Африканська плита

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Розташування Африканської плити

Африканська плита — літосферна плита, що містить Африканський континент, і океанічну кору що є дном Атлантичного і Індійського океанів. Має площу 1,44065 стерадіан. Сомалійська плита, яка відділена від Африканської плити Великою рифтовою долиною, 60 — 10 мільйонів років тому зазнала рифтінгу від Африканської пластини вздовж Східно-Африканського рифту[1] . Оскільки Африканський континент складається з кори Африканської та Сомалійської плит, деякі науковці називають Африканську плиту Нубійською плитою, щоб відрізнити її від континенту в цілому.[2]

Межі[ред. | ред. код]

Більшість меж плити дивергентні, представлені зонами спредингу. Тобто більшість плит рухаються від Африканського континенту. На заході вона відокремлена від Північноамериканської плити і Південноамериканської плити центральною і південною частинами Срединно-Атлантичного хребта. На півдні зона спредингу відокремлює Африканську плиту від Антарктичної плити. На південному сході межує з Індо-Австралійською плитою, на північному сході — з Аравійською плитою, на південному сході — з Сомалійською плитою, на півночі плита — з Анатолійською і Євразійською плитами. Всі межі є зонами спредингу, за винятком невеликої межі з Євразійською плитою (рифт Терсейра біля Азорських островів)

На півночі межа плити має складну будову. Вона розташована в Середземному морі, яке є залишками від колись величезного океану Тетіс. У зоні Східно-Африканських рифтів почався рифтінг, в результаті якого Африканська плита розкололася на плити середнього розміру: Сомалійську плиту і Аравійську плиту. Трійник цих плит знаходиться в долині Афар, одному з найспекотніших місць на Землі — Афарський трійник.

Склад[ред. | ред. код]

Африканська плита охоплює декілька континентальних кратонів та террейнів, що були у складі Гондвани близько 550 мільйонів роки тому. Ці платформи, з півдня на північ: Калахарійська, Конголезька, Сахарська , Західноафриканська та Сахарський метакратон. Кожна з цих платформ може бути поділена на менші блоки.

У деяких районах кратони перекриті осадовими басейнами — Тіндуф, Таоденнійський та Конго, де давня кора перекрита новішими неопротерозойськими відкладеннями. Плитою прямує зони зсуву, такі як Центрально-Африканська зона зрушення.

Сучасний рух[ред. | ред. код]

Африканська плита має рифт в східній частині що є тектонічно і вулканічно активним у Афарській депресії — Східно-Африканський рифт. Ця зона розлому відокремлює Нубійську платформу на заході від Сомалійської плити на сході. Швидкість руху Африканської плити у північному напрямку оцінюється близько 2.15 см/рік. У такому разі Африка має дістатися південного кінця Іспанії через 650,000 років, перекриваючи Середземне море.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Somali Plate. Ashten Sawitsky. Процитовано 30 June 2015. 
  2. Chu, D.; Gordon, R.G. (1999). Evidence for motion between Nubia and Somalia along the Southwest Indian ridge. Nature 398 (6722): 64–67. Bibcode:1999Natur.398...64C. doi:10.1038/18014. Процитовано 20 June 2015. 

Посилання[ред. | ред. код]