Граф Монте-Крісто

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Граф Монте-Крісто
Le Comte de Monte-Cristo
Louis Français-Dantès sur son rocher.jpg
Жанр пригодницький роман[1], історичний роман і романтичний роман
Автор Олександр Дюма (батько)
Мова французька
Написано 1844-1845
Опубліковано 1844

Граф Монте-Крісто (фр. Le Comte de Monte-Cristo) — пригодницький роман Александра Дюма (батька), виданий 1844 року. Основним мотивом роману є помста, а основною ідеєю є те, що вона не приносить ні задоволення, ні щастя.

Роман розповідає історію юнака Едмона Дантеса, несправедливо звинуваченого й запротореного у в'язницю в замку Іф, де він провів 14 років. Дантесу щастить неймовірним способом утекти й відшукати скарб, про який йому розповів інший в'язень. Маючи засоби, Дантес відшукує своїх кривдників, які на той час вже здійснили кар'єру й займають високе положення в суспільстві, й руйнує їхнє життя, але врешті-решт, після здійсненої помсти, залишається із пусткою в душі.

Історія створення[ред. | ред. код]

В 1843 році Дюма підписав контракт з видавницями Бетюном і Полоном на книгу про подорожні враження від Парижу, схожу книгу письменник вже писав про Швейцарію. Але враховуючи останні тенденції в французькій літературі, замовлення було змінено і тепер була потрібний авантюрно-соціальний роман, дії якого відбуваються на фоні столиці.

Історію для твору Дюма взяв із архівів паризької поліції, що відбулася в 1807 році. Все почалося з того, що молодий чоботар Франсуа Піко, родом із Німа, закохався в дівчину Маргариту Вігору, за яку давали велике придане. Незадовго до весілля, хлопець пішов провідати свого друга — шинкаря Лупіана, де зустрів крім нього ще трьох своїх земляків, з якими поділився своїм щастям. Після уходу Піко, Луініан запропонував іншим парі, що він зуміє затримати весілля: для цього треба зробити донос, в якому назвати чоботаря британським шпигуном, але після допиту його випустять, при цьому весілля буде відкладене. Але події склалися так, що Піко потрапив до тюрми на сім років, після виходу із якої, він став слугою італійського священика із Мілана, з яким познайомився під час ув’язнення. Священик відносився до нього як до сина і зробив його своїм спадкоємцем. Крім того, Піко отримав у спадок секрет скарбів схованих в Італії, Нідерландах і Великій Британії. Після смерті священика він віднайшов скарби та відправився мститися до Парижа, де він дізнається, що його наречена, через два роки після початку його заточення, одружилася з Лупіана. Дізнавшись про долю інших учасників зустрічі у шинкаря, Піко їде в Нім, де проживає один із них — Антуан Аллю, який за дорогий алмаз розповідає історію зради. Дізнавшись всю правду Піко почав реалізовувати свою помсту. Першим помер Шобану, якого знайшли заколотим на мосту Мистецтв, на його похоронах був отруєний другий — Соларі. Третім стає Ліпіан, якого Франсуа вбиває, після того як організовує підпал його шинку, одруження дочки на біглому каторжнику та арешт сина. Але після цього Піко знаходить і викрадає Аллю, який мордує голодом і за їжу отримує всі його багатства, та врешті решт вбиває.

Сюжет[ред. | ред. код]

Ув'язнення в тюрмі[ред. | ред. код]

Марсель. Корабель Фараон прибуває в порт. Капітан його помер. Командування прийняв на себе молода людина Едмон Дантес. Він виконав прохання старого капітана, заїхав на острів Ельба і прийняв записку від Наполеона. Тепер він повинен доставити її пану Нуартье.

Дантес щасливий і успішний. У Марселі його чекає нова посада, він буде капітаном корабля. З’явилися гроші і, отже, він може одружитися. Його наречена Мерседес і літній батько чекають його.

Дантес підозрює в шахрайстві бухгалтера суднової компанії Данглара. Той, спільно з Фернаном Мондего, закоханим в Мерседес, становить донос. Едмон представляється як агент бонапартистів, що задумали переворот. З ними і Кадрусс, заздрісний сусід нового капітана. Він проти наклепу, але, напившись, засинає.

Едмон, заарештований під час заручин, розмовляє з прокурором. Вільфор вже готовий відпустити оббреханого капітана, але дізнається, що Дантес повинен передати лист Нуартье, який є батьком прокурора. Тоді Вільфор відправляє Дантеса до ув’язнення в замку Іф.

Втеча з в'язниці[ред. | ред. код]

Провівши кілька років в ув’язненні, Дантес знайомиться з абатом Фаріа. Старий розповідає йому про скарб, захований на острові Монте-Крісто. Вони готуються до втечі. Але абат вмирає. Тоді Дантес переносить тіло абата в свою камеру і тим самим робить підміну трупа в мішку . Замість абата, його викидають в море, яке служить могилою в’язнів замку Іф. Там Едмона підбирають контрабандисти. Він дізнається, що пробув в ув’язненні 14 років.

Повернення[ред. | ред. код]

Знайшовши скарби на острові, Дантес стає багатим. Він нагороджує тих, хто йому допоміг і починає розслідування. Під виглядом священика, він звертається до Кадрусса. Дантес нібито залишив алмаз, який потрібно розділити між друзями “покійного”. Кадрусс, збурений жадібністю, розповідає правду. З’ясовується також, що Мерседес вийшла заміж за Фернана, який розбагатів під час війни на Сході і став графом де Морсер. Данглар же став банкіром, на його рахунку мільйони.

Едмон рятує від розорення свого друга, арматора Морреля, після чого відправляється в подорож.

Помста[ред. | ред. код]

Провівши в мандрах 9 років, Дантес повертається на батьківщину під виглядом графа Монте-Крісто, багатія. Він заново знайомиться зі своїми кривдниками. В голові у нього вже є план помсти. Йому допомагають невільниця Гайде, чийого батька зрадив і вбив Фернан, і Бертуччо, який врятував і виховував байстрюка сина Вільфора.

Граф і Гайде виводять на чисту воду Фернана. Розкрилася правда про його зраду в Яніні. Він зганьблений. Мерседес і Альбер, їх син, залишають його. У розпачі, граф де Морсер приймає рішення застрелитися.

Друга дружина королівського прокурора намагається отруїти його дочка від першого шлюбу, щоб весь спадок дісталося їх спільному синові. Після того, як Вільфор розкрив цей план, вона вбиває себе і їх сина - Едуарда. Вийшла на світло і правда про незаконного сина прокурора і пані Данглар. Вільфор, зганьблений і втратив всю свою родину, божеволіє.

В результаті махінацій графа Монте-Крісто, банкір Данглар практично розорений. Він тікає з Франції, тепер йому залишилося лише доживати свої роки в злиднях. Монте-Крісто дарує щастя невинним. Він врятував Валентину де Вільфор, дочку королівського прокурора, і допоміг їй возз’єднатися з коханим, Максімілілліаном Моррелем. Сам же граф спливає з Гайде, яка давно закохана в нього. Разом вони сподіваються знайти щастя.

Персонажі[ред. | ред. код]

 • Едмон Дантес – головний герой твору, молодий моряк, що був незаконно засуджений та ув'язниний у замку Іф. Після втечі взяв ім’я граф Монте-Крісто. Також називає себе: Сіндбад-мореходець, абат Бузоні, лорд Уілмор.
 • Абат Фарія – в’язень замку Іф, духовний наставник Дантеса, який відкрив йому таємницю острову Монте-Крісто.
 • Мерседес Еррера – наречена Дантеса, яка вважаючи його мертвим, вийшла за Фернана.
 • Фернан Мондего – бідний рибак, закоханий в свою кузину – Мерседес, який доставив донос на Едмона. Пізніше став графом де Монсер, генерал-лейтенантом та пером Франції.
 • Альберт де Монсервіконт, син Мерседес і Фернана.
 • Данглар – бухгалтер на «Фараоні», кораблі на якому плавав Едмон, який написав донос на Едмона. Пізніше став міліонером, відомим банкіром і бароном.
 • Ерміна Данглар – дружина Данглара, яка полюбляла грати на біржі. В минулому коханка де Вільфора. Мати Бенедетто.
 • Ежені Данглар – дочка Ерміни та Данглара, яка мріє стати актрисою.
 • Жерар де Вільфор – помічник прокурора Марселя, який посадив Едмона до в’язниці. Пізніше став королівським прокурором. Батько Бенедетто.
 • Рене де Сен-Меран – перша дружина де Вільфора, мати Валентини. Дочка маркіза і маркізи Сен-Меран.
 • Валентина де Вільфор – дочка Рене і де Вільфора, отримує дуже великий спадок він батьків матері та діда, якого доглядає. Кохана Максиміліана Морреля.
 • Елоїза де Вільфор – друга дружина де Вільфора, що готова на все заради сина Едуарда.
 • Нуартьє де Вільфор – старий якобінець, батько Жерара де Вільфора. На старості років прикований паралічем до крісла. Обожнює внучку Валентину.
 • Едуард де Вільфор – син де Вільфор та Елоїзи, дуже розбалуваний хлопчик.
 • Гаспар Кадрусс – сусід Дантеса. Швець, який пізніше став шинкарем.
 • П'єр Морелль – марсельський торговець, володар «Фараона», який чудово відносився до Дантеса.
 • Максиміліан Моррель – син П'єра Морелля, капітан спаги, закоханий у Валентину де Вільфор.
 • Жюлі Моррель – дочка П'єра Морелля.
 • Еммануель Ербо – працівник фірми П'єра Морелля, чоловік Жюлі.
 • Гайде – невольниця графа Монте-Крісто, дочка янинського паші Алі-Тебеліна.
 • Батистенкамердинер графа Монте-Крісто.
 • Аліраб графа Монте-Крісто, нубієць із відрізаним язиком.
 • Джованні Бертуччо – керуючий справами графа Монте-Крісто, в минулому корсиканський контрабандист. Названий батько Бенедетто.
 • Бенедетто – незаконний син Ерміни Данглар і прокурора де Вільфора. Злочинець який засуджений до каторги, з якої втік і з’явився в Парижі під ім’ям віконт Андреа Кавальканті.
 • доктор д'Авріньї – сімейний лікар сім’ї де Вільфор.
 • Франц д'Епіне – друг Альберта де Монсера, наречений Валентини де Вільфор.
 • Люсьєн Дебре – секретар міністра зовнішніх справ Франції, коханець і партнер по іграм на біржі Ерміни Данглар, друг Альберта де Монсера.
 • Бошан – друг Альберта де Монсера, редактор опозиційної газети.
 • Рауль де Шато-Рено – родовитий аристократ, друг Альберта де Монсера та Максиміліана Морреля.
 • Луїджі Вампа – пастух, що став главою банди розбійників, що орудують навколо Риму.
 • Пеппіно – один із розбійників Вампи, якого Монте-Крісто спас від смертної кари.
Персонажі роману

Посилання[ред. | ред. код]


 1. http://etc.usf.edu/lit2go/180/the-count-of-monte-cristo/