Гнетоподібні

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Гнетоподібні
Вельвічія (Welwitschia mirabilis)
Біологічна класифікація редагувати
Царство: Рослини (Plantae)
Клада: Судинні рослини (Tracheophyta)
Клада: Голонасінні (Gymnosperms)
Відділ: Гнетоподібні (Gnetophyta)
Bessey 1907
Клас: Гнетоподібні (Gnetopsida)
Thomé, 1886
Порядки

Зелений – Welwitschia
Синій – Gnetum
Червоний – Ephedra
Вікісховище: Gnetophyta

Гнетоподібні або гнетовидні[1][2] або гнетопсиди[3][4] (Gnetopsida) клас насінних рослин, що охоплює три пов'язані родини дерев'янистих рослин. Гнетоподібні належать до парафілетичної групи голонасінних рослин, але відрізняються від решти наявністю особливого типу ксилеми, такої ж як у квіткових рослин (Angiosperms або Magnoliophytes), і на підставі цих морфологічних даних здається, що Гнетоподібні, можливо, є найближчими родичами квіткових рослин. Проте, молекулярні дані пропонують ближчі взаємовідношення з деякими іншими представниками голонасінних, і конфлікт між морфологічними і молекулярними даними ще не вирішений.

До цього класу належать родини Вельвічієві, Гнетові та Ефедрові. Родина Вельвічієві представлена одним видом Вельвічія дивна, що росте тільки у пустелях південного заходу Африки (Ангола і Намібія). Стовбур вельвічії сягає 1,5 м заввишки і майже повністю захований у піску. Від стовбура відростають всього два листки. Вони живуть і не опадають стільки, скільки живе рослина. їхні верхівки розриваються вітрами на окремі смужки. Сплітаючись між собою і перекочуючись по піску, ці два листки здаються клубком змій. Листки вельвічії сягають довжини 2–3 метрів, а живе вона близько 100 років.

Ефедра зростає в основному в напівпосушливих і посушливих районах Північної Америки, Мексики, Південної Америки (від Еквадору до Патагонії та рівнинної Аргентини), Південної Європи, Азії та Північної Африки (включаючи Канарські острови). Гнетум росте у вологих лісах Індо-Малайзії, тропічних районах Західної Африки, Фіджі і північних районах Південної Америки.

Джерела[ред. | ред. код]

  1. Офіційні переліки регіонально рідкісних рослин адміністративних територій України (довідкове видання) / Укладачі: [[Андрієнко Тетяна Леонідівна|Т. Л. Андрієнко]], [[Перегрим Микита Миколайович|М. М. Перегрим]]. — Київ: Альтерпрес, 2012. — 148 с. ISBN 978-966-542-512-0. Архів оригіналу за 29 жовтня 2013. Процитовано 4 листопада 2016. 
  2. Тарасов В.В. Флора Дніпропетровської і Запорізької областей. — Д. : Ліра, 2012. — 296 с. — ISBN 978-966-383-416-0. Архівовано з джерела 1 квітня 2016
  3. М.М. Світельський., Л.А. Котюк, М.І. Федючка, О.В. Іщук, Б.В. Борисюк, О.В. Швайка. Лабораторні роботи з ботаніки. Практикум: навчальний посібник. — Херсон : «Олді+», 2014. — 448 с. — ISBN 978-966-2393-91-0.
  4. М. М. Світельський, Л. А. Котюк, А. А. Романюк [та ін.]. Ботаніка з основами екології : навч. посіб. — Житомир : Рута, 2015. — 376 с.