Генріх I (граф Шампані)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Генріх I
фр. Henri 1er le Libéral
Народився 1127(1127)
Вітрі-ан-Пертуа
Помер 16 березня 1181
Труа
Поховання Saint-Étienne (Troyes)d
Діяльність аристократ
Знання мов латина[1]
Титул граф Шампані
Термін 1152—1181 роки
Попередник Теобальд II
Наступник Генріх II
Конфесія католицтво
Рід Блуа-Шампань
Батько Теобальд II (граф Шампані)
Мати Матильда Каринтійська
Брати, сестри Аделаїда Шампанська, Agnes of Bloisd, Matilda of Champagned, Marie of Champagned, Theobald V, Count of Bloisd, Stephen I of Sancerred і Guillaume aux Blanches Mainsd
У шлюбі з Марія Французька
Діти 2 сина і 2 доньки

Генріх I Щедрий (*Henri 1er le Liberal, 1127 — 16 березня 1181) — граф Шампані і Брі у 11521181 роках.

Життєпис[ред. | ред. код]

Молоді роки[ред. | ред. код]

Походив з роду Блуа-Шампань. Старший син Теобальда II, графа Шампані, Буа, Шартру, Сансера, і Матильди Каринтійської. Народився у 1127 році. Здобув якісну освіту, виявив любов до релігійних творів, поезії.

Генріх I брав участь у Другому хрестовому поході. Він віз рекомендаційний лист від Бернарда Клервоського до візантійського імператора Олексія I Комніна. Його ім'я стоїть в списку присутніх нотаблей на зборах, проведеному Балдуїном III Єрусалимським в Акрі 24 червня 1148 року. 1149 року звитяжив у битві при Меандрі, де сельджуки зазнали поразки. У 1150 року повернувся до Шампані, де отримав володіння Вітрі. У 1151 році надав допомогу допомогу Жоффруа Анжуйському проти його брата Генріха II, короля Англії.

Граф Шампані[ред. | ред. код]

По смерті свого батька 1152 року Генріх успадкувавши Шампань, віддавши решту володіння, зокрема Блуа, Шартр, Сансерр і Шатоден своїм молодшим братам. Натомість Генріх І протягом свого правління сприяв розбудові Шампанського графства, завдяки чому воно стало одним з найбагатших і наймогутніших серед французьких володінь.

1160 року видав заміж за Людовика VII (короля Франції) свою сестру Аделаїду. Водночас займав дипломатичну позицію між королем та імператором Фрідрихом I Барбаросою. 1162 року організовував збори католицьких прелатів Людовика VII та Фрідриха I в Сен-Жан-де-Лос з метою владнання суперечностей та проведення собору стосовно визнання папи римського. Втім ці заходи не дали результату. Втім граф Шампані визнав зверхність імператора Священної Римської імперії, намагаючись здобути противагу королю Франції та отримати можливість втручатися у справи герцогства Брабант. В 1164 році одружився з Марією Французькою дочкою Людовика VII.

Разом з тим, спираючись на економічну потугу, Генріх I зумів придбати різні володіння, тому став сюзереном приблизно 2 тисяч васалів — мало хто феодали Франції могли з ним в цьому зрівнятися. Завдяки цьому, Шампанське графство стало одним з найбезпечніших місць для торгівлі, що призвело до бурхливого розвитку ярмарків в Шампані. Ці ярмарки стали центрами торгових і фінансових операцій, на які з'їжджалися торговці з усієї Європи.

Двір графа, що розташовувався в Труа, став відомим літературним центром. Так, ту гостював письменник Волтер Мап. надавав підтримку поетам Кретьєну де Труа і Конону де Бетюну. Вчений Стівен Алінерр був одним з придворних Генріха I, в 1176 році він став канцлером графства.

У 1179 році Генріх I знову відправився до Єрусалиму з групою французьких лицарів, включаючи його родичів П'єра де Куртене (брата Людовика VII) і Філіпа де Дрьо, єпископа Бове. На зворотному шляху, повертаючись через Малу Азію, Генріх був захоплений Килич-Арслана II, сельджуцьким султаном Рума, який тримав його в полоні до виплати викупу. Викуп заплатив візантійський імператор, Генріх I був звільнений, але незабаром помер 1187 року. Йому спадкував старший син Генріх.

Родина[ред. | ред. код]

Дружина — Марія — донька Людовика VII (короля Франції) та його першої дружини Елеонори I (герцогині Аквітанії).

Діти:

  • Генріх (1166—1197), граф Шампані у 1181—1197 роках
  • Теобальд (1179—1201), граф Шампані у 1197—1201 роках
  • Схоластика (д/н—1219), дружина Вільгельма IV, графа Макона
  • Марія (д/н—1204), дружина Балдуїна I, імператора Латинської імперії

Джерела[ред. | ред. код]

  • Evergates, Theodore (2007). The Aristocracy in the County of Champagne, 1100—1300. University of Pennsylvania Press.
  1. Identifiants et RéférentielsABES, 2011.