Вивих колінної чашечки

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Вивих колінної чашечки
Медична спеціальність ревматологія
CMNS: Вивих колінної чашечки у Вікісховищі

Вивих колінної чашечки (лат. Patella Luxation) — це стан, при якому Patella, або колінна чашечка, дислокується або переміщується зі свого звичайного місця розташування.

Розстебнення надколінника є загальним станом у собак, особливо малих та мініатюрних порід. Зазвичай стан стає очевидним у віці від 4 до 6 місяців. Це може зустрічатися й у котів, особливо у домашніх короткошерстих порід.

Він зустрічається і у людини, коли це пов'язано з пошкодженням передньої хрестоподібної зв'язки.

Причини[ред. | ред. код]

Кістковий синець знаходиться на медіальній поверхні надколінника (осьовий знімок) та на відповідній поверхні бічного вигрібного відділу стегнової кістки (корональної). Медіальний ретинакулум надколінника принаймні частково порушений.

Найчастіше — це вроджений дефект розвитку, рідше це може бути викликано якоюсь формою тупої травми. У вроджених випадках пателла зазвичай має двосторонній характер. Цей стан також може бути генетично успадкований.[1] Пателла також може бути викликана ожирінням.

Діагноз[ред. | ред. код]

Пателла люксаціація визначається мануально ветеринаром при пальпації коліна, щоб побачити, чи ковзає воно всередині суглоба більше, ніж зазвичай очікувалося[2]. Часто власникові собаки можуть сказати, що у його домашнього улюбленця «розпущене коліно», але це не медичний термін, і не правильно використовувати його взаємозамінно з Patella Luxation.

Виявляють чотири ступені Пателла люксаціації:[3]

I Ступінь[ред. | ред. код]

Вивих, підчас якого можливо примусове мануальне зміщення колінного суглоба при повному розгинанні, який повертається в нормальне положення при звільненні.

II Ступінь[ред. | ред. код]

Частий вивих колінної чашечки підчас згинання суглоба або при мануальному впливі, при цьому спонтанного вправляння не відбувається.

III Ступінь[ред. | ред. код]

Стійкий вивих, за якого можливе мануальне вправлення, але після цього відбувається спонтанний повторний вивих.

IV Ступінь[ред. | ред. код]

Стійкий вивих, за якого мануальне вправлення неможливе.

Які породи в зоні ризику[ред. | ред. код]

Більшість випадків Пателла люксаціації носять медіальний характер, і це часто є вродженою проблемою у малих та мініатюрних порід собак. До порід, що виявляють схильність до вивіху колінної чашечки, належать мініатюрні пуделі, Мальтезе, Джек-рассел-тер'єри, Йоркширські тер'єри, Померанські шпіци, Пекінез, Паттердейльські тер'єри, Чихуахуа, Кавалерійський король Чарльз-спанієлі, папільйони, Бостонські тер'єри та Тедді-Рузвельєт тер'єри. Також уражаються собаки великої породи, і Лабрадор-ретривер є особливо схильним. Переміщення надколінника рідше зустрічається у кішок, ніж у собак. До схильних порід відносяться Девон -рекс і Абіссінь. Незважаючи на те, що конкретна причина пателла люксації в цих випадках невідома, як правило, дефект задньої кінцівки кінцівки є основною причиною.

Примітки[ред. | ред. код]