Перейти до вмісту

Гервасій (Линцевський)

Очікує на перевірку
Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Гервасій
Народився1700 або 1701
Жуляни, Київ, Московське царство
Помер22 грудня 1769 (2 січня 1770)
Київ, Київська губернія, Російська імперія
ПохованняВознесенський монастир (Переяслав-Хмельницький)
Діяльністьсвященнослужитель
Alma materКиєво-Могилянська академія
Посадаєпископ
Конфесіяправослав'я

Гервасій Линцевський (*початок XVIII ст., село Жуляни — †22 грудня 1769, Київ) — український релігійний діяч доби Гетьманщини, глава Пекінської православної місії в Китаї, архімандрит Пекінського Стрітенського монастиря.

Єпископ Переяславський і Бориспільський Відомства православного сповідання Російської імперії.

Біографія

[ред. | ред. код]

Гервасій Линцевський народився в сім'ї священика. Вищу освіту здобув у Києво-Могилянській академії. Після закінчення навчання наприкінці 1730-х років прийняв чернечий постриг, викладав у класах синтаксими і поетики Києво-Могилянської академії. Водночас — намісник Київського Михайлівського Золотоверхого монастиря.

У 1742 році Линцевського призначено головою Пекінської православної місії в Китаї й архімандритом Пекінського Стрітенського монастиря й відправлено до Москви. У 1743 році місія виїхала з Москви, а у 1745 році прибула до Пекіна. Линцевський прослужив там майже 10 років. У 1755 р. повернувся в Україну і призначений архімандритом Чернігівського Єлецького Успенського монастиря.

У 1757 році архімандрита Чернігівського Єлецького Успенського монастиря висвячено на єпископа Переяславського і Бориспільського. Територія Переяславської єпархії входила тоді до Речі Посполитої.

За Линцевського повернення з унії до православ'я набуло в єпархії широкого розмаху. Щоб затримати цей перехід, польська влада використовувала навіть військову силу. У відповідь почалося повстання православного населення, в придушенні якого брав участь і російський царський уряд. Линцевського звинуватили у підбурюванні православних, у 1768 році його звільнено з посади єпископа і у 1769 р. переведено до Києва, де він і помер. Небіжчика перевезли до Переяслава і поховали в Переяславському Вознесенському соборі.

Література

[ред. | ред. код]
  • Иваницкий С. Переяславский епископ Гервасий Линцевский и начало воссоединения униатов в западной или правобережной Украине: 1757–1769 гг. — Труды Подольского церковного историко-археологического общества, 1904 г;
  • Лобатынский С. М. Движение униатов к православию в Брацлавщине при переяславских епископах Гервасии и Иове. — ПОДЕВ, 1889 г.;
  • Пискарёв А. 13.03.1758 г. Окружная грамота к православному духовенству переяславского епископа Гервасия [Линцевского]. — Маяк, 1844 г.