярними, первинний контакт між двома континентами призвело до формування структур розтягування у крайових прогинах на північ від Альп[3] У результаті істотного витончення земної кори, утворилась основна екстенсіональність грабену, викликаючи ізольовану вулканічну активність. Коефіцієнт розтягування оцінюється в ~ 2.

Рифтові флангові підняття

[ред. | ред. код]

На схід і захід від грабену, було утворено два основних гірських пасма, прямуючих вздовж рифту. На заході, у Франції, це — Вогези, а на сході, в Німеччині — Шварцвальд. Хребти мають метаморфізовані типи гірських порід в їх надрах, в тому числі кристалізовані гнейси. Обидва пасма зазнали підняття понад 2500 метрів, проте більша частина вже зазнала ерозії. Підняття сталося через порушення ізостазії, пов'язане з формуванням екстенсіональності басейну. Як наслідок, високі гори безпосередньо примикають до краю басейну, і стають все більш низькими назовні. Межі гірських хребтів і верхньорейнського грабену позначені зонами розломів.

На півночі верхньорейнський грабен обрамлено трохи нижчими, гірськими хребтами, Пфальцький ліс — на заході і Оденвальд — на сході.

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Dèzes, P.; Schmid S.M. & Ziegler P.A. (2004). Evolution of the European Cenozoic Rift System: interaction of the Alpine and Pyrenean orogens with their foreland lithosphere (PDF). Tectonophysics. 389: 1—33. doi:10.1016/j.tecto.2004.06.011. Архів оригіналу (PDF) за вересень 27, 2011. Процитовано 3 червня 2010.
  2. Dickinson, Robert E. (1964). Germany: A regional and economic geography (2nd ed.). London: Methuen. ASIN B000IOFSEQ.
  3. Sengor, A.M.C. 1976. "Collision of irregular continental margins: Implications for foreland deformation of Alpine-type orogens", Geology, 4, 779-782.

Ресурси Інтернету

[ред. | ред. код]