Грабовський Петро

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Грабовський Петро
Piotr Grabowski
Народився 16 століття
Помер 1625(1625)
Громадянство Річ Посполита
Діяльність письменник
Володіє мовами старопольська мова
Напрямок твори на політичну та економічну тематику
Magnum opus політичний трактат «Нижня Польща»
Конфесія Римо-католицька церква

Грабовський Петро (пол. Piotr Grabowski; ? — 1625) — польський католицький священик, письменник, автор політичного проекту «Нижня Польща» (1596).

Життєпис[ред. | ред. код]

Був пробощем у Парнаві (Інфляндія), де володів маєтком. За Каспером Несецьким походив зі шляхетської родини гербу Доленга і мав титул пробоща Познанського. Часто бував у закордонних поїздках.

Проект «Нижня Польща» (1596)[ред. | ред. код]

Політичний проект «Нижня Польща» (1596) мав на меті створення в Україні воєнного форпосту Речі Посполитої — польської лицарської колонії задля захисту держави від турецько-татарської загрози, військового і політичного контролю над українськими козаками, а також господарське освоєння українських земель. Грабовський вважав, що лицарська колонія на українських землях («Нижня Польща») політично має підпорядковуватися польському королю та базуватися на суворих соціальних порядках. Її лицарі мають поділятися на знатних (вони матимуть велике землеволодіння, залежних селян і рабів) і безмаєтних лицарів-тиронів, а також зберігати належність до тієї станової верстви, з якої вийшли. Автор проекту припускав можливість доступу до лицарських занять і міщан, які в окремих випадках могли бути нобілітованими. Зазначав, що «Нижня Польща» не повинна утримуватися за рахунок коронного скарбу, оскільки матиме господарство, засноване на праці залежних селян, а також невільників.

Інші твори[ред. | ред. код]

Грабовський публікував також працю «Думка коронного сина» (1595) про оборону Польщі від турецького вторгнення. Йому приписують авторство деяких інших творів, зокрема «Дзеркало Речі Посполитої Польської, поставлене на початку 1598 р.».

Джерела та література[ред. | ред. код]