Герб Конотопа

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Герб Конотопа
Герб міста Конотоп.svg
Деталі
Носій Конотоп
Затверджений 5 квітня 2001
Щит Французький щит

Герб Коното́па (МФА[ɦɛrb kon̪oˈt̪ɔpɐ] ( прослухати)) — один з двох офіційних символів Конотопа Сумської області поряд з прапором міста.

Історія[ред. | ред. код]

Перший офіційний герб Конотопа
Проєкт гербу Конотопа Бориса Кене

Символіка герба Конотопа XVIII ст. відома з численних відбитків тогочасних печаток міста. На найдавніших з них хрест знаходиться над півмісяцем, а навколо рамен хреста — 4 зірки. Відомо приблизно 7 видів міських печаток в період другої половини XVII ст. — 1770-х рр. Так, на виявленій у фондах Інституту рукописів НБУ ім. В. Вернадського печатці міста 1705 року постає зображення хреста, супроводжуваного вгорі шестикутною зіркою, а внизу — півмісяцем, і напис: «ПЄЧАТЬ ГОРОДА КОНОТОПА». На пізнішій печатці — 1744 року (вживаній місцевим сотенним правлінням) ті самі фігури постають в іншій послідовності — хрест, під яким — шестикутна зірка та півмісяць; довкола герба — фрагменти напису: «ПЄЧАТЬ МЬСКАІА».

Перший офіційний герб міста Конотопа з'явився 4 липня 1782 року разом з іншими гербами Новгород-Сіверського намістництва. На червоному тлі в центрі зображений козацький хрест, під ним — півмісяц, а над хрестом — шестикутна зоря. У цій редакції герб проіснував без змін до 1917 року.

Проєкт гербу Конотопа Б. Кене розроблений 28 квітня 1865 року. В червоному щиті цвяхоподібний хрест, супроводжуваний в кутах 4 золотими зірками з шістьма променями, під хрестом перекинутий срібний півмісяць. У вільній частині герб Чернігівської губернії. Щит увінчаний срібною міською короною з трьома вежками та обрамований двома золотими колосками, оповитими Олександрівською стрічкою[1].

У роки СРСР випускалося декілька різновидів гербоподібних сувенірних значків з емблемами Конотопа. Проте невідомо, чи існував тоді герб Конотопа.

Сучасний герб було прийнято 5 квітня 2001 року рішенням XVIII сесії міської ради XXIII скликання. За основу герба взятий знак міста 1782 року. Елементи герба засвідчують роль Конотопа в українській історії — в часи Гетьманщини Конотоп був сотенним містечком.

Опис[ред. | ред. код]

Герб являє собою геральдичний щит французької форми (чотирикутний, загострений до низу). У червоному полі знаходиться золотий козацький хрест, під ним — рогатий півмісяць із ріжками вгору, а вгорі — шестипроменева зірка. Щит має обрамлення оливкового кольору.

Зміст гербу традиційний для гербів містечок Гетьманщини другої половини XVII ст. — 1770-х рр. Багато з цих міст мали на той час різноманітні комбінації хрестів, зірок і півмісяців (Батурин, Глухів, Решетилівка, Келеберда, Ічня, Великі Сорочинці та інші). Ці символи вживалися і на печатках (як міських, так і сотенних), і на прапорах. Зірка є християнським символом (зокрема — уособлює Богородицю), як і хрест (переважає тип із розширеними раменами, так званий козацький). Півмісяцю надають різне значення. Дуже часто хрести та зірки розташовуються над півмісяцем, що дає підстави тлумачити такі символи як відображення боротьби козаків проти татарів і турків. Червоний колір — це символ кохання, крові, відваги та мужності, а жовтий колір — символ шляхетства та заможності. Оливковий колір обрамлення гербу символізує мудрість, толерантність та порозуміння.

Схема Золотий Червоний Оливковий
Pantone Pantone 107 °C Pantone 180 °C Pantone 611 °C
Lab 92, -15, 85 47, 61, 21 79.1, -9, 67.8
RAL 1016 Sulfur yellow 4010 Telemagenta 1016 Sulfur yellow
RGB 249, 235, 42 207, 53, 78 215, 198, 58
CMYK 0, 6, 83, 2 0, 7, 62, 19 0, 7.9, 73, 15.7
HEX #f9eb2a #cf354e #d7c63a
Websafe #ffff33 #cc3366 #cccc33

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Покликання[ред. | ред. код]