Герб Охтирки

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Герб Охтирки
Деталі
Носій Охтирка
Затверджений 30 січня 2004
Щит Французький щит

Герб Охти́рки — офіційний геральдичний символ міста Охтирки Сумської області, затверджений 30 січня 2004 року 17-ю сесією Охтирської міської ради четвертого скликання.

Герб Охтирки періоду Російської імперії офіційно було затверджено в 1781 році — на блакитному фоні золотий трилистий хрест із променями сонця, що падають на нього, який зображує знаменитість цього міста за великою кількістю прихожих богомольців.

Автором герба був майстер із геральдики Симон Бекенштейн. Герб міста зберіг свій вигляд і до цього часу.

Історія

[ред. | ред. код]

За даними книги Потто та Одінцова «Історія Охтирського полку» 12 червня 1775 року Охтирському гусарському полку (заснований у 1765 році) було надано герб, який уявляв собою щит, де на блакитному полі сяє Сонце, що сходить і осяює золотий чотирикінцевий хрест. Автори надають гіпотези, що це символ слави старого козацтва яке довго обороняло православ’я від католиків поляків та мусульман татар. Цей герб розміщувався на полкових печатках, трубах, литаврах. Слід зауважити, що у цей період герби були надані й іншим гусарським полкам, заснованим замість скасованих у 1765 році Слобідських козацьких полків.

У 1783 році Охтирський гусарський полк, під час реформ Потьомкіна переформовано на Охтирський полк української кінноти. Штандарт цього полку, як і раніше ніс на собі Охтирський герб.

У виданнях «Пам’ятної книги Харківської губернії» 1863 та 1865 років[1] [2], надано опис герба Охтирки, він виглядав як:

«В блакитному полі золотий хрест»

У «Короткому нарисі історії Харківського дворянства» 1885 року, герб описаний як[3]:

«В блакитному полі золотий хрест з сяйвом зверху, який вказує на відомість цього міста згідно великої кількості прихожих Богомольців»

У 1901 році були випущені пам’ятні нагороди для особового складу Охтирського драгунського полку. Він виглядав як хрест у центрі якого знаходився герб Охтирки, у лівій, правій та верхній частинах хреста розміщувалися вензелі Російських імператорів та Московських царів, у нижній частині хреста стояли дати «1651» та «1901» які символізували умовну дату заснування Слобідських козацьких полків (новоутворені імперські полки отримали старшинство за умовним роком заснування козацьких), та рік 250-річчя полку.

Галерея

[ред. | ред. код]

Див. також

[ред. | ред. код]

Посилання

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Голяховский Я. Памятная книжка Харьковской губерніи, на 1863 годъ. — Харьковский губернский Статистический Комитет. — Х. : въ Университетской Типографіи, 1863. — С. 45.(рос. дореф.)
  2. Голяховский Я. Памятная книжка Харьковской губерніи, на 1865 годъ. — Харьковский губернский Статистический Комитет. — Х. : въ Университетской Типографіи, 1865. — С. 49.(рос. дореф.)
  3. Илляшевич Л.В. Краткій очеркъ исторіи Харьковскаго дворянства. — Х. : типографія М. Зильберберга, 1885. — С. 64 -65 - 166. — 166 с.(рос. дореф.)

Джерело

[ред. | ред. код]