Вікіпедія:Не просувайте відсебеньки

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Вікіпедія не є місцем для статей про відсебеньки — себто речі, ідеї, проєкти тощо, вигадані вами чи вашими друзями. Якщо ви придумали щось у дворі, школі, лабораторії, у своєму гаражі чи в барі, але це ще не було описано в авторитетних (надійних) джерелах, не пишіть про це у Вікіпедії. Натомість розкажіть про це на власному вебсайті, у блозі або в соціальних мережах.

Не піддавайтеся спокусі[ред. код]

Іноді автор піддається спокусі написати статтю про ідею, придуману ним або його друзями — наприклад, про нову гру з м'ячем, нововигадане слово або вислів, фільм, який ви завантажили на YouTube або новостворену мову. На перший погляд Вікіпедія надає чудову змогу поділитися новинкою зі світом.

Однак цей підхід ігнорує декілька проблем:

  • Вікіпедія вимагає перевірності інформації. Для решти світу не існує способу перевірити новотвір, який ваш друг якось сказав або зробив. Це ніде записано і не задокументовано. Іноді решта світу навіть не в змозі перевірити, чи існує ваш друг — те, що про нього є стаття у Вікіпедії, не означає, що його винахід також відомий. Перевірність не є предметом постмодерністської дискусії — це базовий критерій. Усі статті повинні посилатися на авторитетні (надійні) джерела. Якщо ви не змогли зібрати відповідні джерела, що документують ваш витвір, ваш вміст не підлягає перевірці та не повинен міститися у Вікіпедії.
  • Оригінальні дослідження у Вікіпедії заборонені. Вікіпедія — це енциклопедія, тобто вона має на меті підсумувати інформацію, яка вже була опублікована. Вона не створена для первинної публікації нової інформації — для цього ми маємо газети, наукові журнали, фахові видавництва тощо. Вікіпедія не покликана популяризувати якісь нові речі та просувати скороспечені творива. Якщо ж ви переконані, що ваша стаття має існувати у Вікіпедії, бо ще ніхто інший не написав про ваш новий витвір, ви не розумієте її призначення. Вікіпедія документує лише підтверджені факти.
  • Вікіпедія не передбачає майбутнє. Редактори часто протестують проти вилучення їхніх статей, аргументуючи тим, що незабаром їхня нова ідея обов'язково стане популярною, тож чому б не створити статтю про неї вже зараз? Іноді вони можуть мати рацію, а інколи — ні; а для читача, знову ж таки, не існує способу перевірити, чи стане ця ідея наступним великим відкриттям. Вікіпедія охоплює предмети, які є значущими вже зараз і про які вже пишуть. Вона не робить припущень про те, що може стати відомим у майбутньому.
  • Вікіпедія не є словником. Багато статей такого роду описують нові слова або терміни, вигадані невеликою групою друзів. Проте Вікіпедія — не словник, а енциклопедія. Тлумачення слів і фраз є завданням словника, наприклад Вікісловника. Однак додавання власних нових слів і фраз до Вікісловника також неприйнятно. Для того, аби слово чи фраза закріпилися у Вікісловнику, треба навести докази їхньої вживаності. Новий термін, придуманий однією особою або невеликою групою людей, що намагається його поширити, є неологізмом і може не бути прийнятим на Вікісловнику. Замість цього розгляньте сайти Словотвір або Мислово.
  • Вікіпедія не є безкоштовним вікіхостингом для використання відповідно до власних потреб. Основна мета проєкту — це написання енциклопедії, а не надання безкоштовного хостингу. Навіть якщо ваша стаття не займає багато місця, ви все одно зловживаєте Вікіпедією — зусилля спільноти, спрямовані на вилучення вашої статті, замість цього могли би бути використані для створення якісної енциклопедії. Якщо вас цікавить ідея створення власної вікі, перегляньте Fandom чи Miraheze, або спробуйте встановити MediaWiki на власний вебсайт.

Як правильно інтегрувати власне твориво у Вікіпедію[ред. код]

Очевидно, що всі предмети, які описуються у Вікіпедії, насправді були винайдені чи відкриті кимось у певний момент. Як ваша ідея може приєднатися до цього переліку? Загалом, вам потрібно переконати інших у її важливості — і ці люди мають вважати вашу ідею достатньо важливою, аби писати про неї книги, статті в газетах або журналах, або наукові праці (не просто згадувати). Такі джерела вважаються авторитетними, і завдяки ним тема може стати прийнятною для додання до Вікіпедії. Важливо, аби крім автора його ідею висвітлював ще хтось інший, оскільки значущість досягається лише через незалежну увагу; див. критерії значущості. Поради щодо того, яким чином можна отримати незалежну увагу, виходять за межі Вікіпедії.

Цитування власної книги, наукової роботи тощо можливе після отримання істотної незалежної уваги, однак це має бути зроблено в об'єктивний спосіб, без упередженості на власну користь.

Наприклад, розгляньмо історію гри Scrabble, яку Альфред Мошер Батс вигадав у 1938 році. Спочатку він виготовив лише кілька копій для своїх друзів і зв'язався з декількома видавцями настільних ігор, які, втім, відхилили його пропозицію. Якби Вікіпедія існувала у 1938 році, вона не могла б містити статтю про Scrabble. Навіть якщо Батс вигадав гру, яка надалі стала світовим бестселером, на той момент про неї знали лише кілька людей, і про неї було написано мало або зовсім нічого. Однак він не зневірився, а продовжував просувати свою ідею — за кілька років її таки придбав видавець настільних ігор. Гру почали продавати в багатьох магазинах, вона стала широковідомою і про неї написали багато матеріалів. Тліьки на цьому етапі Вікіпедія нарешті готова включити статтю про Scrabble,.

У серпні 2006 року внаслідок обговорення з англійської Вікіпедії вилучили статтю iPhone. На той момент про продукт мало хто знав, крім Apple Inc., тому цієї статті у Вікіпедії не могло існувати. Після запуску продукту і широкого охоплення ЗМІ в січні 2007 року стаття була відновлена і постійно покращувалася. Див. Вікіпедія не передбачає майбутнє.

Що вам слід робити[ред. код]

Не пишіть про свої власні ідеї та винаходи на Вікіпедії, якщо не можете послатися на надійні джерела, що свідчать про їхню значущість та перевірність. Для повного розуміння того, що вважається надійним джерелом, див. Авторитетні джерела. Окремо слід зауважити, що автори блогів або учасники дискусійних форумів не вважаються надійними джерелами.

Навіть якщо ваші ідеї та винаходи є значущими та мають надійні джерела для цитування, зазвичай краще не писати про них самостійно. Чому? Тому що у вас присутній конфлікт інтересів (КОІ). Правила щодо КОІ стосуються вас та обмежують вашу можливість вилучати будь-який негативний матеріал, який інші з надійними джерелами можуть додати в майбутньому. Ігнорування впливу цієї інформації може мати серйозні наслідки для вас, вашої сім'ї, вашого бізнесу та вашого майбутнього в реальному світі. Редагування тут — не гра, тому ставтеся до цього відповідально. Вікіпедія не є безкоштовною службою вебхостингу. Все, що ви робите тут, записується назавжди і є загальнодоступною інформацією.

Якщо ви не можете послатися на надійні джерела, будь ласка, пишіть про свій винахід в іншому місці. Ви можете використати свій власний вебсайт, одну з багатьох соціальних мереж або будь-яку з різноманітних альтернативних платформ, де можуть бути лояльніші правила щодо вмісту.

Див. також[ред. код]