Головень європейський

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Головень європейський

Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Підцарство: Справжні багатоклітинні (Eumetazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Підтип: Черепні (Craniata)
Надклас: Щелепні (Gnathostomata)
Клас: Променепері (Actinopterygii)
Підклас: Новопері (Neopterygii)
Інфраклас: Костисті риби (Teleostei)
Надряд: Остаріофізи (Ostariophysi)
Ряд: Коропоподібні (Cypriniformes)
Родина: Коропові (Cyprinidae)
Підродина: Leuciscinae
Рід: Головень (Squalius)
Вид: Головень європейський[1]
Squalius cephalus
(Linnaeus, 1758)
Посилання
Вікісховище: Squalius cephalus
Віківиди: Squalius cephalus
EOL: 2778689
ITIS: 163581
МСОП: 61205
NCBI: 8284

Головень європейський, головень, клен, клень, клювак (Squalius cephalus) — вид риб роду головень родини коропових.

Зовнішній вигляд[ред. | ред. код]

У головня широколоба голова з чітко окресленим великим ротом і красиве циліндричне тіло, вкрите великою лускою. Спинний та анальний плавці злегка заокруглені, хвостовий плавець виїмчастий. Товста спина зелено-чорна, боки сріблясто-жовті. Спинний і хвостовий плавці темно-сині, грудні, черевні та анальний плавці оранжеві.

Місця проживання[ред. | ред. код]

У теплу пору року живе там, де піщані та піщано-галькові перекати, уступи з глинястим дном, що межують із спокійними плесами, де він може завжди заховатись. Його можна побачити за великими корчами, каменями, поблизу кущів, що нависли над водою, а також під крутими берегами. Це — житель річок з чистою, багатою на кисень водою. Не живе в пониззях великих річок, водосховищах із сповільненою течією та в озерах.

Розмноження[ред. | ред. код]

Молоді особини тримаються табунами, дорослі — переважно поодинці. У табуни збирається в період розмноження. Для цього плідники гуртуються на ділянках річок із швидкою течією, де кам'янисте піщано-галькове дно. Температура води в цей час не нижча від 15 °С. Ікру самиці відкладають на глибині 0,30 —0,50 м. Нерест порційний. У самок з верхньої течії Дністра, довжина яких 22 —37 см, виявлено від 9,7 тис. до 52,4 тис. ікринок. Через три — сім діб з ікринок викльовуються личинки.

Харчування[ред. | ред. код]

Всеїдна риба. Живиться нитчастими водоростями, стеблами й листками рослин, рибою (бичками, верховодками, пічкурами та ін.), молюсками, черв'яками, раками. Молоді риби поповнюють свій раціон рачками, личинками комах, а також комахами, що падають на поверхню води з прибережних дерев та заносяться вітром.

У перші три роки життя росте найінтенсивніше, пізніше річні прирости зменшуються. У передгірських ділянках річок росте краще, ніж у гірських, що пов'язане, мабуть, з температурою у водоймах та інтенсивністю живлення.

Риболовля[ред. | ред. код]

Це цінна риба, але рідко чисельність її досягає промислового обсягу. Найчастіше головень європейський є об'єктом спортивного та любительського лову. Збільшенню кількості цієї риби сприяють заходи щодо зменшення забруднення річок та їх зарегулювання.

Галерея[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

  1. УДК 597.2/5(477) Ю. В. Мовчан «Риби України (таксономія, номенклатура, зауваження)» — Збірник праць Зоологічного музею, 2008—2009, № 40 PDF

Джерела[ред. | ред. код]

  • Froese R., Pauly D. (eds.) (2013). Squalius cephalus на FishBase. Версія за вересень 2013 року.
  • Щербуха А. Я. Риби наших водойм.— 2-ге видання, доп.— К.: Рад. шк., 1987.— 159 с., іл.