Гнетоподібні

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Гнетоподібні
Вельвічія (Welwitschia mirabilis)
Вельвічія (Welwitschia mirabilis)
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Зелені рослини (Viridiplantae)
Відділ: Вищі рослини (Streptophyta)
Streptophytina
Ембріофіти (Embryophyta)
Судинні (Tracheophyta)
Euphyllophyta
Насінні (Spermatophyta)
Голонасінні (Gymnospermae)
Надклас: Гнетоподібні (Gnetophyta)
Клас: Гнетоподібні (Gnetopsida)
Thomé, 1886
Зелений – Welwitschia Синій – Gnetum Червоний – Ephedra

Зелений – Welwitschia
Синій – Gnetum
Червоний – Ephedra
Порядки
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Gnetophyta
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Gnetopsida
ITIS logo.svg ITIS: 18053
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 3372
Fossilworks: 263827

Гнетоподібні або гнетовидні[1][2] або гнетопсиди[3][4] (Gnetopsida) клас насінних рослин, що охоплює три пов'язані родини дерев'янистих рослин. Гнетоподібні належать до парафілетичної групи голонасінних рослин, але відрізняються від решти наявністю особливого типу ксилеми, такої ж як у квіткових рослин (Angiosperms або Magnoliophytes), і на підставі цих морфологічних даних здається, що Гнетоподібні, можливо, є найближчими родичами квіткових рослин. Проте, молекулярні дані пропонують ближчі взаємовідношення з деякими іншими представниками голонасінних, і конфлікт між морфологічними і молекулярними даними ще не вирішений.

До цього класу належать родини Вельвічієві, Гнетові та Ефедрові. Родина Вельвічієві представлена одним видом Вельвічія дивна, що росте тільки у пустелях південного заходу Африки (Ангола і Намібія). Стовбур вельвічії сягає 1,5 м заввишки і майже повністю захований у піску. Від стовбура відростають всього два листки. Вони живуть і не опадають стільки, скільки живе рослина. їхні верхівки розриваються вітрами на окремі смужки. Сплітаючись між собою і перекочуючись по піску, ці два листки здаються клубком змій. Листки вельвічії сягають довжини 2–3 метрів, а живе вона близько 100 років.

Ефедра зростає в основному в напівзасушливих і посушливих районах Північної Америки, Мексики, Південної Америки (від Еквадору до Патагонії та рівнинної Аргентини), Південної Європи, Азії та Північної Африки (включаючи Канарські острови). Гнетум росте у вологих лісах Індо-Малайзії, тропічних районах Західної Африки, Фіджі і північних районах Південної Америки.

Джерела[ред. | ред. код]