Гамалія Семен Іванович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Гамалія Семен Іванович
GamalejaSemen.jpg
Народився 31 липня 1743(1743-07-31)
Царичанський район, Дніпропетровська область
Помер 10 травня 1822(1822-05-10) (78 років)
Авдотьїно (Ступинський район), Q4414103?, Ступинський район, Московська область
Поховання Московська область
Громадянство
(підданство)
Flag of Russia.svg Російська імперія
Діяльність поет
Alma mater Києво-Могилянська академія (1659—1817)

Семе́н Іва́нович Гамалі́я (рос. Семён Иванович Гамалея, *31 липня 1743, м. Китайгород Полтавського полку — †10 травня 1822, с. Авдотьїно Бронницького повіту Московської губернії) — український філософ, поет, освітній діяч доби Гетьманщини. Жив переважно на Московщині.

Також перекладач, член масонського руху.

Біографія[ред. | ред. код]

Гамалія народився 31 липня 1743 в місті Китайгород Полтавського полку (тепер село Царичанського району Дніпропетровської області) в родині священика.

У 17551763 роки навчався у Київській Академії. Активно займався просвітницькою діяльністю.

З 1769 - на еміграції на Московщині. Там викладав латину в Петербурзькому сухопутному шляхетному кадетському корпусі.

Від 1770 року служив у Сенаті, з 1774 року призначений управителем канцелярії намісника Полоцької і Могильовської губернії графа З.Чернишова, від 1782 р. — на такій же посаді в Москві.

1784 року вийшов у відставку. Останні 30 років безвиїзно проживав у селі Авдотьїно Бронницького повіту Московської губернії (нині с. Вознесенське Московської області РФ, де й помер і похований.

Літературна і перекладацька діяльність[ред. | ред. код]

Семен Іванович Гамалія входив до складу масонських лож, справив помітний вплив на розвиток релігійно-містичних ідей у духовному житті Гетьманщини та сусідньої Московщини.

Гамалія перекладав з латинської, польської, німецької, французької мов. Переклав, очевидно, усі 22 томи (неопубліковані) творів німецького філософа Якоба Беме, одного з найяскравіших представників містичної літератури кінця кінця XVI — поч. XVII ст.ст. Твори останнього — «Misterium Magnum», «De signatura rerum», «Christophia» були надзвичайно популярні серед українських інтелектуалів до середини XIX століття.

Перебував у дружніх стосунках з російським письменником, журналістом, книговидавцем Ніколаєм Новіковим. Спрямовував своїх учнів і послідовників до духовних справ самовдосконалення.

Література[ред. | ред. код]