Вікіпедія:Конфлікт інтересів

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Редагування при конфлікті інтересів (КОІ) стосується внеску у Вікіпедію про себе, родину, друзів, клієнтів, роботодавців або ваші фінансові та інші стосунки. Будь-які зовнішні відносини можуть спровокувати конфлікт інтересів. Те, що хтось має конфлікт інтересів, є описом ситуації, а не судженням про думку, чесність або добрі наміри цієї особи.

Редагування при КОІ вкрай не рекомендується у Вікіпедії. Такі редагування підривають довіру громадськості та несуть ризик спричинення публічних труднощів для осіб і підприємств, які таким чином просуваються. Редактори з КОІ іноді не усвідомлюють, чи вплинув такий конфлікт на їх редагування і якщо вплинув, то наскільки. Якщо редагування з КОІ спричиняє руйнування, адміністратор може вирішити заблокувати задіяні облікові записи.

Очікується, що редактори з КОІ, включаючи платних редакторів, розкриватимуть його щоразу, коли прагнуть змінити зміст статті, якої це стосується. Будь-хто, хто редагує за оплату, повинен розкрити, хто йому/їй платить, хто є клієнтом та будь-яку іншу відповідну пов'язаність — це вимога Фонду Вікімедіа. Редакторам з КОІ настійно не рекомендується безпосередньо редагувати відповідні статті, і замість цього вони можуть пропонувати зміни на сторінках обговорення статей. Однак наші правила щодо живих людей дозволяють швидко виправляти дуже явні помилки, в тому числі і з боку суб'єкта.

Під час розслідування редагування з КОІ не розкривайте особу редакторів проти їхнього бажання. Правила Вікіпедії для спротиву переслідуванням, зокрема заборона на розголошення особової інформації, мають перевагу над цим принципом. Щоб повідомити про редагування з КОІ, дотримуйтесь порад, наведених нижче. Редактори, які вносять або обговорюють зміни до цих або пов'язаних з ними вказівок, повинні розкривати, чи отримували вони винагороду за редагування Вікіпедії.

Позиція Вікіпедії[ред. код]

Мета Вікіпедії[ред. код]

Місія Вікіпедії, як енциклопедії, полягає в тому, щоб забезпечити громадськість статтями, які узагальнюють загальноприйняті знання. Ці статті мають бути написані нейтрально та підтверджені надійними джерелами. Читачі очікують знайти нейтральні статті, а не корпоративні чи особисті вебсторінки чи майданчики для реклами та самопросування. Статті мають містити лише матеріали, які відповідають правилам та найкращим практикам Вікіпедії щодо вмісту, а вікіпедисти повинні ставити інтереси енциклопедії та її читачів вище особистих міркувань.

Редагування при КОІ[ред. код]

Редактори з КОІ повинні ретельно дотримуватися правил та найкращих практик Вікіпедії:

  • ви повинні розкривати ваш КОІ, коли ви пов'язані зі статтями, яких це стосується;
  • вам наполегливо не рекомендується безпосередньо редагувати такі статті;
  • ви можете запропонувати зміни на сторінках обговорення (за допомогою шаблону {{запит редагування}} або опублікувавши замітку на дошці оголошень КОІ, щоб їх могли оглянути інші редактори;
  • ви повинні поважати інших редакторів, залишаючи обговорення стислими.

Зауважте, що ніхто у Вікіпедії не контролює статті. Якщо у Вікіпедії є стаття про вас чи вашу організацію, інші можуть додати інформацію, яка інакше залишалася б маловідомою. Вони також можуть вирішити видалити статтю або залишити її, якщо пізніше ви подасте запит на її видалення. Медіа кілька разів звертали увагу на компанії, які займаються редагуванням з КОІ у Вікіпедії, що призвело до негативних наслідків для відповідних організацій.

Умови використання від Фонду Вікімедіа[ред. код]

Умови використання від Фонду Вікімедіа Умови використання Фонду Вікімедіа вимагають, щоб редактори, які отримують винагороду за доробок, повідомляли про роботодавця (особу або організацію, яка оплачує редагування); про клієнта (особу або організацію, за чиїм дорученням вносяться правки) та будь-яку іншу відповідну пов'язаність. Це є правилом і української Вікіпедії.

Що робити у випадку конфлікту інтересів[ред. код]

§ 1.[ред. код]

Правила щодо змісту статей мають пріоритет. Розв'язується конфлікт та війна редагувань щодо спірної тези у створеній статті (зважаючи на фрагмент інформації про неоднозначну особу чи фрагмент неоднозначної події історії, якщо комусь здається дивною фраза або не прийнятна цитата тощо) тим, що редактори статті та створювач (автор) такої статті зобов'язані ввести тексти протилежних думок підкріплених джерелами заради об'єктивності та ємності інформації в статті, вказуючи джерела на всю наведену ними протилежну інформацію, як опоненти за принципом «теза-антитеза», «версія-контрверсія».

Метапозитивні дії у розвитку Української Вікіпедії, виведення її на чільне місце у світовому рейтингу вільної енциклопедії «Вікіпедія»; зменшення підґрунтя шкідництва в Українській Вікіпедії, зменшення підстав для зловживання статусом адміністратора чи патрульного, або зменшення переслідування справедливих дій адміністратора чи патрульного з метою зняття їхнього статусу, протидія вандалізму, конфлікту редагувань, віківампіризму, тролінгу, флуду в обговореннях статей тощо. В Українській Вікіпедії мають бути створені, відповідно, комфортні умови для безоплатної праці авторів статей та їхніх редакторів, їм має бути забезпечений захист від ситуацій, які могли б призвести до втрати у них бажання працювати на Українську Вікіпедію, з метою задовольнити інформацією україномовного читача статтями на різні теми українськими очима.

Наприклад, в одній статті «Вікарій» (див. «примітки», «посилання», «джерела») наведені без обмеження різні джерела, які з різних точок зору розглядають одне поняття (опонентами, об'єднаними тлумаченням одного терміну): наукові, суто релігійні та навіть атеїстичні.

§ 2.[ред. код]

Власне конфлікт інтересів не є приводом для виставлення статті на видалення, однак, як правило, одночасно можуть виникнути інші проблеми, які можуть послужити причиною для такого кроку. Будь-який текст, що розміщується в основному просторі статей Вікіпедії, повинен відповідати стандартам Вікіпедії: критеріям енциклопедичності, можливості перевірки, відсутності оригінальних досліджень, представленню нейтральної точки зору і не порушувати авторські права. Всі учасники повинні суворо дотримуватися цих правил при створенні статей і при оцінці їхнього змісту, поважати дії інших учасників, котрі вносять необхідні правки з метою відредагувати зміст до відповідності зазначеним правилам.

Доки ці правила не порушуються, неважливим є те, хто надав матеріал для статті. Виявлення конфлікту інтересів не повинно мати за мету видалення матеріалу зі статті або знищення статті, якщо автор чи редактор статті має відношення до предмету статті, але не порушує правил. Однак конфлікт інтересів повинен служити приводом для уважної перевірки матеріалу спільнотою Вікіпедії (співтовариством вікіпедістів), набуття досвіду на предмет виявлення упередженості.

Якщо стаття про будь-що очевидно важливе була написана в рамках конфлікту інтересів так, що її неможливо легко виправити і привести до нейтральної точки зору, тоді необхідно скоротити її текст до мінімуму, залишивши тільки основну інформацію про предмет (редагування для збереження суті). Після цього нейтральні користувачі можуть зайнятися поліпшенням статті.

§ 3.[ред. код]

Щодо користувачів, запідозрених у спровокованому конфлікті інтересів — має бути відкрите обговорення питання з самим підозрюваними (на сторінці обговорення та форумі), з посиланням на місце даного правила. Якщо переконування не діє, тоді проаналізуйте ситуацію на предмет вашої залученості у конфлікті щодо змісту енциклопедії. Якщо конфлікт має місце, то слід діяти відповідно рекомендацій про розв'язування таких конфліктів. Іншим способом може бути ініціювання обговорення на форумі, де досвідчені учасники можуть допомогти вам порадою і власними діями стараючись уникнути публікацій про підозри й звинувачення. Використання звинувачень у конфлікті інтересів для переслідування користувача або отримання переваги в суперечці про зміст статей заборонено і може призвести до блокування.

У Вікіпедії важливим вважається нейтральність статей (об'єктивність), а також право учасників редагувати статті під псевдонімом. Не намагайтеся з'ясувати дані про справжню особистість автора для того, щоб продовжувати доведення наявності конфлікту інтересів. Зазвичай у конфлікті інтересів важливим є те, що користувач сам розкриває свою суб'єктивність і причетність до предмету статті. Якщо ж цього не відбувається, протистояти упередженій правці статті можна, використовуючи нейтральну точку зору у правилах Вікіпедії.

Якщо конфлікт інтересів стає причиною для розбіжностей опонентів у дискусії про нейтральність фігурантів конфлікту, коли користувачі легко приходять до обопільних звинувачень у конфлікт інтересів, то не слід використовувати такі звинувачення у спорі щодо змісту самої статті, шаблону, завантаженого файлу, картки тощо. Якщо виник подібний конфлікт, запросіть «третю сторону» для участі у спорі (арбітра) на сторінку обговорення, де дайте виважену оцінку протилежним поглядам.

Уникайте використання слів на кшталт «марнославство», «нетямущість» і подібних оціночних епітетів; неприпустимим є зневажливе ставлення до україномовного вікіпедиста з якоїсь етнічної групи українського народу, зверхнє ставлення до його релігійного вподобання тощо — це, можливо, буде розцінено як «відхід від суті питання» та «перехід на особистість» і може змусити користувача покинути роботу на Українську Вікіпедію, не шукаючи розв'язування спору в адміністраторів, патрульних, арбітра тощо. Навіть якщо у будь-якого користувача і є якісь мотиви для публікації статті в Українській Вікіпедії, безглуздим є нагадування про них, оскільки мотивація створення статті не є підставою для видалення статті. Припускаючи добрі наміри, вважайте, що користувач щиро намагався допомогти поліпшити україномовну Вікіпедію в міру свого досвіду роботи в ній.

Під час суперечки на сторінці обговорення (чи форумі) або в процесі видалення статті користувачі нерідко використовують некоректні вирази на адресу автора статті, його мотивів створення статті та самого предмету статті. Це може межувати з порушенням правил ввічливості і призвести до того, що обвинувачений учасник піде з Вікіпедії, Вікіпедія втратить україномовного дописувача, хоча цей автор статті міг би, набувши досвіду за умов відповідного ставлення до нього спільноти Вікіпедії (співтовариства вікіпедістів), зробити в Українську Вікіпедію цінний внесок.

Як уникнути конфлікту інтересів[ред. код]

Вікіпедія — це енциклопедія, яку може правити кожен, але якщо у вас є конфлікт інтересів, тоді утримайтеся від редагування або будьте надзвичайно обережним (обережною), якщо ви

  1. редагуєте статті, що мають якесь відношення до вас особисто, до вашої організації або ваших конкурентів, а також до їхніх проєктів та продуктів;
  2. якщо берете участь у обговоренні можливого видалення статей, що мають відношення до вашої організації або її конкурентів;
  3. коли ставите посилання на статті про вашу організацію або продукт, або на вебсайт, що належить вашій організації. У зв'язку з чим, ви повинні завжди
  4. уникати порушень правил Вікіпедії, особливо щодо самореклами, автобіографії, нейтральності точки зору, перевірності тощо.

Примітки[ред. код]