Вікіпедія:Конфлікт інтересів

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Скорочення:
ВП:КОІ
ВП:КІ

Конфлікт інтересів (КОІ) у Вікіпедії — несумісність цілей Вікіпедії, якими є створення нейтральної, з надійними джерелами енциклопедії, і цілями певного користувача. КОІ виникає при редагуванні Вікіпедії з метою сприяти просуванню своїх власних інтересів або інтересів інших осіб, компаній або груп. Коли для редактора просування зовнішніх інтересів є більш важливим за цілі Вікіпедії, такий редактор створює конфлікт інтересів.

Редагування, які викликають конфлікт інтересів суворо заборонені. Коли редагування порушують правила такі, як нейтральна точка зору, чим не є Вікіпедія, критерії значимості або порушують авторські права, редактор може бути заблокований. Подібні спроби редагування можуть призвести до зворотнього ефекту для осіб чи груп на чию користь робились редагування.[1]

При розслідуванні випадків припустимого КОІ, користувачі Вікіпедії мають виявляти обережність і не переслідувати інших редакторів. Іноді ситуації КОІ виявляються, коли редактор самостійно розкриває свій зв'язок з предметом статті. Якщо редактор не ідентифікує свою особистість і місце роботи, його упередженості можна протидіяти посиланнями на правило про недопустимість порушення нейтральної точки зору.

Що робити у випадку конфлікту інтересів[ред.ред. код]

§ 1. Правила щодо змісту статей мають пріоритет. Розв'язується конфлікт та війна редагувань щодо спірної тези у створеній статті (зважаючи на фрагмент інформації про неоднозначну особу чи фрагмент неоднозначної події історії, якщо комусь здається дивною фраза або не прийнятна цитата тощо) тим, що редактори статті та створювач (автор) такої статті зобов'язані ввести тексти протилежних думок підкріплених джерелами заради об'єктивності та ємності інформації в статті, вказуючи джерела на всю наведену ними протилежну інформацію, як опоненти за принципом «теза-антитеза», «версія-контрверсія».

Метапозитивні дії у розвитку Української Вікіпедії, виведення її на чільне місце у світовому рейтингу вільної енциклопедії «Вікіпедія»; зменшити підґрунтя шкідництва в Українській Вікіпедії, зменшення підстав для зловживання статусом адміністратора чи патрульного, або зменшення переслідування справедливих дій адміністратора чи патрульного з метою зняття їх статусу, протидія вандалізму, конфлікту редагувань, віківампіризму, тролінгу, флуду в обговореннях статей тощо. В Українській Вікіпедії мають бути створені відповідно комфортні умови для цієї безоплатної праці авторів статей та їх редакторів, має бути забезпечений їх захист від ситуацій призводячих до втрати у них бажання працювати на Українську Вікіпедію, з метою задоволення інформацією україномовного читача з майже понад 50 млн поспільства в усьому світі, статтями на всі явища українськими очима.

Наприклад, у одній статті «Вікарій» (див. «примітки», «посилання», «джерела») наведені без обмеження різні джерела з різних точок зору погляд на одне поняття, від опонентів об'єднаних тлумаченням одного терміну: певно наукові, суто релігійні та навіть атеїстичні.

§ 2. Власне конфлікт інтересів не є приводом для виставлення статті на видалення, однак, як правило, одночасно можуть виникнути інші проблеми, які можуть послужити причиною для такого кроку. Будь-який текст, що розміщується в основному просторі статей Вікіпедії, повинен відповідати стандартам Вікіпедії: критеріям енциклопедичності, можливості перевірки, відсутності оригінальних досліджень, представленню нейтральної точки зору і не порушувати авторські права. Всі учасники повинні суворо дотримуватися цих правил при створенні статей і при оцінці їх змісту, поважати дії інших учасників, котрі вносять необхідні правки з тим, щоби відредагувати зміст до відповідності зазначеним правилам.

Доки ці правила не порушуються неважливим є те, хто надав матеріал для статті. Виявлення конфлікту інтересів не повинно мати за мету видалення матеріалу зі статті або знищення статті, якщо автор чи редактор статті має відношення до предмету статті, але не порушують правил. Однак конфлікт інтересів повинен служити приводом для уважної перевірки матеріалу спільнотою Вікіпедії (співтовариством вікіпедістів), набуття досвіду на предмет виявлення упередженості.

Якщо стаття про будь-що очевидно важливе була написана в рамках конфлікту інтересів так, що її неможливо легко виправити і привести до нейтральної точки зору, тоді необхідно скоротити її текст до мінімуму, залишивши тільки основну інформацію про предмет (редагування для збереження суті). Після цього нейтральні користувачі можуть зайнятися поліпшенням статті.

§ 3. Щодо користувачів запідозрених у спровокованому конфлікті інтересів — має бути відкрите обговорення питання з самим підозрюваними (на сторінці обговорення та форумі), з посиланням на місце даного правила. Якщо переконування не діє, тоді проаналізуйте ситуацію на предмет вашої залученості у конфлікті щодо змісту енциклопедії. Якщо конфлікт має місце, то слід діяти відповідно рекомендацій про розв'язування таких конфліктів. Іншим способом може бути ініціювання обговорення на форумі, де досвідчені учасники можуть допомогти вам порадою і власними діями стараючись уникнути публікацій про підозри і звинувачення. Використання звинувачень у конфлікті інтересів для переслідування користувача або отримання переваги в суперечці про зміст статей заборонено, і може призвести до блокування.

У Вікіпедії важливим вважається нейтральність статей (об'єктивність), а також право учасників редагувати статті під псевдонімом. Не намагайтеся з'ясувати дані про справжню особистість автора для того, щоб продовжувати доведення наявності конфлікту інтересів. Зазвичай у конфлікті інтересів важливим є те, що користувач сам розкриває свою суб'єктивність і причетність до предмету статті. Якщо ж цього не відбувається, протистояти упередженій правці статті можна, використовуючи нейтральну точку зору у правилах Вікіпедії.

Якщо конфлікт інтересів стає причиною для розбіжностей опонентів у дискусії про нейтральність фігурантів конфлікту, коли користувачі легко приходять до обопільного звинувачень у конфлікт інтересів, то не слід використовувати такі звинувачення у спорі щодо змісту самої статті, шаблону, завантаженого файлу, картки тощо. Якщо виник подібний конфлікт, запросіть «третю сторону» для участі у спорі (арбітра) на сторінку обговорення, де дайте виважену оцінку протилежним поглядам.

Уникайте використання слів на кшталт «марнославство», «нетямущість» і подібних оціночних епітетів; не припустимим є зневажливе ставлення до україномовного вікіпедиста з якоїсь етнічної групи українського народу, зверхнє ставлення до його релігійного вподобання тощо — це, можливо, буде розцінено як «відхід від суті питання» та «перехід на особистість» і може змусити користувача покинути роботу на Українську Вікіпедію не шукаючи розв'язування спору у адміністраторів, патрульних, арбітра тощо. Навіть якщо у будь-якого користувача і є якісь мотиви для публікації статті в Українській Вікіпедії, безглуздим є нагадування про них, оскільки мотивація створення статті не є підставою для видалення статті. Ви припускаючи добрі наміри вважайте, що користувач щиро намагався допомогти поліпшити україномовну Вікіпедію в міру свого досвіду роботи в ній.

Під час суперечки на сторінці обговорення (чи форумі) або в процесі видалення статті користувачі нерідко використовують не коректні вирази на адресу автора статті, його мотивів створення статті та самого предмету статті. Це може межувати з порушенням правил ввічливості і призвести до того, що обвинувачений учасник піде з Вікіпедії, Вікіпедія втратить україномовного дописувача, хоча цей автор статті міг би внести в Українську Вікіпедію цінний внесок набувши досвіду при умові відповідного ставлення до нього спільноти Вікіпедії (співтовариства вікіпедістів).

Як уникнути конфлікту інтересів[ред.ред. код]

Вікіпедія — це енциклопедія, яку може правити кожен, але якщо у вас є конфлікт інтересів, тоді утримайтеся від редагування або будьте надзвичайно обережним (обережною), якщо ви

  1. редагуєте статті, що мають якесь відношення до вас особисто, до вашої організації або ваших конкурентів, а також до їх проектів та продуктів;
  2. якщо берете участь у обговоренні можливого видалення статей, що мають відношення до вашої організації або її конкурентів;
  3. коли ставите посилання на статті про вашу організацію або продукт, або на веб-сайт, що належить вашій організації. У зв'язку з чим, ви повинні завжди
  4. уникати порушень правил Вікіпедії, особливо щодо самореклами, автобіографії, нейтральності точки зору, перевірності тощо.

Примітки[ред.ред. код]

  1. Особливо не вітається у Вікіпедії піар, зокрема редагування, які вносяться службовцями відділів по зв'язках з громадськістю приватних або громадських організацій, як комерційних так і некомерційних. Однаково не вітається участь у Вікіпедії професійних найманих редакторів, які працюють виключно з метою поліпшення іміджу певних організацій. Редагування і спілкування у Вікіпедії доступно контролю широкого загалу; новини про те, що в ній відбувається, нерідко потрапляють на шпальти агенцій новин. Все, що ви заявите або зробите тут, може мати наслідки в реальному світі.