Гарлем (Нью-Йорк)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search
Театр Аполло на 125-й вулиці в Гарлемі

Га́рлем (англ. Harlem) — частина міста Нью-Йорк (США), населена головним чином афроамериканцями («негритянське», або «чорне гетто»); розташована на північному сході острова Мангеттен.

Спочатку Гарлем — село, засноване голландцями (1636), які назвали місцевість на честь міста в Голландії. Голландці привезли сюди першу партію негрів-рабів; в 1731 село увійшло до складу Нью-Йорка.

На початку 20 століття Гарлем перетворився в «чорне гетто». Масова міграція чорношкірого населення відбувалася за участі Афро-Американської ріелторської компанії. Однією з причин переселення були антинегритянські заворушення на початку 1900-х років.

В 1930-і роки Гарлем став центром індустрії розваг, але після війни став швидко занепадати й незабаром перетворився в бідний район із високою злочинністю, низьким рівнем життя, поганими соціальними службами. Проте небажання власників житла в інших районах міста здавати квартири чорному населенню призвело до того, що квартирна плата в Гарлемі стала перевищувати середню в місті. Ті ж причини зумовили перенаселення, брак шкіл і лікарень, високу дитячу смертність.

Врешті-решт у 70-80-их роках 20-го століття, погані умови життя змусили мешканців переселятися деінде й густота населення в Гарлемі різко зменшилася. Від багатьох будинків залишилися лише стіни. З кінця 1990-х ціни на нерухомість знову підвищилися, скуповуються старі розвалені будинки, зростає кількість новобудов. Серед причин цього явища називають те, що великий капітал скупив уже майже все на Манхеттені й шукає іншого розміщення грошей.

Гарлем був одним із центрів негритянського руху в США; найбільші виступи мали місце восени 1959 у знак протесту проти сегрегації в галузі освіти, улітку 1964 після вбивства поліцейським негритянського підлітка, а також навесні 1968 у зв’язку з убивством лідера негритянського руху М. Л. Кінга.

Гарлем також тісно пов’язаний з історією джазу. Тут починали свою кар’єру такі відомі артисти як Біллі Голідей та Елла Фіцджеральд.

Посилання[ред.ред. код]